Lista stanowisk - Lingwista/Filolog

Lingwista/Filolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej. Część lingwistów zajmuje się zawodowo pracą naukową związaną z dalszym badaniem tajników językowych, a inni wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu, np. ucząc w szkole, pełniąc funkcję tłumacza, pracując w międzynarodowych korporacjach i firmach oraz placówkach dyplomatycznych.

WYMAGANIA

Zawód filologa wymaga ukończenia studiów wyższych, dostępnych praktycznie na każdym uniwersytecie i w szkołach prywatnych. W zależności od wybranej ścieżki kariery wymagane mogą być dodatkowe kwalifikacje – np. egzamin w przypadku tłumacza przysięgłego.

W każdej ze specjalności trzeba być przygotowanym na częsty kontakt z ludźmi, dlatego niezbędne są takie umiejętności „miękkie” jak: miła aparycja, komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania drugiej osoby czy odporność na stres.

WARUNKI PRACY

Warunki pracy zależą od rodzaju podejmowanego zajęcia. Nauczyciele pracują w szkole lub na uczelni, tłumacze w swoich biurach lub siedzibach firm, a np. urzędnicy MSZ wyjeżdżają na placówki dyplomatyczne na całym świecie. Na każdym z tych stanowisk specyfika pracy jest zupełnie inna.

Część wspólną stanowi jednak częsty kontakt z ludźmi, także pochodzącymi z innych krajów (kontrahenci, studenci z wymian międzynarodowych, dyplomaci innych państw), oraz codzienna praca nad tłumaczeniem i opracowywaniem tekstów w językach obcych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedną z możliwości pracy po ukończeniu studiów filologicznych i uzyskaniu przygotowania pedagogicznego jest praca w zawodzie nauczyciela. Można też założyć własną szkołę językową czy też centrum korepetycji oraz podjąć pracę w charakterze tłumacza. Szanse na zatrudnienie są też w biznesie – w różnych korporacjach, bankach, wydawnictwach czy firmach handlowych i outsourcingowych. Natomiast osoby dobrze czujące się w pracy urzędniczej mogą szukać zatrudnienia również w placówkach dyplomatycznych oraz w instytucjach UE.

ZAROBKI

Wynagrodzenie filologa zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży, z którą zwiąże swoją zawodową przyszłość. Inne zarobki można uzyskać w biznesie, w szkole, placówkach dyplomatycznych czy instytucjach unijnych. Liczy się także poziom stanowiska, a także prestiż i wielkość pracodawcy.

Praca Lingwista/Filolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?