Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co zrobić, żeby zostać zapamiętanym?

Co zrobić, żeby zostać zapamiętanym?

 
Co zrobić, żeby zostać zapamiętanym?

Spis treści

Wybierasz się na branżową konferencję i chcesz nawiązać nowe kontakty? Przed Tobą targi pracy, na których planujesz zdobyć zatrudnienie w wymarzonej firmie? A może właśnie dołączyłeś do nowego zespołu, chciałbyś zrobić dobre pierwsze wrażenie i zostać zapamiętany? Oto 6 wskazówek, co zrobić, aby zapaść rozmówcy w pamięć. I bynajmniej nie jako "ten nudziarz z księgowości".

 

Uśmiechaj się

 

Szczery uśmiech to podstawa. Wzbudzanie go u innych, np. opowiadaniem anegdot, również jest mile widziane. Z uśmiechem na ustach pokazujemy, że mamy dobry humor, jesteśmy otwarci na innych. Z pozytywnie nastawionymi osobami łatwiej nawiązać kontakt, szybciej też budzą one zaufanie. To bardzo ważne, jeśli pragniemy, aby po spotkaniu, ktoś nas zapamiętał.

 

Zapamiętaj imię rozmówcy

 

Chcesz, aby wszyscy poznali Twoje imię, a jednocześnie nie zadajesz sobie trudu zapamiętania imion rozmówców? Używasz bezosobowych form, a Twoje rozmowy są krótkie i powierzchowne? Nie zdziw się więc, jeśli nazajutrz nikt nie będzie o Tobie pamiętał. Zamiast tego zwracaj się do rozmówcy po imieniu – to świadczy o Twoim zaangażowaniu.

 

Zainteresuj się historią rozmówcy

 

Być może wydaje Ci się, że im więcej o sobie powiesz, tym więcej szczegółów zapamięta Twój rozmówca. Monolog zostaw na inną okazję, a gdy nawiązujesz znajomości i chcesz zostać zauważony, słuchaj, zadawaj pytania, po prostu wykaż zainteresowanie tym, co inni mają do powiedzenia. 

 

Bądź szczery, kontrowersyjny

 

Spotkanie z kontrowersyjną osobą zapada w pamięć. Szansa, że Twój rozmówca Cię zapamięta w tłumie osób, kiedy zamieniliście dwa zdania na temat pogody, jest mała. Wzrośnie, jeśli wybierzesz oryginalny, być może nieco kontrowersyjny temat. Nie chodzi jednak o to, abyś wdawał się w dyskusję o polityce, szczepieniach na COVID-19 czy na inne tematy do rozmów, których lepiej nie poruszać w pracy. Nikogo nie obrażaj, nie przechwalaj się, ale zaprezentuj się jako osoba szczera, otwarta i pewna siebie.

 

Zwróć uwagę na mowę ciała

 

Warto zwracać uwagę na mowę ciała, zarówno własną, jak i rozmówcy. Mimika, gesty, sposób, w jaki ktoś stoi czy siedzi, zdradzają bardzo wiele – niepewność, znudzenie, ale i żywe zainteresowanie rozmową. Dlatego bacznie obserwuj otoczenie, lecz też kontroluj swoje ciało. Silny uścisk dłoni na początku, wyprostowana postawa, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, potakiwanie świadczą o Twojej pewności siebie i pomogą Ci dobrze się zaprezentować.

 

Słuchaj rozmówcy


Pokaż rozmówcy, że jego historia jest dla Ciebie interesująca, a masz szansę nawiązać dobrą relację. Umiejętność słuchania jest bardzo ważna w życiu zawodowym. Skup się na tym, co mówi Twój rozmówca, dopytuj, analizuj, zgłębiaj temat. Jeśli komuś będzie się z Tobą wyjątkowo dobrze rozmawiało, z pewnością zapamięta Cię na dłużej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!