Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

 
Ciągłość pracy - pożądana przez pracodawców, Kodeks pracy, emerytura

Jeśli przerwa między jedną umową o pracę a drugą będzie zbyt długa, grozi nam utrata świadczeń socjalnych. Co to jest ciągłość pracy i jakie ma znaczenie dla przyszłej emerytury?

Nie zawsze jest tak, że po zakończeniu pracy w jednej firmie, natychmiast zostajemy zatrudnieni w innej – często celowo robimy sobie przerwę na wakacje czy załatwienie różnych spraw. Czasami zrywamy umowę, nie mając dalszych planów zawodowych, a szukanie nowego zatrudnienia przeciąga się miesiącami. Co więcej, nie zawsze mamy możliwość podpisania umowy o pracę. Te wszystkie czynniki mają wpływ na ciągłość pracy, która jest istotna z kilku względów.

 

Ciągłość pracy – kariera


Na zachowaniu ciągłości zatrudnienia powinno nam zależeć z uwagi na dbałość o rozwój własnej kariery. Rzadko jest tak, że raz zdobyte umiejętności wystarczą nam na pracę w danym zawodzie przez całe życie – w większości przypadków konieczne jest doszkalanie się, uaktualnianie posiadanej wiedzy, poznawanie nowych rozwiązań technologicznych itd.

Przerwy w zatrudnieniu mogą oznaczać, że przestajemy być na bieżąco. Wielu pracodawców postrzega je więc negatywnie i przed zatrudnieniem kandydata stara się dowiedzieć, jaki był ich powód. Ciągłość pracy w tym przypadku jest jednoznaczna z posiadanymi kompetencjami, nabytym doświadczeniem i stanowi dowód na to, że ścieżka kariery kandydata jest przemyślana. Zbyt duże białe plamy w CV mogą budzić podejrzenia,  być oznaką niekonsekwencji i w efekcie przekreślić szansę na wymarzoną pracę.

O ciągłość zatrudnienia możemy być zapytani również w banku, na przykład gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę. Przedłużający się okres z przerwami w życiu zawodowym może być podstawą do ich odmowy, gdy bank uzna, że przyszły kredytobiorca nie ma wystarczającego zabezpieczenia finansowego. W tym wypadku ciągłość pracy oznacza po prostu stałość w osiąganiu przychodów.

 

Ciągłość pracy – Kodeks pracy


W pewnym kontekście dla stwierdzenia ciągłości pracy znaczenie ma zarówno to, czy pracujemy i otrzymujemy wynagrodzenie, jak i rodzaj podpisanej umowy i odprowadzanych do ZUS-u składek. Tak rozumiana ciągłość pracy jest kluczowa dla przysługujących nam świadczeń socjalnych.

W przypadku umowy o pracę przedsiębiorca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego już w dniu jego zatrudnienia. Co więcej, musi go wyrejestrować najpóźniej jeden dzień po ustaniu stosunku pracy.

To znaczy, że jeśli między kolejnymi umowami z tym samym pracownikiem nastąpi nawet kilkudniowa przerwa, pracodawca za każdym razem musi wyrejestrowywać go z ZUS-u i ponownie zgłaszać do ubezpieczenia. Chodzi o to, by okres objęty ubezpieczeniem dokładnie pokrywał się z czasem zatrudnienia. W przerwach między umowami o pracę, które trwają mniej niż 30 dni, nie tracimy prawa do świadczeń chorobowych. Jeśli minie więcej czasu, wówczas prawo do świadczeń nabędziemy dopiero po kolejnych 30 dniach odprowadzania składek.

Warto przy tym pamiętać, że maksymalna dopuszczalna przez Kodeks pracy przerwa między zatrudnieniem tego samego pracownika na umowę o pracę wynosi jeden miesiąc.  Dzięki temu pracownik jest objęty ubezpieczeniem przez cały czas. W kontekście ciągłości umowy o pracę nie zapominajmy też, że pracodawca tylko dwa razy może nam zaproponować kontrakt na czas określony. Trzecia umowa o pracę musi być już bezterminowa.

Warto dodać, że nie ma również związku między ciągłością pracy a urlopem – zgodnie z przepisami do stażu pracy, od którego zależy prawo do dni wolnych i ich liczba, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na jakiekolwiek ewentualne przerwy w jego trakcie.

Zgodnie z Kodeksem pracy ciągłość pracy może mieć znaczenie w przypadku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Jednym z warunków jego przyznania jest świadczenie pracy przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy. Częste przerwy w pracy mogą sprawić, że nawet jeśli łącznie przepracowaliśmy wymaganą liczbę dni, nie zmieścimy się w tym terminie. 

 

Ciągłość zatrudnienia a emerytura


Ciągłość stosunku pracy nie ma żadnego wpływu na prawo pracownika do emerytury powszechnej – przysługuje ona wszystkim urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, po osiągnięciu wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Emeryturę oblicza się na podstawie zwaloryzowanej kwoty odprowadzonych składek, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, powiększonej o zwaloryzowany kapitał początkowy.

Czy istnieje więc jakiś związek między emeryturą a ciągłością pracy? Okazuje się, że tak. By emerytura mogła zostać podwyższona do kwoty minimalnego świadczenia, musimy udowodnić, że składki były odprowadzane przez wystarczająco długi czas – w przypadku mężczyzn wynosi on 25 lat, dla kobiet – 20 lat.

Ponadto liczba składek odprowadzonych do ZUS-u w okresie ubezpieczenia – co zazwyczaj pokrywa się z czasem zatrudnienia – ma decydujący wpływ na wysokość  przyszłej emerytury. Uwzględniany jest każdy dzień składkowy, dlatego nawet tygodniowa przerwa w ubezpieczeniu społecznym przyczynia się do jej obniżenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Operator maszyn i urządzeń produkcyjnych - wsparcie techniczne

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wsparcie techniczne w obszarze montażu tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Ustawianie parametrów maszyn , wymianę materiałów eksploatacyjnych,...
  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • HR Process Lead

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Area of responsibility As HR Process Lead, you will be part of Danish Crown People & Culture, responsible for driving process improvement initiatives and projects in close collaboration with the various HR Functions and the business. You will represent People & Culture as Process Specialist in...
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...
  • Specjalistka / Specjalista ds. kadr i płac

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: sporządzanie list płac dla pracowników; rozliczanie umów cywilno-prawnych; prowadzenie administracji personalnej; sporządzanie dokumentacji dla ZUS, PDOF, GUS; ewidencja i rozliczanie czasu pracy; sporządzanie raportów i analiz kadrowo – płacowych;

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?