Lista stanowisk - Windykator

Polecane oferty - Prawo

Windykator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

W najszerszym ujęciu windykatorem jest osoba zajmująca się egzekwowaniem niespłaconych należności w imieniu wierzyciela i z jego upoważnienia. Prawo polskie nie reguluje w bezpośredni sposób ani definicji zawodu, ani też zakresu praw i obowiązków windykatorów. Z pewnością jednak windykatorzy zobowiązani są do postępowania w granicach prawa i jemu podlegają. W ich pracy wykorzystywane są między innymi przepisy kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu administracyjnego, kodeksu rodzinno-opiekuńczego i wielu innych aktów prawnych, ich dobór jest uzależniony od charakteru danej sytuacji. Niezwykle ważny jest fakt, iż windykator w zakresie swoich uprawnień jest raczej negocjatorem mającym na celu niedopuszczenie do zgłoszenia sprawy do sądu - w teorii więc działa on nie tylko w interesie wierzyciela, ale i dłużnika.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze windykatora nie stawia się ścisłych, formalnych wymogów, dających dostęp do wykonywania zawodu. Preferowane są jednak osoby posiadające wykształcenie wyższe - humanistyczne, najlepiej pozyskane w ramach studiów prawniczych, niekoniecznie zaś popartych aplikacją. Umiejętności negocjacyjne i znajomość technik perswazyjnych to największe atuty potencjalnych windykatorów - wewnętrzne szkolenie i pozyskiwane z czasem doświadczenie skupia się wokół tych właśnie umiejętności.


WARUNKI PRACY

Praca windykatora odbywa się w różnych miejscach, o różnym czasie. Kolejni klienci to kolejne wyzwania, dlatego też trudno sprecyzować miejsce i charakter pełnionych obowiązków. Praca windykatora to ciągłe negocjacje, częste kontakty pośrednie i bezpośrednie, pozyskiwanie informacji o dłużniku, etc.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne firmy windykacyjne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki windykatorów są zależne od ich osiągnięć - największy wpływ na ich wysokość ma system prowizyjny - od wartości długu przez nich egzekwowanego.

Praca Windykator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.