Wybrana kategoria

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Optyk mechanik jest osobą odpowiedzialną za proces mechanicznego przygotowywania szkieł, wykorzystywanych w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także wykonywanie oprawek do tych okularów. Wykonanie szkła o odpowiednich wymiarach i wymaganej wartości dioptrycznej wymaga szeregu czynności, obejmujących szlifowanie, frezowanie, polerowanie, etc. Gotowe szkła są następnie szczegółowo analizowane pod kątem określonych własności, w tym ich dioptrażu, w przypadku szkieł korekcyjnych. Niemniej trudnym okazuje się także przygotowywanie szkieł przeciwsłonecznych, posiadających warstwy filtrów i powłok antyrefleksyjnych. Oprawki wykonywane są z metalu lub plastiku i dopasowywane do konkretnych szkieł a następnie łączone. W obrębie optyki mechanicznej funkcjonuje kilka stanowisk, na których wykonuje się poszczególne etapy przygotowywania szkieł, a należą do nich między innymi stanowisko szlifierza szkieł, konserwatora narzędzi i przyrządów optycznych, oraz montera oprawek okularowych. Optyka mechaniczna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w produkcji okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, lecz także w wielu innych branżach i dziedzinach – optyk mechanik może zajmować się także wytwarzaniem soczewek przydatnych na przykład w mikroskopach, czy lornetkach, sprzęcie elektronicznym, urządzeniach mechanicznych, etc.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze optyka mechanika jest konieczność posiadania adekwatnego wykształcenia, pozyskanego w ramach zasadniczej szkoły zawodowej, w specjalności optyk mechanik. Niemniej ważne są także manualne zdolności, posiadane przez kandydata, oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku o podobnej charakterystyce. Co ciekawe, kandydaci muszą przejść dokładne badanie wzroku, co gwarantuje skrupulatność w ustalaniu dioptrażu wytwarzanych przez nich szkieł korekcyjnych.


WARUNKI PRACY

Praca optyka mechanika jest pracą rzemieślniczą, wykonywaną z udziałem licznych urządzeń mechanicznych i narzędzi ręcznych, na terenie zakładu optyki mechanicznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze oferują zakłady, specjalizujące się w wykonawstwie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także opraw okularowych i kompletnych okularów.


ZAROBKI

Średnie zarobki optyka mechanika utrzymują się na poziomie 2500 złotych brutto miesięcznie.