Lista stanowisk - Lingwista/Filolog

Lingwista/Filolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej. Część lingwistów zajmuje się zawodowo pracą naukową związaną z dalszym badaniem tajników językowych, a inni wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu, np. ucząc w szkole, pełniąc funkcję tłumacza, pracując w międzynarodowych korporacjach i firmach oraz placówkach dyplomatycznych.

WYMAGANIA

Zawód filologa wymaga ukończenia studiów wyższych, dostępnych praktycznie na każdym uniwersytecie i w szkołach prywatnych. W zależności od wybranej ścieżki kariery wymagane mogą być dodatkowe kwalifikacje – np. egzamin w przypadku tłumacza przysięgłego.

W każdej ze specjalności trzeba być przygotowanym na częsty kontakt z ludźmi, dlatego niezbędne są takie umiejętności „miękkie” jak: miła aparycja, komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania drugiej osoby czy odporność na stres.

WARUNKI PRACY

Warunki pracy zależą od rodzaju podejmowanego zajęcia. Nauczyciele pracują w szkole lub na uczelni, tłumacze w swoich biurach lub siedzibach firm, a np. urzędnicy MSZ wyjeżdżają na placówki dyplomatyczne na całym świecie. Na każdym z tych stanowisk specyfika pracy jest zupełnie inna.

Część wspólną stanowi jednak częsty kontakt z ludźmi, także pochodzącymi z innych krajów (kontrahenci, studenci z wymian międzynarodowych, dyplomaci innych państw), oraz codzienna praca nad tłumaczeniem i opracowywaniem tekstów w językach obcych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedną z możliwości pracy po ukończeniu studiów filologicznych i uzyskaniu przygotowania pedagogicznego jest praca w zawodzie nauczyciela. Można też założyć własną szkołę językową czy też centrum korepetycji oraz podjąć pracę w charakterze tłumacza. Szanse na zatrudnienie są też w biznesie – w różnych korporacjach, bankach, wydawnictwach czy firmach handlowych i outsourcingowych. Natomiast osoby dobrze czujące się w pracy urzędniczej mogą szukać zatrudnienia również w placówkach dyplomatycznych oraz w instytucjach UE.

ZAROBKI

Wynagrodzenie filologa zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży, z którą zwiąże swoją zawodową przyszłość. Inne zarobki można uzyskać w biznesie, w szkole, placówkach dyplomatycznych czy instytucjach unijnych. Liczy się także poziom stanowiska, a także prestiż i wielkość pracodawcy.

Praca Lingwista/Filolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.