Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

 
Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

Agencja pracy tymczasowej - co to jest?

 

Agencja pracy tymczasowej to firma/przedsiębiorstwo, której główna działalność związana jest z rekrutacją. Pośrednictwo pracy to nadrzędny cel działania agencji pracy. Pośrednik pracy dokonuje selekcji osób w procesie rekrutacji, wybiera osoby o określonych umiejętnościach i kwalifikacjach ustalonych przez użytkownika agencji, czyli firmę zlecającą poszukiwania pracownika.

 

Pośrednictwo pracy

 

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej jest dość popularne w Polsce, zwłaszcza do prac za granicą. Szukając prac sezonowych np. w Niemczech, czy Włoszech pośrednictwo pracy tymczasowej jest w miarę bezpiecznym rozwiązaniem. Agencja pracy tymczasowej za granicą zazwyczaj sprawdza użytkowników (pracodawców), dając pewien komfort i bezpieczeństwo osobom, które chcą pracować tymczasowo poza Polską.

 

Zatrudnienie przez agencję pracy

 

Biuro pośrednictwa pracy oddelegowuje pracownika tymczasowego, który jest osobą fizyczną do pracy na czas określony do wykonywania pracy określonej przez użytkownika, czyli firmę zlecającą.

 

Na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej, agencja kieruje pracownika do pracodawcy, z którym uprzednio podpisała umowę. Pracodawca zwolniony jest z wszelkich formalności związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, nie musi płacić wynagrodzenia oraz składek ZUS. To wszystko robi za pracodawcę agencja.

 

Agencja pracy tymczasowej - jak działa?

 

Agencje zatrudnienia tymczasowego formalnie zatrudniają pracownika i wypłacają mu wynagrodzenie za pracę, którą pracownik świadczy na rzecz trzeciego podmiotu. Dlatego też jest to niestandardowa forma zatrudnienia, która zawierana jest oficjalnie pomiędzy trzema podmiotami. Tymi podmiotami są: pracownik, pracodawca oraz agencja pracy tymczasowej.

 

Ostatnie zmiany w przepisach wprowadziły maksymalny okres wykonywania pracy tymczasowej. Aktualnie biuro pracy tymczasowej może skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w rozpiętości czasowej obejmującej 36 kolejnych miesięcy.

 

Zamiany te dotyczą także pracodawcy tzw. użytkownika. Zatrudnienie przez agencję pracy tego samego pracownika na rzecz użytkownika nie będzie mogło przekroczyć łącznie 18 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy. Pracodawca nie będzie mógł „korzystać” z tego samego pracownika w ww. okresie, nieważne czy ten sam pracownik będzie skierowany przez jedną, czy kilka różnych agencji.

Agencję pracy tymczasowej ustawa zobowiązuje do opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników tymczasowych. Marszałek województwa jest dodatkowo zobowiązany do sprawdzania agencji zatrudnienia tymczasowego, pod kątem odprowadzania płatności na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Emerytur Pomostowych.

 

Agencja pracy tymczasowej - jak założyć?

 

Agencja zatrudnienia - ustawa z dnia 6 marca 2018 roku o prawie przedsiębiorców, mówi, że prowadzenie agencji pracy tymczasowej wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Podmiot agencyjny nie może mieć zaległości podatkowych oraz z tytułu składek ZUS, nie może być karany za przestępstwa lub wykroczenia, które dotyczą działalności w obszarze rynku pracy, nie może być podmiotem, wobec którego została otwarta procedura likwidacyjna lub zgłoszono jego upadłość.

 

Agencja pracy tymczasowej może zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza pod każdą postacią, poza spółką partnerską. Oznacza to, że agencja może być jednoosobową działalnością gospodarczą, spółką cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z o.o. lub akcyjną. PKD, jakim posługuje się tego rodzaju podmiot to:
• 78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
• 78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Dzikie zwierzęta zwykle starają się trzymać z dala od ludzi, zdarza się jednak, że ranne bądź chore mogą potrzebować naszej pomocy. Kontakt z nieudomowionymi zwierzętami może być jednak bardzo niebezpieczny – dla obu stron – dlatego pomocy dzikim podopiecznym powinni udzielać profesjonaliści. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem dzikich zwierząt i gdzie czeka praca w tym zawodzie.

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Od 1 października 2024 roku ulegają zmianie kryteria dochodowe, od których zależy wysokość stypendium socjalnego. Podwyższone progi dochodu na osobę w rodzinie to ważna informacja dla tysięcy studentów w trudnej sytuacji materialnej, którzy bez wsparcia socjalnego mogą nie mieć szansy na naukę. Sprawdź, jakie są nowe wymagania i kto może otrzymać pomoc pieniężną na studiach.