Lista stanowisk - Inspektor weterynaryjny

Inspektor weterynaryjny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Nadrzędnym zadaniem inspektora weterynaryjnego jest ochrona zdrowia publicznego. Jego najważniejsze zadania to ochrona zdrowia zwierząt, a także kontrola bezpieczeństwa różnorodnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne. Wymaga od kandydatów dużej wiedzy, dokładności, odporności na stres i dyspozycyjności. W trudnych przypadkach działania inspektorów może wspierać policja.

CZYM ZAJMUJE SIĘ INSPEKTOR WETERYNARYJNY?

Przedstawicielom tego zawodu przypisuje się bardzo szeroki zakres obowiązków. Inspektor weterynaryjny kontroluje między innymi poszczególne jednostki (np. ubojnie, gospodarstwa), których działalność związana jest z wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego. Do jego zadań należy także zwalczanie chorób zakaźnych, ich wykrywanie i monitoring.

W kompetencjach inspektora weterynarii znajduje się również nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu, przestrzeganiem przepisów o ich ochronie. Kontroluje, w jakich warunkach są transportowane.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – WYMAGANIA

W ofertach pracy dla inspektora weterynaryjnego pojawia się wymóg posiadania wykształcenia lekarza weterynarii z prawem do wykonywania zawodu, wyższego weterynaryjnego lub wyższego zootechnicznego.

Kolejnymi warunkami, stawianymi przed kandydatami jest posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych. Konieczne jest także, by kandydat nigdy nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat powinien wykazać się również znajomością aktualnych przepisów weterynaryjnych.

Praca wiąże się z wykonywaniem czynności biurowych – stąd konieczna jest umiejętność obsługi komputerów i podstawowych programów tekstowych i kalkulacyjnych. Osoba aplikująca na to stanowisko powinna posiadać prawo jazdy, ponieważ praca inspektora wymaga częstych wyjazdów.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Miejsca zatrudnienia w tym zawodzie oferuje Główny Inspektorat Weterynarii, któremu podlegają Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także oddziały powiatowe. Ostatnią jednostką terenową są Graniczne Inspektoraty Weterynarii. W zależności od organizacji zakres obowiązków może się nieco różnić, wszędzie jednak nadrzędne zadanie stanowi ochrona zdrowia publicznego.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – ZAROBKI

Zarobki na stanowisku powiatowego inspektora weterynaryjnego do lipca 2019 roku wynosiły ok. 2100 – 2500 zł netto. W wyniku organizowanych protestów w związku z niezadowoleniem pracowników co do wysokości wynagrodzenia, udało się wywalczyć zmiany. Od 1 sierpnia 2019 nastąpiły podwyżki w wysokości około 630 zł na etat. Planowane jest również wsparcie finansowe na kolejne lata.

Praca Inspektor weterynaryjny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.