Lista stanowisk - Kontroler Biletów

Kontroler Biletów

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kontrolerem biletów jest, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, osoba zajmująca się kontrolowaniem osób podróżujących komunikacją miejską lub międzymiastową pod kątem posiadania przez nich ważnego biletu uprawniającego do korzystania z tychże środków komunikacji. Choć kontrola biletów odbywa się także w innych miejscach i sytuacjach, stanowisko to jest kojarzone głównie z osobami kontrolującymi użytkowników tramwajów, autobusów i pociągów, a także kolejek podmiejskich, trolejbusów, etc. Kontroler biletów posiada uprawienia do kontrolowania dokumentów, potwierdzających uprawnienia do korzystania z ulg z tytułu niepełnosprawności, wieku, etc., jednocześnie mając obowiązek do legitymowania się przed pasażerami legitymacją kontrolera. W razie nieposiadania ważnego biletu, podróżny jest zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej na miejscu, lub przyjęcia mandatu imiennego i uregulowania grzywny w późniejszym terminie.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze kontrolera biletów, najważniejszym jest kwestia posiadanego przez nich wykształcenia – przynajmniej podstawowego, lecz preferowani są kandydaci, legitymujący się wykształceniem średnim. Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, oraz cechy personalne, pozwalające na odpowiedzialne wykonywanie zawodowych obowiązków będą z pewnością docenione przez potencjalnego pracodawcę. Nieoficjalnie, od osoby zatrudnianej na tym stanowisku będzie się oczekiwać odpowiednich warunków fizycznych, które umożliwią w skrajnych wypadkach doprowadzenie podróżujących „na gapę” osób do najbliższego posterunku policji.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kontrolera biletów jest wnętrze tramwaju, autobusu lub innego środka komunikacji miejskiej lub międzymiastowej, w której przeprowadza on regularne kontrole. Kontroler może występować w służbowym stroju, lub w ubraniach „cywilnych”, pozwalających na wykorzystanie elementu zaskoczenia. Posiada także służbową legitymację i bloczek mandatowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kontrolerów biletów zatrudniają przede wszystkim lokalni przewoźnicy.


ZAROBKI

Zarobki kontrolera biletów utrzymują się na średnim poziomie 3000 złotych brutto, w zależności od zatrudniającego go przewoźnika, i regionu w którym funkcjonuje.

Praca Kontroler Biletów
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.