Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w styczniu na poziomie 12,1%

Bezrobocie w styczniu na poziomie 12,1%

 
Bezrobocie w styczniu na poziomie 12,1%

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w styczniu 2015 roku 12,1% - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Co prawda wzrosło ono o 0,6 pkt. proc. w porównaniu do grudnia 2014 roku, ale resort i eksperci uspokajają, że nie ma powodów do niepokoju.

 

Sytuacja na rynku jest nieco trudniejsza niż pod koniec ubiegłego roku, ale patrząc przez pryzmat ostatnich 12 miesięcy, uległa wyraźnej poprawie. Z danych pochodzących z urzędów pracy wynika, że bezrobocie spadło przez rok o 1,8 pkt. proc. Jeszcze w styczniu 2014 roku wynosiło bowiem 13,9%.

 

Ogółem na koniec stycznia br. w „pośredniakach” było zarejestrowanych 1 919,5 tys. osób. To o 94 tys. więcej niż miesiąc wcześniej, ale aż o 341 tys. mniej niż w przed rokiem.

 

- Tegoroczny wzrost jest niższy od odnotowywanego w poprzednich latach, kiedy wynosił nawet 160 tys. - podkreśla MPiPS.

 

Ministerstwo oraz eksperci zgodnie twierdzą, że wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest spowodowany tzw. zjawiskiem sezonowości, które charakteryzuje polski rynek pracy.

 

- Jest efektem ograniczenia aktywności w niektórych sektorach gospodarki. W styczniu skończyła się też część programów rynku pracy finansowanych ze środków na rok poprzedni, a nowe jeszcze nie zostały uruchomione - uważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

 

Mimo wzrostu liczby bezrobotnych, pracodawcy coraz chętniej zatrudniają nowych pracowników. Do urzędów zgłosili w styczniu 71 tys. wolnych miejsc pracy, co stanowi liczbę o 29% większą niż przed miesiącem. Tendencję zwyżkową odnotowano w całym kraju, a rekordowy wzrost (o 82%) nastąpił w województwie podlaskim.

 

- Dobre wyniki gospodarcze, wzrost produkcji przemysłowej i utrzymujący się wysoki poziom zatrudnienia w przemyśle wskazują na utrzymanie optymizmu co do rozwoju sytuacji na rynku pracy -  dodaje dr Baczewski.

 

Jego zdaniem wzrost bezrobocia może utrzymać się jeszcze w lutym, ale potem można się spodziewać stopniowej poprawy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.