Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

 
Błędy w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Błędy w pracy a profesjonalizm

 

Błędy zdarzają się każdemu. Jak to jest, że u jednych generują napięcie i stres, a innych napędzają do działania i samodoskonalenia? W dużej mierze zależy to od osobowości pracownika, ale znaczenie ma również podejście przełożonego.

Na to drugie raczej nie mamy wpływu, ale za to możemy wypracować kilka zasad, byśmy popełniane błędy mogli przekuć w sukces.

 

Po pierwsze, kiedy już dojdzie do jakiegokolwiek uchybienia z naszej strony, zrobimy coś źle, warto się do tego przyznać. I przed samym sobą i przed pracodawcą. Niezależnie od tego, czy błąd został zauważony przez nas, czy przez kogoś innego. Jeśli zaistniała sytuacja, która może przynieść negatywne konsekwencje dla rozwoju przedsiębiorstwa - należy poinformować odpowiednie osoby.

 

Co dalej? Trzeba zastanowić się, co wpłynęło na powstanie pomyłki. Konstruktywne wnioski to podstawa. Świadczą o naszym profesjonalnym podejściu - ten, kto popełnił błąd w pracy, będzie starał się go przeanalizować, by w przyszłości uniknąć powtórzenia.


Z kolei jeśli nieustannie doprowadzamy do powstania tych samych pomyłek, działa to już na naszą niekorzyść. Pracodawca może nas podejrzewać o lekceważenie obowiązków i brak podstawowych kompetencji służbowych.

 

Każda, nawet nieprzyjemna sytuacja, to kolejne doświadczenie. W przyszłości na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić się pytanie: jakie wcześniej zdarzały nam się błędy w pracy. Wtedy rekruter nie będzie oczekiwał wyliczenia listy pomyłek lecz abyśmy umieli zaprezentować, czego nas dana sytuacja nauczyła.

 

Popełnianie błędów - czy można tego uniknąć?

 

Oczywiście, jeśli to możliwe - unikajmy popełniania błędów. Jest na to kilka sposobów.

 

1. Jeśli nie jesteśmy pewni jakiegoś rozwiązania czy obliczeń - poradźmy się współpracowników albo przełożonego. Często spojrzenie z innej perspektywy, potwierdzenie u specjalisty może rozwiać nasze wątpliwości.

2. Nie bójmy się zadawać pytań - zdobądźmy maksimum informacji do wykonania zadania.
3. Wypiszmy sobie najistotniejsze elementy zadania/projektu - po jego zakończeniu będziemy mogli przeanalizować poszczególne części i zweryfikować ich poprawność.
4. Jeśli w szeregu naszych obowiązków znajdują się problematyczne moduły - sprawdźmy je kilka razy. Zdarza się bowiem, że za pierwszym razem ciężko dostrzec błędy, ale następnego dnia już nie powinno być z tym problemu.
5. Wiele osób projektuje wizje, co może wydarzyć się w przypadku popełnienia najgorszego błędu na danym stanowisku - jednocześnie od razu opracowuje ścieżki rozwiązań. Pozwoli to spokojnie podejść do naprawy zaistniałego problemu. Umiejętność przewidywania i planowania może więc przydać się nie tylko w organizacji codziennych obowiązków, ale też w przypadku korygowania błędów.

 

Nie przejmuj się, nawet gdy popełnisz błąd. Kto żyje myli się i ma do tego prawo. Najważniejsze jest to, jak podejdziemy do naprawy problemu i jakie wnioski wyciągniemy na przyszłość.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!