Lista stanowisk - Adwokat

Polecane oferty - Prawo

 • Radca prawny / Radczyni prawna / Adwokat / Adwokatka

  Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  kontrakt B2B
  5 dni
  Zakres czynności: stała obsługa prawna Oddziału w Warszawie w zakresie związanym z zarządzeniem i gospodarowaniem nieruchomościami, w szczególności dotycząca sprzedaży i nabycia nieruchomości, oddawania nieruchomości do odpłatnego korzystania, eksploatacji nieruchomości, regulacji...
 • Radca prawny / Radczyni prawna / Adwokat / Adwokatka

  Polskie Koleje Państwowe S.A.   Gdańsk    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  kontrakt B2B
  5 dni
  Zakres czynności: doradztwo prawne na rzecz spółki w zakresie stałej obsługi prawnej Oddziału w Gdańsku, w tym w szczególności: sporządzanie projektów pism, umów oraz innych oświadczeń; opiniowanie i negocjowanie warunków umów; udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych;...

Adwokat

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym zadaniem adwokata jest udzielanie pomocy prawnej, obrona oskarżonych w sprawach karnych oraz występowanie w zastępstwie stron przed sądami w sprawach cywilnych lub przed instytucjami. Adwokaci angażowani są także do tworzenia umów, statutów i innych dokumentów.

Prawo to bardzo szeroka dziedzina. Kształtowane przez wiele wieków rozrosło się do bardzo złożonego systemu, stąd nawet wśród adwokatów obserwujemy specjalizacje. Nierzadko adwokaci zajmują się tylko obsługą osób fizycznych lub wyłącznie prawnych.

Obsługa podmiotów prawnych skupia się najczęściej wokół prawa handlowego, finansowego i administracyjnego. Do zadań adwokata należy wtedy najczęściej pomoc przy konstruowaniu i zawieraniu umów, doradzanie w sprawach podatkowych, pomoc w zawiązywaniu spółek itp. Słowem jest to bieżąca obsługa prawna klienta.
W przypadku osób fizycznych adwokat ma do czynienia najczęściej z zagadnieniami z obszaru prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Na mocy wystawionego mu przez klienta pełnomocnictwa adwokat reprezentuje go w sądzie podczas procesu.

Adwokat może pracować zarówno w zespole adwokackim, jak i prowadzić własną kancelarię. W zespołach może występować podział zadań i specjalizacji.


WARUNKI PRACY

Adwokat zazwyczaj pracuje w stałych godzinach w ciągu dnia, jednak w szczególnych przypadkach może zaistnieć potrzeba pracy w innym czasie. Nie zawsze można to przewidzieć, gdyż sprawy, którymi zajmuje się adwokat najczęściej różnią się między sobą.

Istotną część pracy adwokata stanowią kontakty z ludźmi. Z jednej strony są to klienci, z drugiej współpracownicy oraz pracownicy innych instytucji, z którymi współpracuje.
Środowisko adwokatów jest dobrze zorganizowane i hermetycznym. Podobnie jak inne zawody prawnicze, mają własny samorząd ­ radę adwokacką, która ma za zadanie dbać o etykę środowiska i regulować sprawy dostępu do tego zawodu.

Adwokat za swoją pracę odpowiada dyscyplinarnie przed sądem rady adwokackiej. W szczególnych przypadkach za szkodę wyrządzoną klientowi swoim działaniem lub zaniechaniem obrony adwokat może odpowiadać także cywilnie.

Zawód adwokata jest zawodem publicznoprawnym, co oznacza, że adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów.


WYMAGANIA

Adwokat powinien cechować się dobrą pamięcią, która pozwoli mu na swobodne poruszanie się w przepisach prawa oraz wśród wszystkich istotnych szczegółów sprawy. Niezbędna jest także umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia szczegółów oraz łatwość wypowiadania się. Do istotnych cech adwokata trzeba jeszcze zaliczyć także cierpliwość, wytrwałość, inteligencję, szybkość uczenia się oraz realizm w ocenie sytuacji i praktyczną biegłość w stosowaniu prawa. Adwokat powinien potrafić przekonywać słuchaczy o słuszności swego stanowiska.

Ponieważ jego praca wiąże się z kontaktami z ludźmi adwokat musi potrafić z nimi postępować, odznaczać się umiejętnością słuchania, dociekliwością i odpornością psychiczną.
Praca adwokata jest wykonywana zazwyczaj samodzielnie, musi on posiadać umiejętność zaplanowania pracy, wytyczenia celów i sposobów ich osiągnięcia.

Nie ma specjalnych wymagań co do stanu zdrowia adwokatów. Wady mowy i słuchu mogą utrudniać wykonywanie zawodu, ale nie muszą go wykluczać. Nie ma także przeciwwskazań, by zawód adwokata wykonywały osoby poruszające się na wózkach.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Droga do zostania adwokatem jest długa. Podstawowym warunkiem jest ukończenie studiów prawniczych. Kolejne wymagania to czteroletnia aplikacja i złożenie egzaminu adwokackiego. Ponadto przyszły adwokat musi posiadać pełnię praw publicznych. O wpisie na listę adwokatów decydują Izby Adwokackie.

Warunek aplikacji i złożenia egzaminu nie dotyczy profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych oraz sędziów, prokuratorów, sędziów, radców i notariuszy o co najmniej trzyletniej praktyce.

Nie ma ograniczeń co do wieku adwokata. Pracę w zawodzie można podjąć nawet w wieku lat 40 pod warunkiem posiadania wszystkich wymienionych wyżej kwalifikacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Młodzi adwokaci po uzyskaniu uprawnień mogą szukać pracy w kancelariach innych adwokatów, w spółkach kilku prawników lub założyć własną kancelarię. Adwokaci wykonują tzw. zawód wolny, co oznacza, że nie są zatrudnieni na umowę o pracę.

W zależności od wybranej drogi kariery różne są perspektywy rozwoju. Najlepsze we własnej kancelarii, jednak dopiero w zespole kilku adwokatów mogą zacząć się specjalizować w określonej dziedzinie prawa.


ZAROBKI

Powszechnie uważa się, że adwokaci zarabiają bardzo dużo. Nie zawsze jest to prawdą. Nawet w renomowanej kancelarii początki nie są łatwe. W zależności od regionu początkujący adwokat zarabia od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje.

Jako właściciel dobrze prosperującej kancelarii może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Praca Adwokat
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!