Lista stanowisk - Lutnik

Lutnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Lutnik to osoba zajmująca się profesjonalną naprawą i budową instrumentów muzycznych strunowych, szyjkowych – między innymi skrzypiec, wiolonczeli, altówek, kontrabasów, gitar różnego rodzaju (także elektrycznych), lutni, cytr, i wielu innych. Mimo że zawód lutnik nie jest już tak popularny jak przed końcem XIX wieku, wciąż profesja ta odnajduje swą niewielką niszę na rynku. Obecnie większość instrumentów muzycznych, znajdujących się w średnim i najniższym segmencie cenowym jest produkowana masowo, taśmowo. Lutnicy zajmują się wytwarzaniem pojedynczych, przeważnie niepowtarzalnych instrumentów, często kreowanych wedle indywidualnych wskazówek i oczekiwań klientów. Instrumenty te są znacznie droższe i użytkowane przez zawodowych muzyków, potrafiących docenić ich walory brzmieniowe. Na co dzień lutnik zajmuje się serwisowaniem wszelkiego rodzaju instrumentów strunowych, a także ich okresowym regulowaniem, obejmującym między innymi ustawianie długości menzury, czy szlifowanie zużytych progów w gitarach.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wykonywania zawodu lutnika jest ukończenie wyższych studiów muzycznych na kierunku lutnictwo. Osoby wykonujące obowiązki lutnika są przeważnie także instrumentalistami, umiejętności gry na instrumentach pozyskały bowiem w trakcie pierwszego i drugiego stopnia szkoły muzycznej, a i w trakcie studiów obowiązywały ich obligatoryjne lekcje z gry na instrumencie. Jednak obowiązki lutnika stoją na pograniczu sztuki i rzemieślnictwa, dlatego też od osób chętnych do podjęcia tej profesji wymaga się ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Oczywiście wyrafinowany, ponadprzeciętny słuch muzyczny, wykształcony zmysł estetyczny i zamiłowanie do muzyki to nieodłączne cechy dobrego lutnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy lutnika jest przestrzeń pracowni lutniczej, w której wykonuje i serwisuje instrumenty strunowe szyjkowe, przy pomocy specjalistycznych narzędzi.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym charakterze przeważnie podejmują się otworzenia własnej pracowni lutniczej a więc prywatnej działalności gospodarczej.


ZAROBKI

Zarobki lutnika są ściśle uzależnione od ilości pozyskiwanych zleceń, oraz ich rodzaju. Podobnie jak w przypadku innych zawodów z branży artystycznej pensja będzie zapewne nieregularna i zależna od umiejętności i renomy danej osoby.

Praca Lutnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.