Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

 
Babcia jako niania – umowa uaktywniająca, dofinansowanie

Z jednej strony niania bywa niezbędna, by rodzice małych dzieci mogli swobodnie podejmować zatrudnienie, zarabiając na utrzymanie. Z drugiej strony dla wielu opiekunka do dziecka staje się trudnym wyborem – ludzie boją się o swoje pociechy, odczuwają strach przed pozostawieniem potomstwa z obcą osobą. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest babcia jako niania.

 

Babcia na etacie opiekunki – na czym to polega?

 

Wielu młodych rodziców chcących na przykład wrócić do pracy na pełen etat, prowadzących działalność gospodarczą czy działalność rolniczą prosi o pomoc babcie lub dziadków w opiece nad potomstwem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala młodym mamom i tatom spokojnie zająć się obowiązkami, podczas gdy bliska osoba, związana z rodziną, zajmuje się małym dzieckiem.

 

Okazuje się, że ta forma relacji może zostać sformalizowana, a na opiekę niani-babci można uzyskać dofinansowanie.

 

Kto może zatrudnić babcię na etacie opiekunki (lub inne, określone przepisami osoby)? Odpowiedź znajdziemy na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej:

 

„Rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu – jeśli:
• ich dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat – mogą korzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola, na przykład przez brak miejsc – do skończenia 4 lat (…),
• nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
• nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
• nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, czyli na przykład nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna,
• spełnią 1 z poniższych warunków:
I. pracują na umowę o pracę albo zlecenie,
II. prowadzą działalność pozarolniczą,
III. prowadzą działalność rolniczą. Wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników”.

 

Warunkiem jest także, by dziecko nie chodziło do żłobka czy klubu dziecięcego ani nie było pod opieką dziennego opiekuna.

 

Babcia jako niania: dofinansowanie

 

Istotnymi danymi w przypadku dofinansowania do opiekunki – babci, cioci, sąsiadki i innej uprawnionej osoby są: wysokość wynagrodzenia oraz data zawarcia umowy uaktywniającej z nianią.

 

Jeżeli zatrudnienie odbyło się do 31 grudnia 2017 roku panuje zasada, że przy wynagrodzeniu niani, równym minimalnej pensji krajowej (lub mniejszym) – składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne finansuje budżet państwa. Jeśli wypłata niani jest wyższa od obowiązującej kwoty minimalnej wtedy pracodawca-rodzic opłaca składki tylko od kwoty, która przewyższa najniższą krajową.

 

Z kolei jeśli umowa z nianią została zawarta po 1 stycznia 2018 to, cytując za stroną rządową: „od połowy minimalnego wynagrodzenia opłaca składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych – pozostałą część składek opłacasz ty”.

 

Kto dokładnie może pracować jako niania do dziecka na zasadach objętych dofinansowaniem? Warunki są trzy. Dana osoba:
- nie może być rodzicem dziecka, nad którym ma sprawować opiekę,
- musi być pełnoletnia,
- musi przeprowadzić badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz otrzymać orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy.

 

A więc jest to idealne rozwiązanie dla babć i dziadków. Takie dorabianie na emeryturze nie tylko podreperuje ich budżet. Aktywność społeczna poprawi ich samopoczucie, pozwoli utrzymać stały kontakt ze światem, nie pozwoli zasiedzieć się w domu.

 

Umowa uaktywniająca – wzór

 

Umowa uaktywniająca dla niani opiera się na zasadach Kodeksu cywilnego. Konieczne jest zawarcie w niej takich elementów jak: strony umowy, przedmiot oraz cel umowy, godziny pracy niani, miejsce sprawowania opieki, liczba dzieci oddawanych pod opiekę niani, jej obowiązki, wynagrodzenie – wysokość, czas oraz termin wypłaty, okres obowiązywania umowy, warunki oraz sposób zmiany i rozwiązania umowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.