Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chiropraktyk – kto to jest? Czym się zajmuje?

Chiropraktyk – kto to jest? Czym się zajmuje?

 
Chiropraktyk – kto to jest? Czym się zajmuje?

Kim jest chiropraktyk?

 

Chiropraktyka nie jest w naszym kraju tak rozpowszechnioną dziedziną jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi. Zgodnie z definicją podaną przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki:

 

„Chiropraktyka jest zawodem pierwszego kontaktu i zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego i efektów tych zaburzeń na funkcjonowanie układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia. Nacisk kładziony jest na zabiegi manualne, w tym korekty/manipulacji kręgosłupa i innych stawów, jak również tkanek miękkich”.

 

Warto pamiętać, że chiropraktyka należy do tzw. medycyny niekonwencjonalnej. Niekiedy wiąże się ją z osteopatią, dziedziną wiedzy traktującą organizm ludzki jako całość. Osteopata stara się jednocześnie wpływać na mięśnie, układ kostny, nerwowy czy narządy wewnętrzne, by zniwelować dolegliwości pacjenta i pobudzić naturalne procesy samoleczenia organizmu.

 

Zakres obowiązków

 

Do chiropraktyka zgłaszają się zatem osoby z takimi dolegliwościami jak ból pleców, ból szyi, ból korzonków, wady postawy (np. skolioza), rwa kulszowa, ciągłe bóle głowy i odcinka szyjnego itp. Chiropraktyk przeprowadza wywiad i badania pacjenta, stawia diagnozę, kontaktuje się z fizjoterapeutami i lekarzami prowadzącymi chorego (np. ortopedą, neurologiem) w celu dobrania odpowiednich metod leczenia. W kompetencjach chiropraktyka leży również zlecanie i interpretacja zdjęć rentgenowskich i testów klinicznych dotyczących np. składu kości, mięśni, stawów itd.

 

Jak wygląda sam zabieg? Chiropraktyk układa pacjenta w odpowiedniej pozycji i wykonuje precyzyjne manipulacje w obrębie stawów i kręgosłupa w celu usprawnienia ruchowego. Wykonuje bezbolesne pchnięcia, masaż kręgosłupa szyjnego i inne elementy masażu leczniczego oraz zabiegów z zakresu rehabilitacji kręgosłupa (np. poprawa ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, zmniejszanie ucisku na nerwy i rdzeń kręgowy itp.).


Zakres czynności specjalisty jest bardzo szeroki i zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjent.

 

Chiropraktyk ma również kwalifikacje do przygotowywania orzeczeń w celu uzyskania przez pacjenta statusu osoby niepełnosprawnej, związanych z zatrudnieniem, czynnościami prawnymi i innych.

 

Jak zostać chiropraktykiem?

 

Osoby zainteresowane pracą w zawodzie muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Kandydaci mogą ukończyć studia podyplomowe z tej dziedziny lub zawodowy kurs chiropraktyka.

 

Z uwagi na brak polskich regulacji prawnych w naszym kraju jedyną placówką wydającą certyfikaty jest obecnie Polskie Towarzystwo Chiropraktyki, należące do Europejskiego Związku Chiropraktyki.

 

Chiropraktyk – zarobki

 

Czy praca w branży jest dochodowa? Wiele zależy od doświadczenia specjalisty oraz wielkości miasta, w której prowadzi praktykę. Ceny zabiegów zaczynają się od około 80 zł, a za pierwszą wizytę najczęściej trzeba zapłacić około 150 zł.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!