Lista stanowisk - Tłumacz

Polecane oferty - Tłumaczenia

  • Asystent / Asystentka Dyrektora

    TELE-FONIKA Kable S.A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Kompleksowa obsługa biura i wsparcie Dyrekcji Zakładu. Tłumaczenie korespondencji, dokumentacji, powierzonych pism z języka angielskiego na j. polski. Zapewnienie sprawnego funkcjonowania sekretariatu w zakresie: prowadzenia kalendarza, umawiania i organizacji spotkań,...
  • Personal Assistant (with English)

    REKORD Hale Namiotowe Sp. z o.o.   Jelcz-Laskowice, częste delegacje zagraniczne    praca mobilna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
    5 dni
    OBOWIĄZKI: uczestnictwo w delegacjach krajowych i zagranicznych; tłumaczenia pisemne i ustne dokumentów i korespondencji; prace administracyjno-biurowe; współpraca z partnerami handlowymi; kontakt z oddziałami firmy; organizowanie podróży krajowych i zagranicznych; reprezentowanie spółki...

Tłumacz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony.


WYMAGANIA

Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację. Najczęściej tłumaczeniem zajmują się absolwenci różnego rodzaju studiów językowych. Niezmiernie ważną umiejętnością tłumacza jest też zdolność efektywnego poszukiwania i weryfikowania informacji występujących w tłumaczonym tekście. Pomocną umiejętnością jest też szybkie pisanie bezwzrokowe.


WARUNKI PRACY

Biura tłumaczeń raczej nie przyjmują pracowników na etat. Regułą są umowy zlecenia, jednak są to zlecenia nieregularne i często ich brakuje. Biura zlecają również tłumaczenia studentom i w zasadzie każdemu władającemu biegle językiem obcym i polskim. Jest to często "praca na telefon", czekanie na zlecenia. Warunkiem jest komputer i możliwość odbioru zlecenia pocztą internetową, gdyż bardzo często bywają to zlecenia "na wczoraj". Taką właśnie formę zlecenia przyjmują najczęściej. Czasami potrzebni są tłumacze na spotkania biznesowe czy biznesowo - towarzyskie, konferencje czy targi: tu oprócz fachowości, istotny jest poziom naszej kultury osobistej i prezencja, a także gotowość do wyjazdów. Sposób w jaki pracujemy, ale również forma naszych stosunków ze zleceniodawcą decyduje często o tym, czy jest to zlecenie jednorazowe, czy też nie. Zleceniodawcy potrafią się do tłumacza "przywiązać".



MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Tłumacze mogą liczyć na pracę na stałe - w urzędach państwowych, dużych redakcjach gazet i czasopism, radiu, telewizji. Jednak często wystarczy po prostu zgłosić działalność gospodarczą.


ZAROBKI

Trudno jest konkretnie powiedzieć coś o zarobkach - rozbieżności są olbrzymie i zależą od bardzo wielu czynników. Na przykład same tylko stawki tłumaczeń za stronę formatu A4 potrafią wahać się w przedziale od 20 do 40 zł, podobnie potrafią wahać się stawki godzinowe.

Praca Tłumacz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Co powstrzymuje Cię przed zarabianiem na swojej wiedzy w sieci? Przekonanie, że są lepsi, że własna działalność to coś skomplikowanego i trudnego? A może lęk przed porażką? Ola Gościniak, absolutna ekspertka w prowadzeniu biznesu online, tłumaczy, że nie ma czego się bać i krok po kroku wyjaśnia, co warto zrobić na początku, by uniknać popularnych błędów i mieć jak najlepszy start na rynku.

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Rozwój sztucznej inteligencji „jest nieunikniony, z przyszłością nie wygrasz, to nasz naturalny progres, adaptuj się”, komentują młodzi. Jednak czyżby AI było jak pociąg pospieszny, do którego wskoczyliśmy i z którego nie możemy już wysiąść? Z przyjemnością prezentujemy badanie i analizę pani Małgorzaty Madej, zwyciężczyni konkursu Praca.pl dla studentów i uczniów.

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Rośnie grupa konsumentów, którzy zamiast kupować perfumy w sklepie, decydują się na skomponowanie indywidualnego aromatu. Takie perfumy są jak podpis, absolutnie niepowtarzalne, a nosi się je jak ulubioną sukienkę czy krawat. Tworzenie zapachów dla osób, ale i firm, to jedno z zadań senseliera. Co jeszcze robi i jak nim zostać? Opowiada o tym pierwsza w Polsce senselierka Marta Siembab.

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Czy wiesz, że pracodawca ma prawo żądać od Ciebie stawienia się w pracy w sobotę? W przypadku odmowy może Ci grozić nawet postępowanie dyscyplinarne. Wyjaśniamy, na jakich zasadach pracuje się w weekendy w Polsce, do czego ma prawo pracownik, a także kiedy praca w dni wolne to korzystny wybór i kogo najczęściej szukają firmy na weekendy.

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Złożyłeś wypowiedzenie o pracę, ale zmieniłeś zdanie: chcesz pozostać w firmie? A może zwolniłeś pracownika, lecz nowe okoliczności sprawiły, że wolałbyś go zatrzymać na stanowisku? Cofnięcie wypowiedzenia o pracę jest możliwe, bardzo istotne są jednak terminy. Oto co musisz wiedzieć o dokumencie cofającym wypowiedzenie.

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński to świadczenie ważne dla tysięcy kobiet w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko matka dziecka ma prawo do tej pomocy finansowej. Sprawdź, kto i jak długo może pobierać zasiłek macierzyński, a także jak się zmieniła wysokość zasiłku od kwietnia 2023 r.