Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Kreowanie wizerunku na rozmowie kwalifikacyjnej – część dla pań: ubiór i makijaż

Kreowanie wizerunku na rozmowie kwalifikacyjnej – część dla pań: ubiór i makijaż

 
Kreowanie wizerunku na rozmowie kwalifikacyjnej – część dla pań: ubiór i makijaż

Kreowanie wizerunku osobistego to cała seria zabiegów, dzięki którym prezentujemy się dokładnie tak, jak chcemy. Stojąc przed dylematem, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętajmy, że lepiej przesadzić z elegancją niż prezentować się nie dość starannie.

 

Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną dla pań – na lato i zimę

 

Jeszcze kilka lat temu, kandydatki do pracy w wielu branżach obowiązywały ścisłe wytyczne odnośnie wyglądu. Kostium (którego nie należy mylić z garsonką) był dla kobiety strojem absolutnie podstawowym, jeśli chodzi o wydarzenia służbowe. Panie wybierały go w wersji ze spódnicą. Przypomnijmy, że kostium składa się z żakietu (marynarki) na podszewce i spódnicy lub spodni. Pod żakiet zakłada się bluzkę, unikając dużych dekoltów, odsłoniętych brzuchów, rozchodzących się zapięć, przezroczystości.

 

Współcześnie kostium czy garsonka dla młodych ludzi brzmią dość enigmatycznie, a kandydaci do pracy stawiają na większą swobodę w wyrażaniu swojego wizerunku. Nie jest jednak tak, że w tej kwestii ubioru przestały obowiązywać jakiekolwiek zasady. Jeśli chcemy wyglądać elegancko i prfesjonalnie preznetować się na rozmowie kwalifikacyjnej zapomnijmy o jeansach i minispódnicy czy długiej, zwiewnej sukience. Klasyczny zestaw marynarka plus spódnica bądź spodnie, dopełniony przez zakryte buty na obcasie (nie większym niż 7 cm) i elegancką bluzkę to zawsze poprawny wybór.

 

Jeśli chodzi o kolory, szarość i granat są uważane za najbardziej biznesowe. Ten pierwszy ma świadczyć o naszej wiarygodności i stateczności, drugi – to kolor komunikacji i otwartości.

 

Spódnica do kostiumu nie może być zbyt obcisła. Będzie nie tylko krępować ruchy, ale też znacznie skróci się przy siadaniu. Mówi się o trzech dopuszczalnych długościach spódnicy, mierzonych, kiedy stoimy:
- trzy palce przed kolano,
- trzy palce za kolano,
- trzy palce za najgrubszą część łydki.

 

Kolejna ważna kwestia: zawsze zakrywamy nogi i upał nie jest tu wcale wyjątkiem. Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną latem musi być równie eleganckie, co zimą. Rajstopy czy pończochy są obowiązkowe. Muszą być oczywiście w nieskazitelnym stanie – zaciągnięcia czy przebarwienia są niedopuszczalne.

 

Wybierając ubranie na rozmowę kwalifikacyjną zimą, zrezygnujmy z zabawnych czapek z pomponem czy kolorowych szalików. Jesteśmy oceniani już od przekroczenia progu firmy, zatem nasze wierzchnie okrycie musi pasować do stylizacji. Zniweczy ją także sportowa kurtka. Zamiast niej postawmy na płaszcz.

 

Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną

 

Strój wybrany, ale na tym kreowanie wizerunku się nie kończy. Kolejne kwestie, na które należy zwrócić uwagę i dobrze zaplanować to fryzura, makijaż, manicure i biżuteria. Jeśli włosy sięgają dalej niż do ramion, można je spiąć. Klasyczny kok czy koński ogon w zupełności wystarczą. Fryzura ma być gładka i skromna. Zbytnia ekstrawagancja może zadziałać na naszą niekorzyść.

 

Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

 

Jaki makijaż na rozmowę kwalifikacyjną wybrać? Przede wszystkim lekki i świeży. Od lat styliści niezmiennie jako paletę do codziennego makijażu proponują te kolory, które naturalnie można znaleźć na kobiecej twarzy: od kości słoniowej począwszy, przez brązy, beże i brzoskwinie. Unikajmy ciemnych cieni, nie przesadźmy też z ilością pudru. Główną zasadą jest umiar.

 

Jeśli chodzi o paznokcie, również nie wybierajmy krzykliwych, jaskrawych kolorów i wzorów. Rekruter ma zobaczyć w nas przede wszystkim profesjonalnego pracownika. To bardzo ważne, jeśli stanowisko wiąże się np. z obsługą klienta.

 

Biżuteria na rozmowę kwalifikacyjną

 

Biżuteria powinna dopełniać całość. Od tego, w jakich kolorach wybierzemy ubranie na rozmowę kwalifikacyjną, uzależnijmy wybór dodatków. Niech przyświeca nam minimalizm. Unikajmy biżuterii etnicznej, mieszania na sobie metali o różnej temperaturze, akcesoriów zbyt dużych czy przyciągających uwagę. Pamiętajmy, że biżuteria zmienia również optycznie nasze proporcje – bardzo krótki łańcuszek skraca i pogrubia szyję, a nisko zawieszony wydłuży ją i wyszczupli cała sylwetkę.

 

Warto pamiętać, że dla niektórych zawodów zegarek jest podkreśleniem prestiżu lub wiarygodności. Dlatego na rozmowę można wybrać klasyczny, prosty model, który będzie pasował do reszty wizerunku.


Na czym polega kreowanie wizerunku

 

Kreowanie swojego wizerunku to zadanie, na które trzeba patrzeć całościowo. Droga marynarka zda się na nic, jeśli zestawimy ją z ubłoconymi butami i niedbałą fryzurą. Choć wygląd zewnętrzy nie przesądza o tym, czy dostaniemy pracę, czy też nie, dobry, profesjonalny look na pewno sprawi, że będziemy pewniejsze siebie. A to bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Elektryk przemysłowy

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    8 godz.
    Zadania: Samodzielne wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych, prac konserwacyjnych i serwisowych na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach, dla działu elektronicznego/technicznego oraz w szerokiej gamie systemów w celu zapewnienia ciągłości prac maszyn; Rozwiązywanie...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.