Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w Polsce nadal poniżej 10%

Bezrobocie w Polsce nadal poniżej 10%

 
Bezrobocie w Polsce nadal poniżej 10%

Bezrobocie w Polsce cały czas utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie 2015 roku wyniosło 9,7%.


Jest to wynik minimalnie gorszy niż w październiku, kiedy to bez pracy pozostawało 9,6 % Polaków. Warto jednak podkreślić, że w porównaniu z listopadem 2014 roku, bezrobocie spadło aż o 1,7 pkt. proc. Wówczas wynosiło bowiem aż 11,4%.


Ogółem, w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 mln 532,7 tys. osób. Część z nich „powróciła” do bezrobocia po umowach czasowych. Wiąże się to z końcem okresu zwiększonego natężenia prac sezonowych np. w budownictwie, leśnictwie czy rolnictwie.


- Wzrost bezrobocia w listopadzie to stała tendencja obserwowana od lat w okresie jesienno-zimowym. Liczymy jednak na to, że jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzyma się w kolejnych miesiącach - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w oficjalnym komunikacie resortu dotyczącym danych z rynku pracy.
Cały czas w 7 na 16 województw stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie jednocyfrowym. Najniższa jest za zachodzie kraju - w wielkopolskim (6,1%) oraz śląskim (8,1%). Najtrudniejsza sytuacja panuje zaś w warmińsko-mazurskim, gdzie przekracza ona 15%.


Stopa bezrobocia wg województw

 

Województwo

Stopa bezrobocia (%)

Wielkopolskie

6,1

Śląskie

8,1

Małopolskie

8,3

Mazowieckie

8,4

Dolnośląskie

8,5

Pomorskie

8,9

Opolskie

9,7

Łódzkie

10,2

Lubuskie

10,3

Lubelskie

11,3

Podlaskie

11,7

Świętokrzyskie

12,3

Podkarpackie

12,9

Kujawsko-pomorskie

13,0

Zachodniopomorskie

13,0

Warmińsko-mazurskie

15,9

Źródło: dane MPiPS/opracowanie własne

 

W listopadzie w żadnym województwie nie odnotowano spadku bezrobocia. W dwunastu z nich nastąpił lekki wzrost, poniżej 0,5 pkt. proc. W czterech kolejnych wskaźnik ten pozostał bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem.


Lekki zastój na rynku pracy dobrze oddają oferty pracy zgłoszone przez pracodawców w urzędach. Było ich 87,4 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej liczba ta przekraczała ona 111 tys. Już tradycyjnie, najczęściej pracowników poszukiwały firmy z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska.


Według prognoz resortu, bezrobocie w grudniu 2015 roku może nadal się zwiększać, ale nie powinno powrócić do poziomu dwucyfrowego.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.