Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

 
 Jak negocjować warunki zatrudnienia – co można negocjować oprócz pieniędzy

Z pracodawcą, obecnym lub potencjalnym, można negocjować nie tylko kwestię wysokości podstawowego wynagrodzenia. Rozmowy mogą dotyczyć także innych aspektów, które wpływają na ostateczne warunki zatrudnienia pracownika.

 

Rozmowy o wynagrodzeniach nie należą do łatwych. Przeprowadzony w 2016 r. raport Praca.pl pokazywał, że 36% ankietowanych nie uzyskało podwyżki, mimo że prowadziło w tej sprawie rozmowy z szefem. Kolejne 27% stwierdziło zaś, że boi się zapytać pracodawcę o możliwość podniesienia pensji.

 

Dlaczego boimy się renegocjować warunki zatrudnienia? Przede wszystkim z obawy, że pracodawca zechce pożegnać się z niezadowolonym z własnej sytuacji w firmie pracownikiem. Wiele osób ma również problemy z docenianiem własnej pracy. Kieruje nimi źle rozumiana skromność i przekonanie, że lepiej się nie wybijać, bo gdyby faktycznie zasługiwali na więcej, z pewnością szef już by je nagrodził… Nic podobnego. W firmach zatrudniających wielu pracowników przełożony nie jest w stanie na bieżąco monitorować osiągnięć każdego. Jeśli chce się więc coś uzyskać, trzeba o tym jasno komunikować – miejsca na domysły ze strony szefa naprawdę nie ma zbyt wiele.

 

Trzeba też zdać sobie sprawę, że negocjacje z pracodawcą to rzecz zupełnie normalna. Pracownik, który dobrze wykonuje swoją pracę i wybija się na tle innych, powinien zostać doceniony w firmie. Niemniej gratyfikacja nie zawsze musi oznaczać podwyżkę. Oprócz wynagrodzenia podstawowego są także inne elementy wpływające na warunki zatrudnienia, o które mogą walczyć pracownicy.

 

Należą do nich przede wszystkim:
• systemy bonusowe i premiowe,
• elastyczny czas pracy, praca w systemie zadaniowym,
• możliwość pracy zdalnej,
• pakiet medyczny,
• samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych,
• dofinansowanie studiów, kursów, szkoleń itp.,
• formalny charakter współpracy (np. zmianę umowy).

Niekiedy nie ma bowiem możliwość negocjacji w zakresie pensji podstawowej, a jeśli chodzi o powyższe elementy, to pracodawca może być bardziej skłonny, by na nie przystać. Sam zainteresowany powinien określić, które z nich są najbardziej atrakcyjne i w ten sposób przygotować się do rozmowy z szefem.

 

Jak negocjować warunki zatrudnienia

 

Kwestię podwyżki czy przyznania innych bonusów można poruszyć na przykład podczas okresowej rozmowy podsumowującej w firmie. Nie jest to jednak reguła, czasami bowiem zdarzają się okoliczności, które mogą przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku – np. zakończenie sukcesem ważnego projektu. Istotne jest to, by do negocjowania warunków zatrudnienia dobrze się przygotować.

 

Przede wszystkim pracownik powinien zrobić sobie szczery zawodowy „rachunek sumienia”. Innymi słowy, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wypełnia swoje obowiązki należycie, nie spóźnia się i firma nie ma mu niczego do zarzucenia. To jednak nie wszystko. Czy robi coś ponad wymagane minimum? Wykazuje się inicjatywą? Osiągnął w ostatnim czasie sukcesy na jakimś polu? Jego wkład w dane projekty jest większy niż innych osób? Dlaczego uważa, że powinien być bardziej doceniany?

 

Po drugie, warto udać się do działu kadr i zapytać o aktualny wachlarz dostępnych benefitów lub jaki budżet szkoleniowy jest przewidziany na osobę w danym dziale firmy. W przypadku rozmowy o podwyżce należy sprawdzić rynek i średnie płace dla osób na takim samym stanowisku. Trzeba też uwzględnić kondycję finansową przedsiębiorstwa, na przykład to, czy firma aktualnie tnie koszty i szuka oszczędności, gdzie to tylko możliwe.

 

Zasady dobrych negocjacji

 

Jak prowadzić skuteczne negocjacje? Jak wspomnieliśmy, należy się do nich dobrze przygotować – warto na przykład napisać sobie wcześniej w punktach, dlaczego podwyżka czy inna forma gratyfikacji nam się należy. To pozwoli uporządkować własną argumentację.

 

Na wszelki wypadek przygotujmy się na to, że szef nie będzie zbyt przychylny naszym wnioskom. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, jakie argumenty przemówią do pracodawcy. Raczej nie są to te, które dotyczą naszego życia osobistego („mam kredyt”, „potrzebuję pieniędzy na szkołę dla dziecka”), ale ściśle związane z życiem zawodowym i rozwojem firmy. Konieczne więc będzie opieranie się na faktach, liczbach, wynikach, przykładach osiągnięć i dowodach zaangażowania.

 

Kolejną zasadą dobrej negocjacji jest przedstawianie konkretnych propozycji. Może to być określona suma podwyżki lub wskazanie, które benefity nas interesują. Bądźmy realistyczni, ale warto też walczyć o to, na czym nam najbardziej zależy. Pracodawca powinien zdać sobie sprawę, że ma do czynienia z cennym pracownikiem, który zna swoją wartość na rynku pracy.

 

Choć propozycje muszą być konkretne, podczas negocjacji z pracodawcą warto zachować otwartość. Stawianie sprawy na ostrzu noża raczej nie spotka się z przychylnym przyjęciem. Zamiast mówić „albo dostanę podwyżkę, albo składam wypowiedzenie”, posłuchaj, co pracodawca ma nam do zaoferowania.

 

Najczęstsze błędy w negocjacji dotyczą emocjonalnego podejścia do sprawy. Niech będzie to rzeczowa, profesjonalna rozmowa. Nawet jeśli pracodawca odrzuci wszystkie nasze propozycje, nie warto palić za sobą mostów. Zamiast dać wyraz złości czy frustracji, lepiej umówić się na kolejne spotkanie np. za kilka miesięcy, gdy firma będzie w lepszej sytuacji lub po zakończeniu kolejnego projektu. Pamiętajmy też, że nawet, jeśli brak podwyżki przeważy na decyzji o rezygnacji z pracy, warto rozstać się z firmą w dobrej atmosferze.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.