Lista stanowisk - Grawer

Grawer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Grawer jest osobą nanoszącą wzory graficzne i napisy na powierzchnię metali i kamieni szlachetnych, przeważnie występujących pod postacią biżuterii, wyrobów jubilerskich, etc. Najczęstszymi klientami grawera są tradycyjnie już nowożeńcy, zlecający wpisanie swych imion i daty w ślubne obrączki. Złoto, a także każdy inny materiał, z którym do czynienia ma grawer, to metal niezwykle oporny w obróbce, dlatego też wykonywanie w nim precyzyjnych, drobiazgowych liter i symboli to praca niezwykle żmudna i wymagająca ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Narzędziem pracy grawera jest rylec, wykonany ze stali, oraz frez osadzony na obrotowej końcówce maszyny grawerskiej. Nanoszenie napisów i znaków graficznych w rzeczywistości nie polega na dokładaniu materiału, lecz wycinaniu w nim odpowiednich kształtów, układających się w symbole graficzne. Specjalistyczną odmianą profesji grawera jest zajęcie, polegające na laserowym grawerowaniu najróżniejszych powierzchni. Proces ten odbywa się przy pomocy lasera sprzężonego z systemem komputerowym, a projekty opracowywane są w graficznych programach komputerowych.


WYMAGANIA

Podstawowym wymogiem, stojącym na drodze do wykonywania zawodu grawera jest konieczność ukończenia jednej z zasadniczych szkół zawodowych, lub techników w adekwatnej specjalności – na przykład w technikum mechaniki precyzyjnej. Osoba zainteresowana grawerstwem laserowym podejmuje kształcenie na odrębnym kierunku technicznym. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na praktyczne zdolności manualne, umiejętność obsługi urządzeń wykorzystywanych w grawerstwie, oraz, w przypadku grawerstwa laserowego, dogłębną znajomość komputerowych środowisk graficznych. Cierpliwość i dokładność to cechy wyróżniające dobrego grawera.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy grawera jest przestrzeń zakładu grawerskiego, w którym wykonuje on obowiązki przy pomocy narzędzi mechanicznych lub elektronicznych. Grawer przyjmuje zlecenia od klientów wraz z załączonymi przedmiotami, na których wygrawerowana ma być określona treść i wyznacza termin ich odbioru.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają przede wszystkim zakłady grawerskie; jako typowy zawód rzemieślniczy profesja ta sprawdza się najlepiej w praktyce prywatnej.


ZAROBKI

Zarobki grawera uzależnione są od ilości zleceń jakie przyjmuje, oraz skali ich trudności. Średnia kwota, jakiej spodziewać się może wykwalifikowany pracownik to 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Grawer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.