Lista stanowisk - Adwokat

Polecane oferty - Prawo

  • Radca prawny / adwokat (

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Na co dzień w naszym zespole:świadczysz pomoc prawną dla jednostek banku w związku z transakcjami finansowymi w środowisku międzynarodowym (m.in. multi-jurysdykcyjne finansowania bilateralne, konsorcjalne, club deal, etc.) oraz innymi zagadnieniami związanymi z bankowością...
  • Radca prawny

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Na co dzień w naszym zespole:uczestniczysz w bieżącym wsparciu organów korporacyjnych banku, a także przygotowywaniu dokumentów o charakterze prawnym, w szczególności z zakresu prawa administracyjnego, handlowego, bankowego oraz regulacyjnego,dostarczasz wysokiej jakości opinie i...

Adwokat

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym zadaniem adwokata jest udzielanie pomocy prawnej, obrona oskarżonych w sprawach karnych oraz występowanie w zastępstwie stron przed sądami w sprawach cywilnych lub przed instytucjami. Adwokaci angażowani są także do tworzenia umów, statutów i innych dokumentów.

Prawo to bardzo szeroka dziedzina. Kształtowane przez wiele wieków rozrosło się do bardzo złożonego systemu, stąd nawet wśród adwokatów obserwujemy specjalizacje. Nierzadko adwokaci zajmują się tylko obsługą osób fizycznych lub wyłącznie prawnych.

Obsługa podmiotów prawnych skupia się najczęściej wokół prawa handlowego, finansowego i administracyjnego. Do zadań adwokata należy wtedy najczęściej pomoc przy konstruowaniu i zawieraniu umów, doradzanie w sprawach podatkowych, pomoc w zawiązywaniu spółek itp. Słowem jest to bieżąca obsługa prawna klienta.
W przypadku osób fizycznych adwokat ma do czynienia najczęściej z zagadnieniami z obszaru prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Na mocy wystawionego mu przez klienta pełnomocnictwa adwokat reprezentuje go w sądzie podczas procesu.

Adwokat może pracować zarówno w zespole adwokackim, jak i prowadzić własną kancelarię. W zespołach może występować podział zadań i specjalizacji.


WARUNKI PRACY

Adwokat zazwyczaj pracuje w stałych godzinach w ciągu dnia, jednak w szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba pracy w innym czasie. Nie zawsze można to przewidzieć, gdyż sprawy, którymi zajmuje się adwokat najczęściej różnią się między sobą.

Istotną część pracy adwokata stanowią kontakty z ludźmi. Z jednej strony są to klienci, z drugiej współpracownicy oraz pracownicy innych instytucji, z którymi współpracuje.
Środowisko adwokatów jest dobrze zorganizowane i hermetycznym. Podobnie jak inne zawody prawnicze, mają własny samorząd ­ radę adwokacką, która ma za zadanie dbać o etykę środowiska i regulować sprawy dostępu do tego zawodu.

Adwokat za swoją pracę odpowiada dyscyplinarnie przed sądem rady adwokackiej. W szczególnych przypadkach za szkodę wyrządzoną klientowi swoim działaniem lub zaniechaniem obrony adwokat może odpowiadać także cywilnie.

Zawód adwokata jest zawodem publicznoprawnym, co oznacza, że adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów.


WYMAGANIA

Adwokat powinien cechować się dobrą pamięcią, która pozwoli mu na swobodne poruszanie się w przepisach prawa oraz wśród wszystkich istotnych szczegółów sprawy. Niezbędna jest także umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia szczegółów oraz łatwość wypowiadania się. Do istotnych cech adwokata trzeba jeszcze zaliczyć także cierpliwość, wytrwałość, inteligencję, szybkość uczenia się oraz realizm w ocenie sytuacji i praktyczną biegłość w stosowaniu prawa. Adwokat powinien potrafić przekonywać słuchaczy o słuszności swego stanowiska.

Ponieważ jego praca wiąże się z kontaktami z ludźmi adwokat musi potrafić z nimi postępować, odznaczać się umiejętnością słuchania, dociekliwością i odpornością psychiczną.
Praca adwokata jest wykonywana zazwyczaj samodzielnie, musi on posiadać umiejętność zaplanowania pracy, wytyczenia celów i sposobów ich osiągnięcia.

Nie ma specjalnych wymagań co do stanu zdrowia adwokatów. Wady mowy i słuchu mogą utrudniać wykonywanie zawodu, ale nie muszą go wykluczać. Nie ma także przeciwwskazań, by zawód adwokata wykonywały osoby poruszające się na wózkach.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Droga do zostania adwokatem jest długa. Podstawowym warunkiem jest ukończenie studiów prawniczych. Kolejne wymagania to czteroletnia aplikacja i złożenie egzaminu adwokackiego. Ponadto przyszły adwokat musi posiadać pełnię praw publicznych. O wpisie na listę adwokatów decydują Izby Adwokackie.

Warunek aplikacji i złożenia egzaminu nie dotyczy profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych oraz sędziów, prokuratorów, sędziów, radców i notariuszy o co najmniej trzyletniej praktyce.

Nie ma ograniczeń co do wieku adwokata. Pracę w zawodzie można podjąć nawet w wieku lat 40 pod warunkiem posiadania wszystkich wymienionych wyżej kwalifikacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Młodzi adwokaci po uzyskaniu uprawnień mogą szukać pracy w kancelariach innych adwokatów, w spółkach kilku prawników lub założyć własną kancelarię. Adwokaci wykonują tzw. zawód wolny, co oznacza, że nie są zatrudnieni na umowę o pracę.

W zależności od wybranej drogi kariery różne są perspektywy rozwoju. Najlepsze we własnej kancelarii, jednak dopiero w zespole kilku adwokatów mogą zacząć się specjalizować w określonej dziedzinie prawa.


ZAROBKI

Powszechnie uważa się, że adwokaci zarabiają bardzo dużo. Nie zawsze jest to prawdą. Nawet w renomowanej kancelarii początki nie są łatwe. W zależności od regionu początkujący adwokat zarabia od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje.

Jako właściciel dobrze prosperującej kancelarii może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Praca Adwokat
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.