Lista stanowisk - Notariusz

Notariusz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Notariusz jest osobą zaufania publicznego powołaną do sporządzania dokumentów zawierających wolę stron, którymi są osoby fizyczne lub prawne. Dokumenty te mogą dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, założenia spółki akcyjnej, poświadczenia własnoręcznego podpisu, potwierdzenia zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem itp. Każdą z takich czynności notariusz musi zarejestrować w specjalnej księdze.

Notariusz, sporządzając odpowiednie dokumenty, musi dochować staranności, by zachowane zostały wszystkie przewidziane prawem wymogi, jak np. potwierdzenie tożsamości stron, obecność wszystkich zainteresowanych stron itp. Po sporządzeniu dokumentu jest on odczytywany wszystkim stronom, które następnie składają na nim swój podpis. Jako ostatni podpis składa notariusz i jest to potwierdzenie ważności i autentyczności dokumentu.

Do zadań notariusza może także należeć sporządzanie protokołu z walnego zgromadzenia spółki oraz sporządzanie dokumentów dotyczących zdarzeń w różnych organizacjach społecznych. Ponadto notariusz może przyjmować na przechowanie różnego rodzaju dokumenty, papiery wartościowe, czeki, weksle itp., które składa na specjalnym koncie bankowym.

W Polsce notariuszy powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.


WARUNKI PRACY

Notariusz pracuje głównie w kancelarii notarialnej, gdzie przyjmuje klientów. Tylko w sytuacjach szczególnych wyjeżdża do klienta. Dzieje się tak np. gdy klient jest w szpitalu i chce sporządzić testament. Kontakty z ludźmi są częścią tego zawodu.

Praca notariusza ma charakter indywidualny i samodzielny a jednocześnie jest okresowo nadzorowana przez radę izby notarialnej. Nadzór nad całością działalności notariuszy sprawuje Minister Sprawiedliwości. Notariusz wszystkie działania musi wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i w zachowaniu tajemnicy. Za prawidłowość pobranych opłat, skutki prawne i wszelkie uchybienia w czynnościach notarialnych odpowiada całym swym majątkiem.

Notariusz sam ustala godziny swojej pracy. Choć godziny pracy kancelarii są z góry ustalone, to jednak w wyniku bieżących potrzeb notariusz może pracować dłużej. Rzadko zdarza się, by notariusz pracował w dni wolne od pracy.


WYMAGANIA

Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i tu konieczna jest zdolność postępowania z ludźmi. Przy sporządzaniu aktów notarialnych wymagana jest skrupulatność, precyzja, rzeczowość oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Konieczna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami z życia, które trzeba ująć w ramy kodeksów. Poza tym wymaga się od notariusza uczciwości, bezstronności, dyskrecji i związanego z tym ugruntowanego poczucia etyki zawodowej.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Zostać notariuszem jest bardzo trudno, gdyż samorząd notarialny świadomie ogranicza liczbę osób z uprawnieniami. Pierwszym etapem są trudne studia prawnicze. Kolejnym aplikacja notarialna. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. W trakcie trwania aplikacji kandydat odbywa półroczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych. Aplikacja zakończona jest egzaminem notarialnym. Osoba, która pozytywnie zda egzamin rozpoczyna minimum dwuletni staż na stanowisku asesora. Dopiero po jego zakończeniu może starać się u Ministra Sprawiedliwości o nominację, która będzie przepustką do otwarcia własnej kancelarii.

Notariuszem może zostać osoba, która ukończyła 26 lat. Górną granicą, do której można wykonywać ten zawód jest 70 lat.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria. Może on albo pracować w kancelarii innego notariusza albo otworzyć własną.


ZAROBKI

Zarobki notariuszy na mocy rozporządzenia stanowią procent od opłaty wniesionej przez jego klientów. Wysokość zarobków można obliczyć w zależności od liczby klientów.

Praca Notariusz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.