Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Kilkadziesiąt sekund – tyle wystarczy, aby zyskać sympatię rozmówcy. Jak optymalnie wykorzystać ten czas i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zaprezentować się z najlepszej strony.


Bądź punktualny

 

Pojawienie się na umówionym spotkaniu na czas to podstawa. Niepunktualność świadczy o braku szacunku i lekceważącym stosunku do rozmówcy. Dobrym zwyczajem jest pojawienie się w firmie około 10 minut wcześniej. Pozwoli to nieco ochłonąć, rozejrzeć się, przygotować psychicznie. Z kolei przybycie znacznie przed czasem nie jest już mile widziane. Przychodząc na spotkanie dwa czy trzy kwadranse za wcześnie, prawdopodobnie zostaniemy uznani za osobę, która nie radzi sobie z prostymi ustaleniami, a rekruter może poczuć, że wywieramy presję i oczekujemy przyspieszenia spotkania.

 

Zadbaj o wygląd

 

I nie chodzi o to, aby przed rozmową rekrutacyjną wydać krocie na wizyty w salonach kosmetycznym i fryzjerskim albo aby pokazać się w najnowszej kolekcji znanego projektanta. Wystarczy schludny ubiór. Nawet, jeśli codzienna praca w zawodzie nie wymaga takiego stroju, na rozmowę przyjdźmy ubrani elegancko. Dzięki temu zyskamy wizerunek osoby profesjonalnej. Warto też zadbać o detale – brudne buty, potargana fryzura mogą zepsuć dobre pierwsze wrażenie.

 

Uśmiechaj się i patrz w oczy

 

Choć brzmi to banalnie, uśmiech może zdziałać naprawdę wiele. Jeśli nie jest nerwowy i wymuszony, wprawi rekrutera w dobry nastrój. Patrzenie rozmówcy w oczy świadczy o naszej pewności siebie. Osoba, która unika wzroku, kieruje oczy w podłogę albo ma rozbiegane spojrzenie, sprawia wrażenie niepewnej siebie i zagubionej. Takie zachowanie może także wskazywać na kłamstwo. Oba narzędzia trzeba więc stosować umiejętnie. Uśmiechanie się przez całą rozmowę może zostać odebrane jako lekceważące, a ciągłe patrzenie w oczy nie tylko jest nienaturalne, ale wywołuje dyskomfort u drugiej osoby.

 

Pamiętaj o uścisku ręki

 

Uścisk ręki może wiele powiedzieć o usposobieniu kandydata do pracy. Zbyt silny wskazuje na agresję, autorytarne skłonności i chęć manipulowania ludźmi. Za delikatny jest z kolei oznaką niezdecydowania i zagubienia. Pewny uścisk uznaje się za wyraz profesjonalizmu.

 

Nie bez znaczenia jest także to, kto wychodzi z inicjatywą przywitania. Zawsze powinniśmy czekać, aż rękę poda nam rekruter. Niezależnie od tego, czy będzie osobą młodszą czy starszą, kobietą, czy mężczyzną. Jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu, spotkanie powinniśmy zacząć od uśmiechu, nawiązania kontaktu wzrokowego. Pierwszy rękę podaje zawsze rekrutujący, także jeśli to my czekamy na niego w pokoju.


Kontroluj mowę ciała

 

Nawet najbardziej profesjonalnie wyglądający kandydat, z najbogatszym CV, nie dostanie wymarzonej posady, jeśli podczas rozmowy nie wzbudzi zaufania. To że wiemy co powiedzieć, jest jedynie częścią sukcesu. Równie ważną funkcję ma tak zwana komunikacja niewerbalna. Ton głosu, wzrok, mimika, gesty, postawa – wszystko może albo wzmacniać nasze słowa, albo sprawić, że zostaniemy zignorowani. Zbiór elementów składowych mowy ciała jest złożony.

 

Podsumowując, dobre pierwsze wrażenie może mieć niebagatelny wpływ na wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pierwsze sekundy, które spędzi z nami rekruter, wprawią go w dobry nastrój i wywołają pozytywne emocje – przełoży się to na opinię o naszych kompetencjach i kwalifikacjach. Pierwszemu wrażeniu psychologia przypisuje bardzo duże oddziaływanie na postrzeganie ludzi.

 

Nie jest tajemnicą, że bardziej lubimy osoby podobne do nas samych, a jedna pozytywna cecha wywołuje u nas myślenie, że dana osoba ma ich znacznie więcej. Dlatego pamiętajmy, że rekruter, mając przed sobą 2 osoby o podobnych kwalifikacjach, najczęściej wybierze kandydata, który wywarł na nim lepsze wrażenie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.