Praca.pl Poradniki Produkcja
Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

 
Czy łatwo kobiecie być inżynierem?

Każdego roku progi politechnik przekracza coraz więcej kobiet. Zawód techniczny staje się domeną nawet tych pań, u których w rodzinie nigdy wcześniej nie było kobiety z wykształceniem inżynierskim. Ten niuans jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie na podstawie rodzinnych historii często tworzą się kolejne podobne. Bywa, że stereotypowy podział ról na damskie i męskie staje się wyznacznikiem drogi edukacyjnej i zawodowej.

 

Jednak, czy do bycia dobrym inżynierem predestynuje płeć, czy umiejętności zdobyte przez lata praktyk?

 

Czy Maria Skłodowska-Curie osiągnęłaby sukces, gdyby przejmowała się tym, co mówią inni? Pewnie nie. A może łatwiej by jej było, gdyby była Marianem? Kto wie. Najważniejsze, aby robić swoje i nie przejmować się złośliwościami.

 

Jak to jest z tą inżynierką?


Aneta (project engineer w branży energetycznej), zanim rozpoczęła studia, słyszała – jak jej się wtedy wydawało – zabawne porównanie „Kobieta inżynier jest jak świnka morska, ani świnka, ani morska”. Żart wiele stracił, gdy sama wkroczyła w branżę inżynieryjną. Jak przyznaje, początki były różne, ale teraz może śmiało powiedzieć, że w pracy jest przede wszystkim inżynierem.

 

Z kolei Ewa (młodszy technolog) oraz Basia (geodetka) podkreślają, że pracują w firmach, które od początku bardzo dobrze i z szacunkiem były nastawione do kobiet. Gdy Ola z branży drogowej przechodziła rekrutację, dla firmy najważniejsze było doświadczenie, a nie płeć. Marta inżynierię produkcji wybrała świadomie, bo taki miała plan na życie. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęła staż w międzynarodowej firmie z branży automotive. Po roku dostała szansę wykazania się na stanowisku jako inżynier jakości w jednym z zespołów projektowych, w którym pracuje już kilka lat.

 

Złośliwość czy dyskryminacja?


Basia twierdzi, że niemiłe sytuacje zawodowe może policzyć na palcach jednej ręki. „Zdarzyło się, że pracownicy na budowie potraktowali mnie niepoważnie i rozmawiali tylko z kolegą z zespołu”.

 

Alicja (kierowniczka zespołu w dziale IT) nie spotkała się osobiście z dyskryminacją. Przyznaje jednak, że słyszy teksty, które wiele z nas uznałoby za szowinistyczne, ale nie zwraca na nie uwagi, choć czasami skutecznie ucina te dywagacje.

 

Aneta tematu nie chce nawet zgłębiać, ale przyznaje, że każdy podchodzi do niego indywidualnie. Na podstawie własnych doświadczeń w pracy w różnych miejscach globu stwierdza jednoznacznie, że im dalej na wschód, tym gorzej traktowane są kobiety w miejscu pracy. Podczas kontraktu w USA miała nieprzyjemną sytuację z mężczyzną, który jak się potem okazało, został oskarżony o dyskryminację na tle płciowym i w rezultacie zwolniony.

 

Marta przejawów tejże dyskryminacji nie obserwuje, aczkolwiek niemiłe sytuacje zdarzają się zawsze. Jednak w większości przypadków jest to kwestia kultury osobistej. Marta pracuje w firmie francuskiej i taki styl zarządzania determinuje pewne zachowania i wymogi formalne wobec swoich pracowników. „Inżynier to inżynier, bez względu na płeć. Liczą się kompetencje”.

 

U Alicji koledzy z pracy bardzo miło przyjmują kierowniczki. „Kierowniczka oprócz programowania zajmuje się także całą papierologią oraz uczestniczy w spotkaniach. Mężczyźni tego bardzo nie lubią”. Zagadka rozwiązana!

 

Ola mówi wprost, że nie spotkała się z żadnymi trudnościami na budowie. „Nikt nie ignorował ani nie podważał moich kwalifikacji.”

 

Co w trawie piszczy?


W technologicznym świecie Ewy nie ma czasu na nudę. Jest za to stałe poczucie odpowiedzialności za produkcję i widmo ewentualnych błędów. Ola podkreśla, że budownictwo wymaga ogromnej dyspozycyjności. „W wykonawstwie mogą pracować kobiety bez zobowiązań i rodziny. Najlepiej tuż po studiach”.

 

Według Anety szczególnie praca w terenie jest pełna wyzwań. W którymś momencie trzeba zmierzyć się ze strachem. Może to być samotna podróż do nieznanego miejsca, nocne zmiany, utknięcie w śnieżycy, złapanie gumy nocą w ciemnym lesie, dziwni goście, np. niedźwiedzie. Od razu przyznaje też, że nie zamieniłaby swojej pracy na żadną inną. Dzięki niej poznała wielu ludzi i zdobyła doświadczenie w różnych krajach, których styl pracy i kulturę poczuła na własnej skórze.

 

Czy jest czas na życie prywatne?


Jak zgodnie przyznają wszystkie panie, gorszy moment przychodzi, gdy kobieta decyduje się na założenie rodziny. Ola po urlopie macierzyńskim zmieniła wykonawstwo na projektowanie, bo przy małym dziecku delegacje i ciągła niewiadoma, gdzie rozpocznie się kolejny kontrakt, nie wchodzą w grę. Pracując stacjonarnie, jedyna niedogodność to ciężki powrót do pracy z macierzyńskiego i ponowne wdrożenie się w tematy – kwituje Alicja.


Podsumowując, można śmiało zacytować wypowiedź pochodzącą z kultowego serialu o najbardziej znanym inżynierze w Polsce: „Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”. Zwłaszcza inżynierskiej.


Anna Wojdyła

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Inżynier Procesu SMT/CBA (montaż PCB)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Obejmiesz odpowiedzialność za organizowanie wyselekcjonowanych procesów montażu podzespołów elektronicznych (SMT/THT/procesy mechaniczne) pod kątem bieżącej produkcji oraz wdrażania nowych produktów. Twoje obowiązki będą obejmować...
  • Ślusarz narzędziowy

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za obsługę i konserwację form wtryskowych w ramach działu wtryskarek tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Równocześnie – wspierając dział obsługi i napraw form. - zostaniesz objęty...
  • Inżynier Procesu SMT/CBA (montaż PCB)

    Aptiv   Gdańsk   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk Twoja rola: Obejmiesz odpowiedzialność za organizowanie wyselekcjonowanych procesów montażu podzespołów elektronicznych (SMT/THT/procesy mechaniczne) pod kątem bieżącej produkcji oraz wdrażania nowych produktów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: uczestnictwo...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Aptiv
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie płynności produkcji w obszarze produkcji elektroniki (SMT/THT) zgodnie z wymaganiami jakościowymi. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Rozwiązywanie problemów jakościowych i technicznych w w/w...
  • Aptiv
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za sporządzanie raportów, analiz, uzgodnienie sprzedaży i raportowanie kosztów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: sporządzanie raportów i analiz; bieżącą kontrolę sprzedaży oraz kosztów; udział w...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?