Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Partner branży

Punkta

Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

 
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Firma, w której bardzo chcesz pracować, właśnie zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Odkładasz słuchawkę i zaczynasz się zastanawiać… Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W co się ubrać, o czym pamiętać, przyjść punktualnie czy chwilę wcześniej... I czego spodziewać się na rozmowie o pracę? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować


Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno rozpocząć się od razu po umówieniu daty spotkania. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Planuj działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz potencjalne trudności.

O tym, czy odniesiesz sukces, decydują nie tylko trafne odpowiedzi na pytania przyszłego pracodawcy. Na efekt rozmowy składa się wiele czynników takich jak: twoje przygotowanie i zaangażowanie, ubiór czy szereg drobiazgów organizacyjnych. Przygotuj się zatem całościowo.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej


Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, musi być przygotowany na pytania-niespodzianki. Prócz standardowych zagadnień dotyczących doświadczenia, mocnych i słabych stron czy zainteresowania branżą, mogą pojawić się pytania lub polecenia dość nieoczekiwane. Bywa, że rekruter pyta o zwierzę, którym kandydat chciałby być, gdyby mógł wybierać.

A co, jeśli padnie pytanie: „Dlaczego powinienem pana zatrudnić?” „Proszę podać trzy korzyści, jakie wniesie pani do naszej firmy”. Najlepszą metodą na udzielenie dobrej odpowiedzi jest wcielenie się w rolę rozmówcy na zasadzie: "Gdybym to ja miał kogoś zatrudnić, chciałbym usłyszeć...". Może trudno w to uwierzyć, ale przygotowywanie sobie w domu odpowiedzi na potencjalne pytania-niespodzianki nie jest dobrą metodą. Taka zapobiegliwość może być postrzegana jako brak kreatywności oraz umiejętności dobrego i szybkiego działania w nietypowych sytuacjach.

Daj się poznać na rozmowie z najlepszej strony. I co ważne, nie zapomnij mieć w przysłowiowym małym palcu wszystkich informacji na temat firmy. Twoje zaangażowanie i wiedza na pewno zostaną docenione.

 

Drobiazgi organizacyjne


Na efekt rozmowy kwalifikacyjnej pracujesz już od momentu pierwszego kontaktu. Rozmowa przez telefon czy odpowiedź na e-maila także zostają poddane są ocenie. O czym należy pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zasadach savoir-vivre’u. Zbytnie spoufalanie się i próba zbudowania koleżeńskiej relacji z rekruterem rzadko kończą się sukcesem w postaci otrzymania pracy. Nawet, gdy różnica wieku między tobą a rekruterem jest niewielka lub nie ma jej wcale, nie zapominaj o formułach grzecznościowych i formalnym charakterze komunikacji.

O jakich "drobiazgach" podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowywania się do niej nie możesz zapomnieć? Najważniejsze to punktualność. Zawsze miej 10-15 min zapasu. To pozwoli ci nie wbiegać do pokoju w ostatniej chwili.

Uśmiech, przyjazna postawa i kontakt wzrokowy – pamiętaj o tym już od wejścia do firmy. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym spotkaniem. Mimochodem sprawdzają, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jaki ma przebieg, decyduje wiele czynników. Zadbaj, aby wszystko, na co masz wpływ, działało na twoją korzyść.

 

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej


Strój wyraża nie tylko naszą osobowość, ale również w pewien sposób buduje autorytet i jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad  wyborem  ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. W tym przypadku lepsza od awangardowej śmiałości jest klasyczna, bezpieczna elegancja. Rozmowa kwalifikacyjna w banku będzie wymagać od kandydata większej powściągliwości w ubiorze niż np. w agencji reklamowej czy branży kosmetycznej. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniej oficjalnego stroju, ale warto pamiętać, że nasz ubiór ma przede wszystkim podkreślać profesjonalizm, a nie bogatą osobowość i duszę artysty. Poza kreatywnością w pracy wymaga się bowiem odpowiedzialności, skuteczności itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Punkta

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.