Lista stanowisk - Zootechnik

Polecane oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska

Zootechnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zootechnik zajmuje się nadzorem oraz zapewnia opiekę będącym pod jego pieczą zwierzętom znajdującym się na fermach, w hodowlach czy ogrodach zoologicznych. Dba o odpowiedni dobór pasz, dobre warunki życia zwierząt, podaje szczepionki, jest przy porodach. Współpracuje z weterynarzami, ale głównie zajmuje się zwierzętami zdrowymi.

WYMAGANIA

Zootechnik musi posiadać kierunkowe wykształcenie, przynajmniej średnie, czyli ukończone technikum. Coraz więcej osób decyduje się jednak na podjęcie studiów wyższych i uzyskanie dyplomu magistra inżyniera w tej dziedzinie. Często ważna jest specjalizacja, która warunkuje posiadanie umiejętności niezbędnych do pracy w konkretnym obszarze, jak np. hodowla czy rozpłód zwierząt.

Pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata i jego predyspozycje osobowe związane z umiejętnością codziennej pracy ze zwierzętami i zrozumieniem specyfiki funkcjonowania poszczególnych gatunków. Zootechnik musi także znać regulacje prawne, zwłaszcza unijne, dotyczące postępowania ze zwierzętami.

WARUNKI PRACY

Praca zootechnika wykonywania jest na miejscu (ferma, hodowla, schronisko, ogród zoologiczny) i obejmuje codzienne przebywanie ze zwierzętami. Może być wykonywana samodzielnie lub w większym zespole. Na stanowiskach kierowniczych zootechnik odpowiada nie tylko za opiekę nad zwierzętami, ale także za zarządzanie personelem, zatrudnienie nowych pracowników i raportowanie wyników pracy.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoba z wykształceniem zootechnicznym może pracować w miejscach, które związane są z obecnością zwierząt – od hurtowni i sklepów zoologicznych po hodowle, a także ogrody zoologiczne, stacje badawcze, rezerwaty, lasy państwowe, schroniska itd.

ZAROBKI

Zarobki zootechnika są trudne do uściślenia, dlatego niełatwo jest podać średnią krajową w tej branży. Wynagrodzenie zazwyczaj różni się w zależności od regionu, miejsca pracy oraz zakresu i poziomu skomplikowania wykonywanych obowiązków.

Praca Zootechnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.