Praca.pl Poradniki Produkcja
Młody inżynier na rynku pracy

Młody inżynier na rynku pracy

 
Młody inżynier na rynku pracy

Okazuje się, że nie – o czym przekonali się absolwenci budownictwa czy inżynierii dróg i mostów. Nie wszyscy inżynierowie są na rynku poszukiwani, a zmienna koniunktura gospodarcza nie pozwala trwale przewidzieć tego, na co będzie popyt za kilka lat. Wiele projektów realizowanych obecnie w kraju korzysta z unijnych dotacji i w efekcie często okazuje się, że przyszłościowy w momencie wybierania studiów kierunek, okazuje się po latach niezupełnie trafiony.

 

Jak zatem młody inżynier może zadbać o swoją karierę?

 

Staże i praktyki Już na studiach warto zainteresować się stażami i praktykami realizowanymi przez Firmy technologiczne. Otwartość na młodych jest obecnie bardzo duża i choć nie zawsze praktyki są płatne (lecz zdarza się to znacznie częściej niż w branżach zatrudniających humanistów), to nie tylko dają możliwość poznania Firmy od środka, ale przede wszystkim umożliwiają udział w projektach, które uczą tego, jak wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. To zaś jest dla pracodawców najważniejsze.

 

Koła zainteresowań i organizacje studenckie

 

Niemalże na każdej uczelni technicznej istnieje przynajmniej kilka kół zainteresowań, które pozwalają na pogłębianie wiedzy i realizowanie projektów – niekiedy we współpracy z komercyjnymi Firmami. Udział w takim kole to doskonały punkt w CV, który pokazuje, że student ma inicjatywę i jest rzeczywiście zainteresowany tym, co studiuje.

 

Monitorowanie rynku projektów i inwestycji

 

Analityczny umysł inżyniera powinien pozwalać mu na trafne wyciąganie wniosków dotyczących rozwoju branży – warto czytać nie tylko poradniki dotyczące rynku pracy, ale przede wszystkim sprawdzać zainteresowanie poszczególnymi kierunkami studiów (mniej popularne mogą się okazać deficytowymi specjalnościami w przyszłości). Prognozować można również poprzez analizę projektowanych unijnych i rządowych inwestycji w polską gospodarkę oraz śledząc światowe trendy w inżynierii.

 

 

O czym pamiętać tworząc CV?

 

1. Opis realizowanych projektów

 Czy potrafisz przekuć techniczną wiedzę na praktykę? Dla młodego inżyniera takim sprawdzianem umiejętności praktycznych są realizowane na studiach projekty oraz to, czego dokonał w ramach obowiązkowych praktyk. „Praktyki powinny kończyć się projektem z obszaru, w którym student je odbywał. Sam spis programu czy też wykonywanych zadań w trakcie praktyk już nie wystarczy. Kandydat musi potrafić zaprezentować przygotowany przez siebie projekt tak, by wymiar praktyczny wiedzy był klarowny i łatwy do zweryfikowania” – mówi Anna Jacykowska, HR Manager Frmy Molex Sp. z o.o.

 

W CV krótko opisz projekt, a narozmowie kwalifikacyjnej bądź gotówo nim opowiedzieć.

 

2. Działalność poza studiami

Pracowałeś dorywczo przy zbieraniu owoców? Udzielasz się jako wolontariusz?  Młodzi inżynierowie często nie umieszczają takich informacji w CV, uznając, że nie mają one związku z kierunkiem pracy, jakiej oczekują. Jest to spory błąd. Dla pracodawcy liczą się również cechy osobowości. „Przeglądając dokumenty aplikacyjne absolwenta, zwracam uwagę na jego działania poza edukacją – czy pracował dorywczo w trakcie wakacji, czy w trakcie studiów pełnił określone funkcje np. w różnego rodzaju stowarzyszeniach studenckich lub też czy udzielał się charytatywnie” – zauważa Anna Jacykowska  z  Molex Sp. z o.o.

 

Zastanów się, co o tobie mówią twoje zajęcia dodatkowe.

 

3. Znajomość języka obcego

Określ rzetelnie znajomość języka obcego – na rozmowie kwalifikacyjnej i tak zostanie on zweryfikowany, a ewentualne kłamstwo wyjdzie na jaw. Nie tylko zmarnujesz czas swój i swojego rozmówcy, ale możesz również najeść się wstydu.

 

4. Hobby i zainteresowania

Dla wielu osób zajmujących się rekrutacją często ignorowane przez kandydatów na stanowiska techniczne zainteresowania i hobby mają duże znaczenie. W czasie analizy CV zwracam uwagę na hobby – im bardziej jest ono aktywne, tym większe są szanse, że kandydat taki będzie osobą z energią i dużym zapałem do działania - podkreśla znaczenie zainteresowań w CV Anna Jacykowska.

 

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać o to zapytany  Wybierz zatem rzeczywiste zainteresowania – nawet jeśli nie łączą się onez branżą, w której chcesz pracować.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kontroli Produkcji

    Roca Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jeżeli posiadasz: wykształcenie min. średnie, bardzo dobra znajomość Excela, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku pracy w firmie produkcyjnej – mile widziane; zdolność szybkiego uczenia się, znajomość programu SAP (mile widziane), zdolności analityczne i sprawna praca ze...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Badań Laboratoryjnych

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Jeżeli posiadasz: Wykształcenie minimum średnie techniczne (warunek konieczny), Znajomość języka angielskiego (mile widziana), Minimum dwuletnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w laboratorium w firmie produkcyjnej.
  • Spawacz / Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy    praca zdalna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: spawanie półautomatem - metoda 135 lub 141; wszystkie pozycje; Wymagania: doświadczenie zawodowe; umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami;
  • Operator maszyn produkcyjnych (m/k)

    Trenkwalder   Kudowa-Zdrój    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Twoimi obowiązkami będą: ustawianie maszyny, sprawdzanie i pilnowanie stanu maszyn i ciągłości produkcji, kontrola jakości produktu.
  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat   22,00 - 24,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Ślusarz / Spawacz

    Budtech GmbH   Niemcy, Werlte    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Umiejętność spawania i obsługi elektronarzędzi. Sumienność, zaangażowanie i pracowitość. Znajomość rysunku technicznego.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.