Lista stanowisk - Kuśnierz

Kuśnierz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kuśnierz to osoba zajmująca się obrabianiem skór futerkowych i wytwarzaniem z nich różnorodnych części garderoby, galanterii i temu podobnych. Osoba wykształcona w tym kierunku opracowuje także projekty tychże wyrobów, które następnie samodzielnie realizują na zamówienie klientów prywatnych, sprzedawców hurtowych i detalicznych. Kuśnierz uzupełnia naturalne ubytki w obrabianym surowcu, a także łączy jego fragmenty z wykorzystaniem materiałów innego pochodzenia. Poszczególne elementy scalane są za pomocą specjalistycznej maszyny kuśnierskiej, a także uzupełniane podszewką, zamkami, sprzączkami, etc. W wykonywaniu tych czynności towarzyszy kuśnierzowi szereg innych urządzeń i maszyn, z których obsługą musi być zaznajomiony. W przypadku zamówień prywatnych kuśnierz zdejmuje wymiary, by dopasować wyrób do indywidualnych preferencji klienta. Zajmuje się także konserwacją i reperowaniem gotowych wyrobów futerkowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kuśnierza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w tym kierunku. Alternatywną drogą doskonalenia zawodowego jest praktyka w zakładzie kuśnierskim, pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze muszą posiadać zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny, pomocny przy opracowywaniu projektów wyrobów kuśnierskich. Praktyczna znajomość obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń obecnych w zakładzie nabywana jest podczas praktyki wprowadzającej do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca kuśnierza to praca rzemieślnicza, wykonywana w zakładzie wyposażonym w odpowiednie maszyny i urządzenia, niezbędne do realizacji projektów wyrobów kuśnierskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym kierunku mogą poszukiwać zatrudnienia w zakładach rzemieślniczych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych, wytwarzających wyroby odzieżowe i galanteryjne, a także wszelkiego rodzaju dywaniki, tapicerki, etc. Kuśnierz może zdecydować się również na otwarcie własnej działalności i przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, hurtowników i handlarzy detalicznych.


ZAROBKI

Średnie zarobki kuśnierza określane są na 1500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kuśnierz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.