Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

 
Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

Wielu pracodawców jest zdania, że tylko spotkanie rekrutacyjne twarzą w twarz pozwala na właściwą ocenę kandydata do pracy. Czy jest tak rzeczywiście? Nowe technologie oferują profesjonalne i pomysłowe narzędzia rekrutacji pracowników. Zatem która metoda prowadzenia naboru jest lepsza?

 

Rekrutacja standardowa

 

Obecnie nawet tzw. tradycyjna czy standardowa rekrutacja prawie zawsze zawiera elementy naboru online. Pierwszy etap – szukanie kandydatów i przeglądanie CV, listów motywacyjnych oraz innych dokumentów nadesłanych przez chętnych do pracy – odbywa się najczęściej przez internet. Od rekrutacji zdalnej ta standardowa różni się dopiero w kolejnych fazach, jak rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie firmy czy wykonywane tam testy i zadania. Co przemawia za, a co przeciwko pozostawaniu przy tej tradycyjnej formule?

 

Zalety

Po pierwsze, właśnie to, że jest tradycyjna, a więc dobrze znana zarówno pracodawcom, jak i kandydatom. Znajomość poszczególnych etapów, wyćwiczenie ich przez obie strony redukuje stres i umożliwia skupienie się na celu naboru – znalezieniu odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Rekrutacja standardowa jest zatem wyborem bezpiecznym.

 

Po drugie, osobiste spotkanie dostarcza bezcennych informacji, daleko wybiegających poza dane zamieszczone w formularzu zgłoszeniowym czy przez techniki autoprezentacji online stosowane przez kandydata. Poznanie osoby ubiegającej się o posadę jest pełniejsze, co może mieć znaczenie w przypadku dwóch podobnych kandydatur. Rekruter może np. kierować się tym, że jedna z osób sprawiała bardziej profesjonalne wrażenie, była pewniejsza siebie, bardziej entuzjastycznie podchodziła do nowego stanowiska itp.

 

Po trzecie wreszcie, tradycyjna rekrutacja to też okazja, by kandydat sprawdził, czy warunki pracy w firmie, panująca w niej atmosfera mu odpowiadają albo czy dojazd do placówki nie będzie dla niego zbyt długi i uciążliwy. Dzięki temu można uniknąć zatrudnienia osoby, która za chwilę zrezygnuje z pracy.

 

Wady

Główną wadą tradycyjnej rekrutacji jest to, że znacznie zawęża grono potencjalnych kandydatów. Nie każda osoba odpowiednia na stanowisko mieszka w pobliżu przedsiębiorstwa. Część specjalistów nie zdecyduje się na czasochłonną podróż do innej miejscowości tylko po to, by wziąć udział w rekrutacji – nawet jeśli byliby skłonni przeprowadzić się w razie propozycji zatrudnienia.

 

Stacjonarna rozmowa rekrutacyjna oznacza też mniejszą elastyczność w wyborze miejsca i czasu spotkania, co może dodatkowo zawężać krąg potencjalnych kandydatów.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w biurze jest zwykle stresujące dla osób zgłaszających się do pracy. Napięcie może sprawić, że osoby potencjalnie idealne na dane stanowisko nie będą dość przekonujące dla rekrutera.

 

Rekrutacja online

 

Rekrutacja elektroniczna powoli staje się standardem. Osoby prowadzące nabór korzystają z różnych kanałów informacji – prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne przez telefon, wideorozmowy albo czaty. Rekruter i kandydat czasem spotykają się na specjalnych platformach online, na których ten ostatni wykonuje zadania, pisze test czy odpowiada na pytania behawioralne. Wiele wskazuje na to, że taka jest przyszłość rozmowy o pracę. Jakie ma korzyści i wady?

 

Zalety

Do najważniejszych należy bardzo szeroki zasięg prowadzenia rekrutacji. Ułatwiony dostęp do naboru mają też osoby spoza regionu, dzięki czemu pracodawca może wybierać spośród najlepszych kandydatów z branży.

 

Rekrutacja pracowników online jest zwykle znacznie szybsza i pozwala na wyłonienie pracownika w kilka dni – a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, jak w przypadku tradycyjnego szukania pracowników. Od przejrzenia dokumentów nadesłanych pocztą elektroniczną do rozmowy wideo może minąć parę godzin. Łatwiej też ustalić dogodną porę spotkania dla obu stron.

 

Wideorozmowa jest specyficzną formą kontaktu, jednak daje dostatecznie dużo informacji, by obie strony mogły się wstępnie poznać. Ponadto rekruter widzi kandydata w jego codziennym otoczeniu, a także, jak ten sobie radzi z nowymi technologiami, co również może dostarczać danych na jego korzyść lub niekorzyść.

 

Wady

Nie każdy pracownik działu kadr ma właściwe przygotowanie do rekrutacji online. Niedoświadczony rekruter może zaakceptować kandydaturę osoby o niewielkich kompetencjach, która jednak potrafi umiejętnie zaprezentować się przez internet.

 

Ponadto, ponieważ jest to wciąż stosunkowo nowa technika, niektórzy pracodawcy i rekruterzy mogą mieć trudność w obsłudze nowoczesnych narzędzi rekrutacji.

 

Nabór online do pracy stacjonarnej nie daje też możliwości poznania warunków w siedzibie firmy, zobaczenia przyszłych współpracowników itp.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    21 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.