Lista stanowisk - Gazownik

Polecane oferty - Serwis / Technika / Montaż

  • SPIE Building Solutions Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: wykonywanie okresowych przeglądów konserwacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokumentacją Techniczno-Ruchową urządzenia i wymaganiami Klienta; montaż nowych urządzeń i instalacji wraz z pierwszym uruchomieniem gwarancyjnym; przygotowanie kotłowni do...

Gazownik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna doskonale orientować się w eksploatacji instalacji gazowych. Musi też posiadać wiedzę pozwalającą na techniczną ocenę ich stanu. Wśród zajęć, jakie wykonuje gazownik, wyróżnić możemy naprawę, konserwację, przeglądy, ocenę niezawodności i remont urządzeń gazowych. Specjalista w tej dziedzinie potrafi opracowywać projekty instalacji gazowej, eksploatować i budować sieci gazowe oraz naprawiać urządzenia przeznaczone do przesyłu gazu. Od gazownika oczekiwać można montażu, przeglądu i serwisu instalacji, podłączenia piecyków grzewczych czy płytek gazowych.

Gazownik prowadzący działalność oprócz zadań praktycznych musi się zajmować również prowadzeniem dokumentacji instalacji lub całej budowy. Kieruje on zespołem, rozdziela i nadzoruje jego pracę oraz bierze odpowiedzialność za jego działania.

WYMAGANIA

Aby otrzymać uprawnienia gazownika, należy ukończyć kurs gazowy. Wymogiem formalnym jego rozpoczęcia jest minimum podstawowe wykształcenie oraz ukończenie 18 roku życia. Okres nauki trwa zazwyczaj kilka dni, jednak zakres materiału do przyswojenia nie należy do najwęższych. Uprawnienia zdobyć można w jednej lub dwóch kategoriach. Są nimi eksploatacja oraz dozór.
Atutem będzie posiadanie dodatkowych uprawnień w dziedzinach pokrewnych, jak np. uprawnienia do zgrzewania rur. Mile widziane jest wykształcenie techniczne na kierunku technik gazownictwa.
W związku z odpowiedzialnością, jaka ciąży na gazownikach, wśród kandydatów poszukuje się osób sumiennych, o dobrej organizacji pracy własnej. Z uwagi na częsty charakter zmianowy cenione są osoby dyspozycyjne.

WARUNKI PRACY

Warunki pracy gazownika nie należą do najłatwiejszych. Praca ta zależna jest od miejsca, w jakich w danym momencie jest on potrzebny. Mogą to być zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Gazownicy mogą szukać zleceń, zakładając swoją działalność, lub pracować w firmach świadczących kompleksowe usługi gazownicze dla firm, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

ZAROBKI

Gazownik w naszym kraju otrzymuje średnie wynagrodzenie na poziomie ok. 2500–3200 zł brutto. Zarobki sięgające poziomu 3500 zł osiągać może wąska grupa najbardziej wyspecjalizowanych i pracowitych osób.

Praca Gazownik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.