Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w Unii Europejskiej w grudniu 2020 roku

Bezrobocie w Unii Europejskiej w grudniu 2020 roku

 
Bezrobocie w Unii Europejskiej w grudniu 2020 roku

Kryzys gospodarczy związany ze światową pandemią odbił się na narodowych rynkach pracy. Bezrobocie w Polsce  wzrosło z poziomu 5,5% w styczniu do 6,2% w grudniu 2020 r. Okazuje się jednak, że na tle pozostałych państw UE nasz kraj i tak wypada dobrze. Gdzie w Europie najtrudniej o zatrudnienie?

 

Unia Europejska – jak wygląda bezrobocie w poszczególnych krajach?

 

Eurostat opublikował raport dotyczący stopy bezrobocia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Informacje statystyczne opracowane zostały na podstawie danych Międzynarodowej Organizacji Pracy.

 

Warto zaznaczyć, że instytucja ta za bezrobotnych uznaje osoby, które nie są zatrudnione, aktywnie szukały pracy w ciągu co najmniej 4 ostatnich tygodni i są gotowe podjąć zatrudnienie w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Definicje bezrobocia i osoby bezrobotnej, którymi posługuje się polski Główny Urząd Statystyczny, są inne, dlatego podawana przez GUS stopa bezrobocia w Polsce różni się od wskaźnika obliczonego przez Eurostat.

 

Jako kraj z najniższą stopą bezrobocia wskazywane są Czechy – 3,1% w grudniu 2020 r., przy liczbie 166 tys. osób bezrobotnych.

 

Polska znalazła się w tym rankingu na drugim miejscu z bezrobociem na poziomie 3,3% oraz 551 tys. bezrobotnych.

Podium państw z najlepszą sytuacją na rynku pracy zamyka Holandia – stopa bezrobocia wynosi w tym kraju 3,9%, a liczba szukających zatrudnienia – 368 tys.

 

Warto zauważyć, że w Niemczech wskaźnik znalazł się na poziomie 4,6% przy 2015 tys. bezrobotnych. We Francji stopa bezrobocia wyniosła – 8,9%, a liczba bezrobotnych – 2614 tys., a w Szwecji – 8,5% i 475 tys. bezrobotnych.

 

W najtrudniejszej sytuacji znajduje się Hiszpania ze stopą bezrobocia rzędu 16,2% oraz 3741 tys. osób poszukujących zatrudnienia. O pracę szczególnie trudno także na Litwie (10,1%, 149 tys.) i we Włoszech (9,0%, 2257 tys.).

 

Można się też spodziewać, że w nienajlepszej kondycji jest rynek pracy w Grecji, brakuje jednak bieżących danych na ten temat. Ostatnie pochodzą z października 2020 r. Wówczas stopa bezrobocia w tym kraju wynosiła 16,7%, a liczba osób bezrobotnych – 786 tys.

 

Eurostat podał także dane dotyczące Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2020 r. bezrobocie wyniosło tam 6,7%, a liczba szukających pracy – 10 769 tys.

 

Przyczyny bezrobocia w Unii Europejskiej

 

Jako główną przyczynę wzrostu bezrobocia w Europie urząd statystyczny wskazuje wybuch pandemii COVID-19. W raporcie zauważono przy tym, że wiele osób, które wcześniej zarejestrowały się w urzędzie, musiały zrezygnować z aktywnego poszukiwania pracy na przykład po to, by zająć się dziećmi (a zatem przestały spełniać definicję osoby bezrobotnej Międzynarodowej Organizacji Pracy).

 

Z drugiej strony, by w sposób pełniejszy oddać wyjątkową sytuację na rynku pracy w czasie pandemii, uwzględniono wcześniej niebrane pod uwagę grupy, np. osoby, które szukają pracy, ale nie są w krótkim czasie gotowe do jej podjęcia.

 

Sposoby walki z bezrobociem

 

Wsparciem dla osób szukających zatrudnienia w poszczególnych krajach UE są w pierwszej kolejności urzędy pracy, a w przypadku gotowości na zatrudnienie za granicą (w obrębie państw Unii) – także EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia.

 

Ciężar walki z bezrobociem i ochrony gospodarki przed skutkami kryzysu leży po stronie rządów wprowadzających ograniczenia gospodarcze dla różnych branż, mających skutkować zminimalizowaniem rozprzestrzeniania się wirusa. W Polsce przedsiębiorcy mogą korzystać z Tarczy Antykryzysowej czy Tarczy Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju. Rządowy Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podaje, że oba programy pozwoliły zachować 6 mln miejsc pracy.


Czytaj także: Inflacja a bezrobocie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.