Praca.pl Poradniki Produkcja
Kariera okiem inżyniera

Kariera okiem inżyniera

 
Kariera okiem inżyniera

1. Co przesądziło o Pana sukcesie podczas rekrutacji?

 

Czytając ogłoszenie o pracy, wiedziałem, że moje umiejętności i zainteresowania odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę. Podczas procesu rekrutacji w naszej firmie, poza kompetencjami i doświadczeniem, oceniana jest również umiejętność pracy w zespole. Pracodawca dba o atmosferę panującą wśród pracowników. Wszyscy mamy też świadomość, że w naszej branży praca zespołowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu. W ocenie rekruterów spełniłem wszystkie wymagania i to przesądziło o moim zatrudnieniu.

 

2. Co Pana przekonało do przyjęcia oferty pracy firmy Woodword?

 

Rekrutacja nie opierała się jedynie na sprawdzeniu umiejętności technicznych. Nie byłem pytany o znajomość wzorów czy definicji, raczej weryfikowana była moja umiejętność rozwiązywania problemów. Miałem wrażenie, że uczestniczę w partnerskiej rozmowie, w której obu stronom zależy na zrobieniu dobrego wrażenia. Osoby rekrutujące przedstawiły mi profil firmy, opowiedziały o tym, jak się tutaj pracuje. Zaskoczyło mnie to pozytywnie i przekonało do przyjęcia propozycji pracy.

 

3. Praca inżyniera wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. W co powinien zainwestować?

 

Warto zainwestować w naukę języków obcych. To, poza kompetencjami technicznymi, może otworzyć nam drzwi do kariery. W firmie Woodword mamy możliwość korzystania z kursów i szkoleń, często związanych z projektami, nad którymi pracujemy. To pozwala nam na podnoszenie kwalifikacji. Sami kształtujemy naszą ścieżkę kariery. Możemy skorzystać z oferowanego przez pracodawcę programu wsparcia kształcenia i uzupełnić naszą edukację o np. studia podyplomowe. Jeśli pracodawca widzi, że jesteśmy ambitni, pomoże nam w podnoszeniu kwalifikacji.

 

4. Czy może Pan poradzić przyszłym inżynierom, jak efektywnie wykorzystać czas studiów?

 

Doświadczenia moje i moich znajomych podpowiadają, że jedną z najważniejszych kwestii jest rozpoczęcie praktyki już na 4. lub 5. roku studiów. To pozwala szybko wkroczyć na rynek pracy. Pomocne w podnoszeniu kompetencji mogą być też koła zainteresowań na studiach. Uczestnictwo w tego typu zajęciach umożliwia rozwój swoich zainteresowań oraz uczy, jak pracować w zespole. Warto również jak najwcześniej zainwestować w naukę języków obcych.

 

5. Jakie cechy powinien mieć dobry inżynier? Kogo chciałby Pan widzieć w swoim zespole?

 

Na początku swojej kariery warto uzbroić się w cierpliwość i pokorę. Często spotykamy się z bardzo roszczeniową postawą u młodych ludzi, którzy stawiają zbyt wysokie wymagania przyszłemu pracodawcy. Z doświadczenia wiem, że jedną z najważniejszych cech dobrego inżyniera jest umiejętność pracy w zespole. Tego wymagają od nas realizowane projekty. Sukces nie jest możliwy do osiągnięcia w pojedynkę.

 

6. Co dyskwalifikuje kandydata na inżyniera?

 

W pracy inżyniera nie sprawdzą się raczej indywidualiści. Wzajemny zawodowy szacunek i umiejętność pracy zespołowej są koniecznością w naszym zawodzie.

Na szczęście są pracodawcy, którzy dbają o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, umożliwiając skorzystanie z dofinansowania do różnego rodzaju aktywności pozazawodowych i pasji pracowników.

Mariusz Kaleta, inżynier mechanik Woodward Polska Sp. z  o.o.
wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Inżynier Automatyk

    NES Global Talent   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie standardów firmy w obszarze automatyki, bezpieczeństwa ludzi i maszyn; Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania maszyn i urządzeń produkcyjnych pod kątem automatyki i elektryki; Nadzór nad instalacją nowopowstających linii technologicznych pod kątem jakości...
  • Operator CNC

    ManpowerGroup   Wrocław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie – frezarki, tokarki, szlifierki; Kontrola wykonywanych detali za pomocą przyrządów pomiarowych; Samodzielna organizacja pracy; Wykonywanie produkcji z dużą precyzją i dokładnością; Wymagania: Dobrze opanowana praca z rysunkiem...
  • Ślusarz

    ManpowerGroup   Wrocław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Samodzielna praca na stanowisku ślusarza; Wykonywanie prac z zakresu ślusarstwa precyzyjnego; Samokontrola wyprodukowanych części przy użyciu dedykowanego sprzętu pomiarowego; Wymagania: Wykształcenie zawodowe/ średnie techniczne Mile widziane doświadczenie w pracy z...
  • Mechanik

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Zapewnienie ciągłości pracy maszyn. Utrzymanie sprawności technicznej maszyn i urządzeń pod względem mechanicznym. Wykonywanie remontów maszyn i urządzeń oraz usuwanie awarii. Kontrola stanu technicznego wszystkich urządzeń mechanicznych na podległym obszarze. Prowadzenie...
  • Inżynier Automatyk

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Bieżący nadzór nad sprawnością techniczną maszyn i urządzeń systemów automatyki przemysłowej. Analizowanie programów PLC pod kątem diagnostyki usterek oraz implementacja modyfikacji programowych. Analizowanie przyczyn awarii i podejmowanie działań zapobiegawczych. Udział w...
  • Pracownik / Pracownica Produkcji

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    POZNAJ WYJĄTKOWE SKŁADNIKI SWOJEJ PRZYSZŁEJ PRACY. To będą Twoje zadania: Wykonywanie zróżnicowanych prac produkcyjnych, np. odbieranie z taśmy, pakowanie w kartony, układanie kartonów na palecie, transport wózkiem paletowym, obsługę zsypów itp. Układanie kartonów na palecie,...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.