Lista stanowisk - Adwokat

Polecane oferty - Prawo

  • Prawnik / Aplikant

    Cryptocurrency Software Solutions Adam Gramowski   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Poszukujemy prawnika / aplikanta, który dołączy do naszego zespołu i wesprze nas w obsłudze prawnej firmy. Do Twoich obowiązków będzie należało: Reprezentowanie Zarządu jako pełnomocnik w sprawach związanych z działalnością firmy. Analiza akt spraw i przygotowywanie pism procesowych...
  • MIRBUD S.A.
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: obsługa prawna kontraktów budowlanych oraz bieżące doradztwo prawne w toku realizowanych przez Spółkę inwestycji, opracowywanie, modyfikowanie i opiniowanie umów, aneksów, pism sądowych oraz innych dokumentów oraz sporządzanie opinii prawnych, wykonywanie innych...

Adwokat

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym zadaniem adwokata jest udzielanie pomocy prawnej, obrona oskarżonych w sprawach karnych oraz występowanie w zastępstwie stron przed sądami w sprawach cywilnych lub przed instytucjami. Adwokaci angażowani są także do tworzenia umów, statutów i innych dokumentów.

Prawo to bardzo szeroka dziedzina. Kształtowane przez wiele wieków rozrosło się do bardzo złożonego systemu, stąd nawet wśród adwokatów obserwujemy specjalizacje. Nierzadko adwokaci zajmują się tylko obsługą osób fizycznych lub wyłącznie prawnych.

Obsługa podmiotów prawnych skupia się najczęściej wokół prawa handlowego, finansowego i administracyjnego. Do zadań adwokata należy wtedy najczęściej pomoc przy konstruowaniu i zawieraniu umów, doradzanie w sprawach podatkowych, pomoc w zawiązywaniu spółek itp. Słowem jest to bieżąca obsługa prawna klienta.
W przypadku osób fizycznych adwokat ma do czynienia najczęściej z zagadnieniami z obszaru prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Na mocy wystawionego mu przez klienta pełnomocnictwa adwokat reprezentuje go w sądzie podczas procesu.

Adwokat może pracować zarówno w zespole adwokackim, jak i prowadzić własną kancelarię. W zespołach może występować podział zadań i specjalizacji.


WARUNKI PRACY

Adwokat zazwyczaj pracuje w stałych godzinach w ciągu dnia, jednak w szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba pracy w innym czasie. Nie zawsze można to przewidzieć, gdyż sprawy, którymi zajmuje się adwokat najczęściej różnią się między sobą.

Istotną część pracy adwokata stanowią kontakty z ludźmi. Z jednej strony są to klienci, z drugiej współpracownicy oraz pracownicy innych instytucji, z którymi współpracuje.
Środowisko adwokatów jest dobrze zorganizowane i hermetycznym. Podobnie jak inne zawody prawnicze, mają własny samorząd ­ radę adwokacką, która ma za zadanie dbać o etykę środowiska i regulować sprawy dostępu do tego zawodu.

Adwokat za swoją pracę odpowiada dyscyplinarnie przed sądem rady adwokackiej. W szczególnych przypadkach za szkodę wyrządzoną klientowi swoim działaniem lub zaniechaniem obrony adwokat może odpowiadać także cywilnie.

Zawód adwokata jest zawodem publicznoprawnym, co oznacza, że adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów.


WYMAGANIA

Adwokat powinien cechować się dobrą pamięcią, która pozwoli mu na swobodne poruszanie się w przepisach prawa oraz wśród wszystkich istotnych szczegółów sprawy. Niezbędna jest także umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia szczegółów oraz łatwość wypowiadania się. Do istotnych cech adwokata trzeba jeszcze zaliczyć także cierpliwość, wytrwałość, inteligencję, szybkość uczenia się oraz realizm w ocenie sytuacji i praktyczną biegłość w stosowaniu prawa. Adwokat powinien potrafić przekonywać słuchaczy o słuszności swego stanowiska.

Ponieważ jego praca wiąże się z kontaktami z ludźmi adwokat musi potrafić z nimi postępować, odznaczać się umiejętnością słuchania, dociekliwością i odpornością psychiczną.
Praca adwokata jest wykonywana zazwyczaj samodzielnie, musi on posiadać umiejętność zaplanowania pracy, wytyczenia celów i sposobów ich osiągnięcia.

Nie ma specjalnych wymagań co do stanu zdrowia adwokatów. Wady mowy i słuchu mogą utrudniać wykonywanie zawodu, ale nie muszą go wykluczać. Nie ma także przeciwwskazań, by zawód adwokata wykonywały osoby poruszające się na wózkach.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Droga do zostania adwokatem jest długa. Podstawowym warunkiem jest ukończenie studiów prawniczych. Kolejne wymagania to czteroletnia aplikacja i złożenie egzaminu adwokackiego. Ponadto przyszły adwokat musi posiadać pełnię praw publicznych. O wpisie na listę adwokatów decydują Izby Adwokackie.

Warunek aplikacji i złożenia egzaminu nie dotyczy profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych oraz sędziów, prokuratorów, sędziów, radców i notariuszy o co najmniej trzyletniej praktyce.

Nie ma ograniczeń co do wieku adwokata. Pracę w zawodzie można podjąć nawet w wieku lat 40 pod warunkiem posiadania wszystkich wymienionych wyżej kwalifikacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Młodzi adwokaci po uzyskaniu uprawnień mogą szukać pracy w kancelariach innych adwokatów, w spółkach kilku prawników lub założyć własną kancelarię. Adwokaci wykonują tzw. zawód wolny, co oznacza, że nie są zatrudnieni na umowę o pracę.

W zależności od wybranej drogi kariery różne są perspektywy rozwoju. Najlepsze we własnej kancelarii, jednak dopiero w zespole kilku adwokatów mogą zacząć się specjalizować w określonej dziedzinie prawa.


ZAROBKI

Powszechnie uważa się, że adwokaci zarabiają bardzo dużo. Nie zawsze jest to prawdą. Nawet w renomowanej kancelarii początki nie są łatwe. W zależności od regionu początkujący adwokat zarabia od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje.

Jako właściciel dobrze prosperującej kancelarii może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Praca Adwokat
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Prawo

  • MIRBUD S.A.
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: obsługa prawna kontraktów budowlanych oraz bieżące doradztwo prawne w toku realizowanych przez Spółkę inwestycji, opracowywanie, modyfikowanie i opiniowanie umów, aneksów, pism sądowych oraz innych dokumentów oraz sporządzanie opinii prawnych, wykonywanie innych...
  • Kierownik Działu Korporacyjnego i Compliance

    Trakcja S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 dni
    Opis stanowiska Zarządzanie podległym działem prawnym ds. korporacyjnych i compliance oraz współpraca z zewnętrznymi kancelariami prawnymi. Bieżącą obsługę prawną spółki publicznej oraz jej spółek zależnych obejmująca w szczególności obszar prawa handlowego, korporacyjnego,...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.