Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie ciągle spada. W czerwcu 2017 r. wyniosło 7,2 proc.

Bezrobocie ciągle spada. W czerwcu 2017 r. wyniosło 7,2 proc.

 
Bezrobocie ciągle spada. W czerwcu 2017 r. wyniosło 7,2 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2017 roku wyniosła 7,2 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tak dobrego czerwcowego wyniku polski rynek pracy nie zanotował od 26 lat.


W porównaniu z majem stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. (dane GUS) oraz aż o 1,5 pkt. proc. w ujęciu rocznym – w porównaniu z czerwcem 2016 roku.

 

Na dzień 30 czerwca w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było 1,15 mln bezrobotnych. To o 239,7 tys. (17,2 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz o 49,3 tys. (4,1 proc.) niż w maju br.


W czerwcu 2017 stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich szesnastu województwach. Największy spadek miał miejsce w warmińsko-mazurskim (po raz drugi z rzędu o 0,6 pkt. proc.). W pozostałych spadek oscylował w granicach 0,2-04 pkt. proc.
Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się cały czas w województwie wielkopolskim, gdzie wynosi 4,2 proc. Jednocyfrowe bezrobocie zostało odnotowane również w dwunastu innych województwach. W sześciu kształtuje się zaś na poziomie niższym niż średnia dla całego kraju (7,2 proc.).


Najtrudniej o stałą pracę, mimo systematycznej poprawy, jest nadal w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 12,1 proc. W kujawsko-pomorskim kształtuje się ona na poziomie 10,5 proc. Trzecim województwem z dwucyfrowym bezrobociem jest podkarpackie (równe 10 proc.).

 

Stopa bezrobocia wg województw (czerwiec 2017)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Zmiana (pkt. proc.)

Wielkopolskie

4,2

-0,2

Śląskie

5,7

-0,2

Małopolskie

5,8

-0,2

Pomorskie

6

-0,3

Mazowieckie

6,4

-0,2

Dolnośląskie

6,4

-0,2

Lubuskie

7,2

-0,4

Łódzkie

7,5

-0,3

Opolskie

7,8

-0,4

Lubelskie

9

-0,3

Podlaskie

9,1

-0,3

Świętokrzyskie

9,1

-0,4

Zachodniopomorskie

9,4

-0,4

Podkarpackie

10

-0,3

Kujawsko-pomorskie

10,5

-0,4

Warmińsko-mazurskie

12,1

-0,6

Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne

 

Pracodawcy zgłosili w maju 2017 roku do urzędów 146,1 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Najwięcej pracowników poszukiwano, podobnie jak w maju, w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.