Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

 
Bierni nie dostaną zasiłku? Czym jest bezrobocie fikcyjne?

Bezrobocie fikcyjne: definicja

 

Zgodnie z danymi GUS-u w lutym 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 5,5%, a liczba bezrobotnych wynosiła 919,9 tys. osób. Jednak nie wszyscy zarejestrowani w urzędach pracy rzeczywiście szukają zatrudnienia.

 

Statystyka obejmuje również tych, którzy znajdują się w szarej strefie, prowadzą nielegalnie działalność nierejestrowaną – np. pracują bez umowy, nie odprowadzają składek do ZUS, uchylają się od płacenia podatków itp.

 

W przypadku osób mających status bezrobotnych, które w rzeczywistości wykonują pracę na czarno/nie szukają zatrudnienia z uwagi na inne źródła dochodu, mówimy o tzw. bezrobociu fikcyjnym.

 

Skąd bierze się fikcyjne bezrobocie?

 

Bezrobocie fikcyjne pojawia się z uwagi na kilka czynników. Przede wszystkim wiele osób bez legalnego źródła dochodu chce zarejestrować się w urzędzie pracy z uwagi na korzyści, jakie daje status bezrobotnego, przede wszystkim:

  • zasiłek dla bezrobotnych,
  • objęcie powszechnym ubezpieczeniem społecznym.

Ze względu na powyższe, część osób decyduje się na bezprawne zatajanie faktu uzyskiwania dochodów.

 

Nie wszyscy, którzy znajdują się w szarej strefie, decydują się na to z własnej woli. Wysokie obciążenia podatkowe i inne dla przedsiębiorców sprawiają, że część z nich postanawia obejść system i zatrudniać na czarno. Wybór, jaki stawiają przed pracownikiem – albo pracujesz nielegalnie, albo wcale – może być pozorny, gdyż takie osoby mogą nie widzieć innej możliwości uzyskania dochodu i tym samym na przykład utrzymania rodziny.

 

Bierni zawodowo

 

Warto zauważyć, że Główny Urząd Statystyczny prowadzi statystyki osób tzw. biernych zawodowo – niezatrudnionych i nie szukających zatrudnienia/niegotowych do podjęcia pracy. Zgodnie z ostatnim dostępnym raportem w III kwartale 2019 r. w naszym kraju było 13 124 tys. osób biernych zawodowo, co stanowiło 43,4% ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej.

 

Do biernych zawodowo zalicza się zarówno uczniów, studentów, emerytów, osoby chore, niepełnosprawne, ale też takie, które nie szukają pracy np. z powodu wypełniania obowiązków domowych, uzupełniania kwalifikacji. Bierni zawodowo to także ci, którzy bezskutecznie szukali pracy i w końcu tego zaniechali.

 

Nie wszyscy bierni zawodowo znajdują się w wieku produkcyjnym – w trzecim kwartale 2019 r. stanowili 35,9% tej grupy (biernych zawodowo w wieku produkcyjnym było łącznie około 4710 tys.).

 

Jako powód braku zainteresowania podjęciem zatrudnienia wskazywali:

  • prowadzenie domu – 34,2% osób (10,2% mężczyzn i 52,8% kobiet);
  • chorobę lub niepełnosprawność – 25,3% osób (37,3% mężczyzn i 16,0% kobiet);
  • naukę i uzupełnianie kwalifikacji – 22,5% osób (24,5% mężczyzn i 21,1% kobiet);
  • emeryturę – 10,8% osób (20,8% mężczyzn i 3,0% kobiet);
  • zniechęcenie bezskutecznością poszukiwania pracy – 3,7% (3,9% mężczyzn i 3,5% kobiet).

 

Bierność zawodowa nie jest naturalnie równoznaczna z pozostawaniem na fikcyjnym bezrobociu i uzyskiwaniem dochodów z nielegalnego źródła. Niemniej osoby, które są długotrwale bezrobotne i na dodatek zniechęcone, ponieważ np. przez wiele lat nie mogły znaleźć żadnej atrakcyjnej oferty pracy, są bardziej skłonne do poszukiwania nielegalnych źródeł dochodu przy jednoczesnym korzystaniu np. z ubezpieczenia i zasiłku.

 

Skutki bezrobocia fikcyjnego

 

Bezrobocie fikcyjne jest przede wszystkim obciążeniem dla finansów publicznych – skarbu państwa, a także samorządów, ZUS-u i innych podmiotów, które wypłacają świadczenia dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. A to oznacza mniej środków na inne cele, na przykład wsparcie dla osób realnie potrzebujących pomocy, dofinansowania dla służby zdrowia itd.

 

Oszukiwanie instytucji państwowych i nielegalne pobieranie świadczeń działa demoralizująco – uczy bezkarności, co negatywnie może odbijać się również w innych sferach życia społecznego i rodzinnego. Również z tego powodu osobom fikcyjnie bezrobotnym trudno jest wyjść z szarej strefy i ponownie zacząć funkcjonować w ramach legalnego systemu.

 

Bezrobocie fikcyjne – jak państwo z nim walczy?

 

Najskuteczniejszą metodą walki z fikcyjnym bezrobociem, uchylaniem się od podatków i innych danin publicznych, jest stworzenie takich warunków dla rozwoju przedsiębiorstw, gdy proceder ten po prostu się nie opłaca. Korzystne mogą być takie rozwiązania jak:

  • obniżenie kosztów zatrudniania pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • mniej skomplikowane procedury podatkowe,
  • uszczelnienie systemu zatrudniania w oparciu o umowę o pracę (np. redefinicja tej umowy w myśl proponowanego jakiś czas temu podziału na umowę etatową i nieetatową),
  • realne wspieranie postawy przedsiębiorczości (stworzenie warunków, gdy prowadzenie firmy, zatrudnienie się jest bardziej atrakcyjne od życia na zasiłku),
  • aktywne pomaganie długotrwale bezrobotnym i osobom w szczególnej sytuacji na rynku pracy w znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia,
  • kontrola legalności zatrudnienia w przedsiębiorstwach.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.