Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroba zawodowa – podstawowe informacje

Choroba zawodowa – co to jest?

Choroba zawodowa to schorzenie, które zostało spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w danym miejscu pracy. Na chorobę zawodową może też mieć sposób wykonywania pracy.

Wykaz chorób zawodowych

Prawo polskie ściśle określa choroby, które zostały uznane za zawodowe. Rozporządzenie Rady Ministrów jako zawodowe wymienia między innymi takie choroby jak:

    • zatrucia substancjami chemicznymi,
    • różne rodzaje pylice,
    • choroby opłucnej lub osierdzia wywołane szkodliwym pyłem azbestu,
    • astma oskrzelowa,
    • choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego,
    • nowotwory złośliwe, które powstały w wyniku działań szkodliwych dla człowieka substancji,
    • zespół cieśni,
    • choroby wywołane pracą w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

To są tylko niektóre wymienione w wykazie choroby zawodowe. Cały spis można znaleźć w odpowiedniej ustawie pod następującym linkiem http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130001367/O/D20131367.pdf.

Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dziennika chorób zawodowych.

Choroba zawodowa Kodeks Pracy

Według artykułu 235 Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek zgłosić podejrzenie choroby zawodowej odpowiedniemu inspektorowi pracy. To samo tyczy się lekarza, który podczas rutynowych badań stwierdził, że mogło dojść do takiego schorzenia. Należy wtedy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy i skierować pacjenta na dokładne badania mające potwierdzić podejrzenia lekarza.

Jeżeli choroba zawodowa została stwierdzona, to pracodawca we współpracy z inspektorem sanitarnym musi ustalić przyczyny jej powstania. Należy także przystąpić do usunięcia wszystkich szkodliwych czynników, które mogły mieć wpływ na zaistnienie całej sytuacji. Pracownik może się także ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z tytuły choroby zawodowej, pod warunkiem, że na skutek schorzenia stał się czasowo bądź trwale niezdolny do wykonywania swoich obowiązków zawartych w umowie o pracę. Ważne jest także posiadanie w takiej sytuacji ubezpieczenia wypadkowego.

Dziennik ustaw - choroby zawodowe

Prawo dotyczące postępowania w razie zaistnienia choroby zawodowej określa Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2013 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. W powyższym dokumencie znajduje się także pełny wykaz chorób zawodowych oraz okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy.

Wniosek o chorobę zawodową

Podejrzenie o wystąpieniu choroby zawodowej należy zgłosić odpowiedniemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu lub inspektorowi pracy. Należy to zrobić za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Jeżeli istnieje podejrzenie, że choroba zawodowa mogła stać się przyczyną śmierci pracownika, należy także bezzwłocznie powiadomić odpowiednie organy telefonicznie.

Wniosek zgłaszający podejrzenie choroby zawodowej powinien zawierać dane pracodawcy i pracownika oraz dane odpowiedniej jednostki, do której zgłaszamy ten fakt.

Oprócz tego musimy podać:

    • imię nazwisko pracownika,
    • datę i miejsce urodzenia,
    • adres zamieszkania,
    • numer Pesel,
    • aktualną sytuację zawodową: pracownik, emeryt czy bezrobotny,
    • aktualnego pracodawcę,
    • miejsce pracy, którym mogło dojść do wystąpienia choroby zawodowej,
    • stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy,
    • pełną nazwę choroby zawodowej,
    • pozycję danej choroby w wykazie chorób zawodowych,
    • czynniki narażenia zawodowego,
    • uzasadnienie podejrzenia choroby zawodowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. HR

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Poszukujemy ambitnej osoby na stanowisko młodszego specjalisty ds. HR, która będzie wspierać nasz zespół HR w realizacji zadań związanych z rekrutacją, selekcją kandydatów, zarządzaniem personelem oraz innymi aspektami działalności HR. Jeśli jesteś osobą pełną energii i...
  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Wrosped
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Poszukujemy osób na stanowisko Spedytora Drogowego, do naszych istniejących już oddziałów we Wrocławiu, Starachowicach, Żorach i Piasecznie, a także jesteśmy otwarci na osoby z innych lokalizacji, z myślą o utworzeniu biur spedycji w innych miastach. Jeśli mieszkasz w okolicach...
  • Pracownik Magazynu ze znajomością j. niemieckiego lub angielskiego

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową / agencyjna / zlecenie  pełny etat   9 856 - 11 868 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: Przyjmowanie i wydawanie towarów; Organizacja i utrzymanie porządku w magazynie; Współpraca z zespołem; Wymagania: Podstawowy poziom językowy A1 w języku niemieckim lub angielskim Zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej;
  • Monter w branży stoczniowej

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 42,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW prefabrykacja i wykonywanie prac monterskich w warsztacie i na budowanych jednostkach;
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami, realizacja celów sprzedażowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi, operacyjna obsługa Klientów detalicznych, małych i średnich firm.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.