Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywne i pasywne metody poszukiwania pracy

Aktywne i pasywne metody poszukiwania pracy

 
Aktywne i pasywne metody poszukiwania pracy

Aktywne poszukiwanie pracy


W życiu praktycznie każdego człowieka nastaje taki moment, kiedy trzeba poszukać pracy. Może to być pierwsze w życiu zatrudnienie, powrót do aktywności zawodowej po dłuższej przerwie lub zmiana firmy. Niezależnie od doświadczenia i wykształcenia, warto zapoznać się z aktywnymi metodami poszukiwania pracy.

Sposobów poszukiwania pracy jest wiele. Na początku warto zastanowić się, jakie stanowisko nas interesuje. Powinno ono być dopasowane do naszych umiejętności, wykształcenia oraz zainteresowań. Obiektywna ocena kompetencji sprawi, że będziemy wysyłać CV do firm poszukujących właśnie takiego kandydata jak my.

Warto stworzyć profesjonalne profile na różnych portalach specjalizujących się w pośrednictwie pracy. Dobrze prowadzone konto może przyciągnąć head hunterów, którzy zaproponują nam ciekawą posadę.

Zainteresowani mogą skorzystać z ofert, jakie znajdują się w urzędzie pracy. W tym celu należy zarejestrować się jako bezrobotny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla ludzi, którzy już od dłuższego czasu borykają się z brakiem posady. Urzędy pracy przygotowują bowiem staże aktywizacyjne oraz pomagają przekwalifikować się.

Kolejną metodą aktywnego poszukiwania stanowiska jest udział w targach pracy oraz dniach otwartych. Wiele uczelni organizuje takie wydarzenia dla absolwentów, dzięki czemu młodzi ludzie mają szansę zorientować się, jak wygląda sytuacja w ich branży.

Jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia, to zawsze warto wziąć udział w praktykach, stażach bądź wolontariatach. Niektóre firmy decydują się na zatrudnienie stażystów, którzy wykazali się dużą zaradnością podczas wykonywania zadań.

Wiele przedsiębiorstw w trakcie rekrutacji wymaga przedstawienia referencji z poprzednich firm. Warto zatem poprosić pracodawców o dokumenty, które będą zawierały opis naszych obowiązków.

Jeżeli natomiast znaleźliśmy ciekawe ogłoszenie, to sprawdźmy, czy nasze CV oraz list motywacyjny są dopasowane do oferty.

 

Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy


Warto także brać udział w warsztatach, podczas których specjaliści nauczą nas, jak aktywnie poszukiwać pracy. Takie wydarzenia są bardzo często organizowane między innymi przez urzędy pracy oraz uczelnie. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne oraz jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szkolenia mają również na celu pomóc w ocenie słabych i mocnych stron poszukujących pracy tak, aby mogli z powodzeniem odnaleźć się na giełdzie zatrudnienia.


Pasywne metody poszukiwania pracy


Korzystając z aktywnych form poszukiwania posady, docieramy bezpośrednio do pracodawcy. Dopasowujemy też naszą ofertę do ogłoszenia. Przy pasywnych metodach używamy cały czas tego samego CV. Często nawet nie czytamy ofert rekrutacyjnych do końca. Znalezienie zatrudnienia w ten sposób jest możliwe, jednak czasami trzeba wysłać setki aplikacji, aby ktoś zwrócił na nas uwagę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!