CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kuśnierz to osoba zajmująca się obrabianiem skór futerkowych i wytwarzaniem z nich różnorodnych części garderoby, galanterii i temu podobnych. Osoba wykształcona w tym kierunku opracowuje także projekty tychże wyrobów, które następnie samodzielnie realizują na zamówienie klientów prywatnych, sprzedawców hurtowych i detalicznych. Kuśnierz uzupełnia naturalne ubytki w obrabianym surowcu, a także łączy jego fragmenty z wykorzystaniem materiałów innego pochodzenia. Poszczególne elementy scalane są za pomocą specjalistycznej maszyny kuśnierskiej, a także uzupełniane podszewką, zamkami, sprzączkami, etc. W wykonywaniu tych czynności towarzyszy kuśnierzowi szereg innych urządzeń i maszyn, z których obsługą musi być zaznajomiony. W przypadku zamówień prywatnych kuśnierz zdejmuje wymiary, by dopasować wyrób do indywidualnych preferencji klienta. Zajmuje się także konserwacją i reperowaniem gotowych wyrobów futerkowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kuśnierza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w tym kierunku. Alternatywną drogą doskonalenia zawodowego jest praktyka w zakładzie kuśnierskim, pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze muszą posiadać zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny, pomocny przy opracowywaniu projektów wyrobów kuśnierskich. Praktyczna znajomość obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń obecnych w zakładzie nabywana jest podczas praktyki wprowadzającej do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca kuśnierza to praca rzemieślnicza, wykonywana w zakładzie wyposażonym w odpowiednie maszyny i urządzenia, niezbędne do realizacji projektów wyrobów kuśnierskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym kierunku mogą poszukiwać zatrudnienia w zakładach rzemieślniczych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych, wytwarzających wyroby odzieżowe i galanteryjne, a także wszelkiego rodzaju dywaniki, tapicerki, etc. Kuśnierz może zdecydować się również na otwarcie własnej działalności i przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, hurtowników i handlarzy detalicznych.


ZAROBKI

Średnie zarobki kuśnierza określane są na 1500 złotych brutto miesięcznie.