Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes – apteka

Pomysł na biznes – apteka

 
Pomysł na biznes – apteka

Prowadzenie własnej apteki należy do działalności rejestrowanej. Oznacza to, że zakres i warunki jej funkcjonowania są ustalone prawnie. Sprawdź, czy pomysł na biznes – apteka ma szansę powodzenia.

 

Apteka – jak otworzyć?

 

Apteka to nie po prostu sklep z lekami, ale placówka ochrony zdrowia, zatrudniająca wykwalifikowany personel, świadczący usługi farmaceutyczne. Dlatego tak ważne jest, by każde z tych miejsc spełniało odpowiednie wymagania formalne – leki i wyroby lecznicze były wydawane w sposób zgodny z przeznaczeniem. Ponadto sprzedaż musi być odpowiednio ewidencjonowana, a kadra mieć kwalifikacje potrzebne do sporządzania leków czy doradzania w kwestii ich przyjmowania.

 

Osoba chcąca otworzyć aptekę musi mieć wykształcenie farmaceutyczne – nie wystarczy, że zatrudni odpowiednich pracowników. Ponadto przedsiębiorca wyznacza kierownika apteki – może być nim wyłącznie farmaceuta o co najmniej 5-letnim stażu pracy w aptece (bądź 3-letnim stażu, jeśli jego specjalizacją jest farmacja apteczna). Wszyscy pracownicy sprzedający leki muszą mieć co najmniej tytuł farmaceuty lub technika farmaceutycznego.

 

Przedsiębiorca powinien wybrać typ apteki, jaką chce otworzyć. Te dzielą się bowiem na ogólnodostępne (większość placówek), zakładowe i szpitalne. Oddzielną kategorię stanowią punkty apteczne na terenach wiejskich (w miejscowościach, gdzie nie ma aptek ogólnodostępnych), a także sklepy z wyrobami zielarsko-medycznymi oraz ze specjalistycznym sprzętem medycznym. Warto jednak pamiętać, że leki i produkty medyczne wydawane na receptę można sprzedawać jedynie w aptekach i w ograniczonym zakresie – punktach aptecznych.

 

Działalność gospodarczą, jaką jest prowadzenie apteki, należy zarejestrować oraz opodatkować. Właściwym numerem PKD podawanym przy rejestracji firmy jest 4773Z (Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach). Aptekę można prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej i partnerskiej (wszyscy wspólnicy muszą być jednak farmaceutami).

 

Biznesplan – apteka

 

Zanim otworzysz aptekę, musisz sprostać wymogom formalnym. Konieczne jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności – wydaje je wojewódzki inspektor farmaceutyczny. To spory wydatek, gdyż wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla danego roku.

 

Istnieje szereg ograniczeń dotyczących prowadzenia tego typu działalności. Inspektor nie zezwoli np. na działalność przedsiębiorcy, który prowadzi już 4 apteki ogólnodostępne bądź jest członkiem grupy kapitałowej, której członkowie prowadzą ponad 1% wszystkich aptek znajdujących się na terenie województwa. Ograniczenia dotyczą również lokalizacji nowej placówki – można ją otworzyć, o ile na jedną aptekę w danej gminie przypada co najmniej 3 tys. mieszkańców.

 

Ponadto odległość pomiędzy kolejnymi placówkami musi wynosić minimum 500 m w linii prostej.

 

Kolejnym wydatkiem, jaki trzeba uwzględnić w biznesplanie apteki, jest ten związany z wynajmem/kupnem i przystosowaniem lokalu do tego typu działalności. Musi on spełniać standardy sanitarne i przeciwpożarowe, a także uwzględniać inne wytyczne, np. dotyczące minimalnej powierzchni placówki.

 

Czy apteka to dobry biznes?

 

Wydaje się, że apteka to dochodowy biznes – Polacy są jednym z najczęściej kupujących leki narodem w Europie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że mniejszym placówkom trudniej utrzymać się na rynku niż aptekom należącym do wielkich sieci farmaceutycznych, gdyż te ostatnie mogą sobie pozwolić na niższe ceny i szerszy wachlarz oferty. Otwierając aptekę, trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu placówki w danej okolicy.

 

Warto też pomyśleć o usługach dodatkowych – może opłaci się połączyć wydawanie leków ze sprzedażą kosmetyków i wyrobów ziołowych? Na to, czy pomysł na biznes – apteka się powiedzie, wpływ ma wiele czynników, między innymi ceny, jakość i szybkość obsługi, różnorodność oferty.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • HR Process Lead

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Area of responsibility As HR Process Lead, you will be part of Danish Crown People & Culture, responsible for driving process improvement initiatives and projects in close collaboration with the various HR Functions and the business. You will represent People & Culture as Process Specialist in...
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...
  • Specjalistka / Specjalista ds. kadr i płac

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: sporządzanie list płac dla pracowników; rozliczanie umów cywilno-prawnych; prowadzenie administracji personalnej; sporządzanie dokumentacji dla ZUS, PDOF, GUS; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; sporządzanie raportów i analiz kadrowo – płacowych;
  • Księgowa / Księgowy z językiem angielskim

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 12 000 zł brutto/mies.
    18 godz.
    Zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów (głównie walutowych) rozliczanie wydatków pracowniczych, w tym delegacji; rozliczanie kart służbowych; kontrola dokumentów pod kątem formalnym i rachunkowym; przygotowywanie płatności w systemie SDD; księgowanie wyciągów...
  • Technik laboratoryjny- usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań na podstawie instrukcji stanowiskowych, samodzielne wykonywanie badań pod nadzorem diagnosty, przyjmowanie zamówień (odczynniki i materiały zużywalne), zarządzanie magazynem (materiały zużywalne).

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?