Lista stanowisk - Operator Giętarki

Operator Giętarki

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Giętarka jest to urządzenie, które służy do zaginania różnego rodzaju blach, rur, prętów, profili do fasad i parapetów pod ustalonym kątem wzdłuż płaszczyzny pionowej lub poziomej. Jest to urządzenie automatyczne, których obsługą zajmuje się wykwalifikowany operator. Odpowiednio programuje je do działania, wybiera parametry funkcjonowania, kontroluje przebieg prac i w razie potrzeby dokonuje niezbędnych modyfikacji w ustawieniach. Zajmuje się także wykończeniem, obróbką oraz sprawdzaniem jakości wytworzonych elementów. Posługuje się narzędziami pomiarowymi oraz rysunkiem technicznym, z którego czerpie dane potrzebne do wytworzenia odpowiedniego produktu.

 

WYMAGANIA

 

Na tym stanowisku najważniejszymi kompetencjami wymaganymi przez pracodawców, są doświadczenie w obsłudze giętarek i umiejętność ich programowania. Dodatkowym atutem będzie wcześniejsza styczność z urządzeniami danego producenta. Operator musi umieć też posługiwać się narzędziami pomocniczymi np. służącymi do pomiaru oraz czytać rysunki techniczne.
Pożądane są również duże zdolności manualne oraz takie cechy jak m.in. dokładność, precyzja i sumienność podczas wykonywania pracy. Giętarka jest urządzeniem obsługiwanym jednoosobowo, dlatego liczy się także samodzielność i dobra organizacja pracy. Ta ostatnia umiejętność jest istotna, by terminowo wykonywać zlecenia od klientów.

 

WARUNKI PRACY

 

Operator giętarki wykonuje pracę fizyczną, zazwyczaj w fabrykach, halach produkcyjnych czy warsztatach. Ma stały kontakt z elementami metalowymi, prętami i innymi materiałami, z których wykonywane są produkty. Pracuje z reguły w stałych godzinach, ale w razie zwiększonej liczby zamówień, może pojawić się konieczność pracy w godzinach nadliczbowych. W związku z tym, że jest to zajęcie związane z obsługą urządzenia mechanicznego, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP.

 

MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Pracę na tym stanowisku można znaleźć w przedsiębiorstwach oferujących produkcję i sprzedaż elementów metalowych na potrzeby różnych branż np. przemysłowej i produkcyjnej (maszyny przemysłowe i rolnicze), budowlanej ( elementy parapetów, płotów i fasad) czy też hydraulicznej (rury). Zatrudnienie oferują zarówno firmy w Polsce, jak i za granicą m.in. w Niemczech, Norwegii, Belgii i Holandii. Jeśli operator posiada własną giętarkę to może pracować na swój rachunek, samodzielnie realizując zlecenia dla klientów.

 

ZAROBKI

 

Stawki w tej branży zależą od firmy, w której jest zatrudniony pracownik oraz jego doświadczenia i umiejętności. Zarobki rozpoczynają się od ok. 2 tys. złotych na rękę, a za granicą wynoszą ok. 2 tys. euro. Niekiedy praca rozliczana jest według stawek godzinowych. Pracodawcy czasami oferują też szkolenia, które przyuczą kandydata do obsługi konkretnego urządzenia.

Praca Operator Giętarki
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!