Lista stanowisk - Hartownik

Hartownik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Czynności wykonywane przez hartownika przy pomocy specjalistycznych maszyn i urządzeń, w tym pieców hartowniczych, mają na celu zmianę własności elementów metalowych różnego rodzaju – przede wszystkim, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, ich hartowanie. W praktyce praca hartownika przekłada się na obsługę i nadzorowanie pracy pieców hartowniczych, regulowanie temperatury i czasu ich pracy, etc. Hartownik umieszcza rzeczone przedmioty we wnętrzu pieca, a po upływie wcześniej ustalonego czasu wyjmuje je i odstawia do ostudzenia, lub zanurza we wcześniej przygotowanej kąpieli wodnej. Zastosowanie umiejętności i wiedzy hartownika może dotyczyć hartowania narzędzi mechanicznych, materiałów hutniczych, prętów, zbrojeń i innych przedmiotów metalowych celem podwyższenia ich wytrzymałości i sztywności. Do pozostałych obowiązków osoby obsadzonej na tym stanowisku należy kontrolowanie stanu technicznego wykorzystywanych maszyn i urządzeń, porządkowanie miejsca pracy i wykonywanie innych czynności pobocznych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze hartownika jest konieczność posiadania wykształcenia średniego, pozyskanego w jednej z zasadniczych szkół zawodowych lub techników w adekwatnej specjalności. Oczywiście podobnie jak w innych przypadkach, należących do tej grupy zawodów, niezwykle ważną pozostaje kwestia posiadanego doświadczenia, oraz zdolności obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń, wykorzystywanych w miejscu pracy. Odpowiedzialność pracownika i zachowywanie zasad bezpieczeństwa miejsca pracy, jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko samego pracownika, lecz także wszystkich osób, przebywających na terenie zakładu lub hali produkcyjnej.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy hartownika jest przestrzeń hali produkcyjnej lub zakładu, w którym został zatrudniony. Do pracy wykorzystywane są przede wszystkim piece hartownicze, osiągające wysokie temperatury i posiadające duże gabaryty. Praca w takich warunkach wiąże się z wieloma niedogodnościami, a scharakteryzować ją można jako pracę fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko hartownika jest obecne w wyspecjalizowanych w tym zakresie zakładach hartownia stali, etc., oraz dużych zakładach produkcyjnych, w których hartownik uczestniczy w procesie produkcji.


ZAROBKI

Zarobki hartownika określane są na średnim poziomie 2800 złotych brutto i mogą ulegać zmianie w zależności od miejsca zatrudnienia i stażu pracownika.

Praca Hartownik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!