Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Badanie nastrojów kandydatów i pracowników na rynku pracy 2022

Badanie nastrojów kandydatów i pracowników na rynku pracy 2022

 
Badanie nastrojów kandydatów i pracowników na rynku pracy 2022

Nastroje kandydatów i pracowników na rynku pracy – to temat badania, które po raz drugi przeprowadził portal pracy praca.pl. W II edycji, zorganizowanej w maju 2022 r., wzięło udział 559 respondentów, z czego 54% stanowiły kobiety. Najwięcej – 30,1% ankietowanych to osoby między 35 a 44 rokiem życia. 27,6% ma od 45 do 54 lat, a 26,9% – od 25 do 34 lat. 68,3% użytkowników portalu, którzy wzięli udział w ankiecie, ma wyższe wykształcenie, 26,2% ukończyło szkołę średnią.

Podobnie, jak w edycji z 2019 r. badanie zostało podzielone na trzy obszary tematyczne. Są to: 

  • poszukiwanie zatrudnienia i rekrutacja,
  • okres zatrudnienia,
  • zmiana pracy.


Dodatkowo zadaliśmy pytania na temat oceny aktualnego stanu i przyszłości rynku pracy w Polsce. Sprawdźmy, jakie są nastroje kandydatów i pracowników w tych trzech obszarach.

 

Szukanie pracy i rekrutacja

 

  • CV i list motywacyjny – jak przygotowujemy dokumenty rekrutacyjne


Respondenci w większości samodzielnie przygotowują CV, nie korzystając z żadnych szablonów czy wzorów. Dokument od czasu do czasu aktualizują, dodają coś lub zmieniają, dostosowując treść do wymagań pracodawców.

Konieczność napisania listu motywacyjnego może zniechęcać. W końcu to dodatkowe zadanie dla kandydata. Ponad połowa ankietowanych zwykle jednak wysyła pełną aplikację – CV oraz list motywacyjny. 29% ignoruje wymóg przygotowania listu i aplikuje z samym życiorysem, a 18% respondentów pomija ofertę pracy, w której wymagany jest list. Widać zatem, że prośba o opisanie swojej motywacji do pracy może ograniczyć liczbę zgłoszeń. Kandydaci, którzy decydują się wysłać pełną aplikację, zyskują tym samym przewagę w rekrutacji.

 

  • ogłoszenie o pracę – jakie jest idealne

 

Dobre ogłoszenie o pracę powinno bez żadnych wątpliwości wyjaśniać, jakie są warunki pracy, obowiązki i wymagania wobec pracownika. Wyczerpująca treść – to cecha ogłoszenia idealnego, która pojawia się w odpowiedziach respondentów najczęściej. Chętnie widzieliby oni w ofertach także widełki płacowe. Przypominamy, że na praca.pl znajdziesz tysiące dobrych i sprawdzonych ofert w różnych obszarach zawodowych.

 

  • dobre i złe praktyki w rekrutacji

 

Do najczęściej spotykanych pozytywnych praktyk w rekrutacji zaliczają się: udzielenie informacji zwrotnej o wyniku naboru, przekazywanie kompletu informacji o firmie, niezatajanie ważnych faktów oraz przyjazna atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niestety wielu kandydatów doświadczyło również negatywnych praktyk po stronie pracodawców. Jako główny problem wskazano brak informacji zwrotnej na temat wyniku rekrutacji, niechęć do rozmów o wynagrodzeniu oraz patrzenie na kandydata z góry.

Dla kandydatów i pracowników najważniejsze w rekrutacji są: transparentność procesu (etapy, feedback), szacunek i przyjazna, bezstresowa atmosfera oraz szybkość naboru i jego sprawny przebieg.

 

  • opinie o pracodawcy –  czy są ważne


Zdecydowanie tak. Opinie o pracodawcy są ważne i większość kandydatów często je sprawdza. Dobre opinie, także te dotyczące procesu rekrutacji, w połączeniu z szacunkiem na rozmowie kwalifikacyjnej, transparentnością całego procesu wzmacniają employer branding pracodawcy.

 

  • benefity pozapłacowe uznawane za motywujące


Co najbardziej zachęca do aplikowania na dane ogłoszenie? Zdaniem respondentów są to:

  • prywatna opieka medyczna – 44,4%,
  • udział w szkoleniach, możliwość dofinansowania nauki – 38,8%,
  • możliwość pracy zdalnej – 38,5%,
  • krótsze godziny pracy w piątki – 22,0%.

 

  • zdalna rozmowa rekrutacyjna – jak jest postrzegana?


Rozmowa rekrutacyjna online stała się popularna podczas pandemii. Ma wiele zalet, ale czy na pewno każdemu odpowiada? 27,55% respondentów uważa ją za stratę czasu i zdecydowanie woli spotkania twarzą w twarz. 35,06% ankietowanych stwierdziła, że to idealna forma rekrutacji – mniej stresująca i umożliwiająca oszczędność czasu dla obu stron. 37,39% osób deklaruje elastyczność i jest gotowa dostosować się do propozycji pracodawcy w sprawie formy spotkania rekrutacyjnego.

 

Okres zatrudnienia

 

  • co jest najważniejsze w pracy?

 

W pracy najważniejsze są pieniądze  – taka odpowiedź w badaniu nastrojów na rynku pracy padała najczęściej. Poza tym przywiązujemy dużą wagę do relacji z innymi pracownikami i elastycznego podejścia pracodawcy w kwestiach czasu pracy i obowiązków. Pracownicy lubią być doceniani i stawiają na swój rozwój osobisty. Dobry pracodawca to taki, który oferuje szkolenia, daje szansę na podnoszenie kompetencji.

 

  • czy pracujemy zawsze na 100 procent?

 

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że jest zaangażowana w swoje obowiązki. 54% respondentów zadeklarowało, że w miarę aktywnie uczestniczy w życiu firmy, 23%, że w bardzo dużym stopniu koncentruje się na swoich zadaniach oraz na tym, co dzieje się w ich miejscu pracy. 18,6% skupia się na obowiązkach, ale nie wykazuje się większą aktywnością dodatkową. W wielu firmach znajdą się też osoby, które po prostu starają się przetrwać, w ogóle nie są widoczne. W naszej ankiecie to jednak niewielki odsetek respondentów – 4%.

 

  • pracodawcy – za co ich cenimy?


Dbanie i troska o pracowników, szczerość oraz uczciwość, transparentność w działaniach i jasna komunikacja – za to najbardziej cenimy swoich pracodawców. Warto jednak wspomnieć, że relacje przełożony – pracownik nie zawsze są idealne. 29,6% ankietowanych nie ceni swojego pracodawcy. Kiedy w grę wchodzą prywatne pieniądze, tylko 16% respondentów byłaby w stanie zaufać szefowi i zainwestować w jego nowy pomysł.

 

Zmiana pracy

 

  • pożegnanie z firmą


Pożegnania bywają trudne, ale zmiana pracy może wnieść w życie zawodowe powiew świeżości. Co najczęściej jest powodem decyzji o odejściu? Przede wszystkim finanse. Zbyt niskie wynagrodzenia to największy motywator do szukania nowej pracy. Poza tym dużym problem jest zła atmosfera w zespole. Nikt nie lubi przecież pracować w ciągłym stresie. Szukamy także pracy, kiedy jesteśmy przeciążeni obowiązkami, nie możemy porozumieć się z szefem i kiedy mamy poczucie wyzysku w firmie.

Są sytuacje, kiedy pracodawca stara się zatrzymać w przedsiębiorstwie osobę składającą wypowiedzenie. Co powinien zaproponować w kontrofercie, aby zmienić decyzję pracownika o odejściu? Przede wszystkim podwyżkę. To pieniądze były najczęściej wskazywane jako motywator do pozostania w dotychczasowym miejscu pracy.

 

  • czy pracownicy utrzymują kontakt z byłym pracodawcą?


Czy palimy za sobą mosty, czy może dbamy o relacje z pracodawcą po odejściu z firmy? 70,1% respondentów sądzi, że nie ma potrzeby kontaktowania się z byłym szefem. 22% kontynuuje znajomość. 8% ankietowanych zdecydowanie jest temu przeciwnych.

 

Rynek pracy – jak się zmienia?

 

Rynek pracy w Polsce bardzo się zmienił podczas pandemii i związanych z nią obostrzeń. Aktualnie obserwujemy stabilizację sytuacji. Co ważne, Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów z niskim bezrobociem. Wśród respondentów dominuje przekonanie, że rynek pracy w Polsce aktualnie jest i wciąż będzie mieszany. W niektórych obszarach zawodowych i regionach pracownicy bez problemu znajdą pracę, w innych to o wiele trudniejsze zadanie.

Prawie 30% ankietowanych spodziewa się trudności na rynku zatrudnienia ze względu na napływ Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed rosyjską agresją. 14,3% osób patrzy w przyszłość z optymizmem i uważa, że warunki pracowników będą się poprawiać, a pracodawcom będzie zależeć na zaangażowanym, zadowolonym zespole.

Zapytaliśmy użytkowników portalu także o to, czy ich zdaniem rekrutacje zmieniły się w ciągu ostatnich lat. 45,4% uważa, że owszem, zaszły zmiany w dobrym kierunku, poprawiło się podejście do kandydatów. Niewiele mniej osób – 41,4% – sądzi jednak, że zmiany trudno dostrzec, a stosunek wobec aplikujących wciąż pozostawia wiele do życzenia. 8% respondentów jest zdania, że sytuacja wręcz się pogorszyła, a 5,2% – że procesy rekrutacyjne były i są na dobrym poziomie.

 

Pobierz pełny raport z badania nastrojów w wersji PDF.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    11 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.