Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Człowiek kosmosu

Człowiek kosmosu

 
Człowiek kosmosu

Ludzie z zamiłowaniem nie tylko malują obrazy. Niektórzy budują satelity. Doktor, inżynier, pasjonat, człowiek kosmosu. Pracuje nad projektami związanymi z kosmosem i prężnie działa w mediach społecznościowych. Portal Praca.pl zapytał Marcina Stolarskiego – inżyniera kosmicznego - o dość rzadki jak na polskie realia zawód.

 

Doktor Stolarski pracuje w Creotech Instruments S.A., gdzie zajmuje się budową satelitów kosmicznych. Prowadzi również profil na Facebooku o nazwie „Inżynieriada – świat widziany oczami inżyniera” i własny kanał na YouTube. Uczestniczył w ogromnej ilości projektów poświęconych komunikacji kosmicznej. Oprócz tego organizuje wiele przedsięwzięć dla dzieci i dorosłych. Popularyzacja nauki to jest hobby. A lista jego osiągnieć i zrealizowanych projektów jest imponująca.

 

Czym jest inżynieria kosmiczna?
Inżynieria kosmiczna to dziedzina nauki/inżynierii zajmująca się budowaniem satelitów, rakiet i statków kosmicznych. W ramach niej jest wiele zagadnień zarówno dla elektroników, analityków, programistów czy mechaników.  

 

Czy od dziecka przejawiał Pan zainteresowanie tą tematyką?
Interesowałem się inżynierią generalnie, najpierw chciałem być elektrykiem, potem informatykiem, potem administratorem sieciowym, potem radioelektronikiem, a teraz zajmuję się komunikacją radiową w kosmosie.

 

Czy wyniki w szkole ukierunkowały Pana w wyborze zawodu?

Miałem zawsze słabe wyniki w szkole. Na studiach kilka razy byłem skreślony z listy studentów. System edukacji w Polsce nie ułatwia życia osobom utalentowanym. Ostatecznie udało mi się zrobić doktorat. 

 

Czym zajmuje się inżynier kosmiczny?
Generalnie projektowaniem i budowaniem satelitów, ale to zagadnienie równie rozległe, jak pytanie czym zajmuje się naukowiec. Inżynieria kosmiczna to tak szeroki temat, że chyba każda ze specjalności może tutaj wystąpić. Można być elektronikiem, informatykiem, matematykiem, mechanikiem, radiowcem, a nawet hydraulikiem.  

 

Czy inżynier kosmiczny to specyficzny zawód, czy różni się od innych inżynieryjnych zawodów?

Inżynier kosmiczny zwykle projektuje drogie urządzenia, które działają w warunkach zupełnie nieintuicyjnych, czyli kosmosie. Rzeczy proste na Ziemi mogą być bardzo skomplikowane w kosmosie. Trzeba się wykazywać ogromną wyobraźnią i wielką skrupulatnością.

  

Co wydaje się Panu najtrudniejsze w zawodzie?

To, że wysłanego satelity w kosmos nie można serwisować. Jeśli w kosmosie popsuje się najdrobniejsza rzecz, choćby tranzystor za 1 dolara, to może to unieruchomić satelitę wartego 200 milionów dolarów. Nie można takiego satelity naprawić. Można jedynie zbudować nowego i wysłać ponownie w kosmos. 

 

Czy jest to zawód niebezpieczny?
Raczej nie, choć czasami są elementy wymagające doświadczenia i procedur, jak choćby testy w próżni, czy z wykorzystaniem ciekłego azotu. Najbardziej niebezpieczna jest chyba praca konstruktorów rakiet kosmicznych.

 

Jest to wymagająca czasu praca?
Czasami pracuje się całe dnie, ale praca jest bardzo inspirująca.

 

Czy inżynieria kosmiczna to międzynarodowa działalność?

Zdecydowanie, zwykle każdy projekt kosmiczny realizowany jest przez międzynarodowe środowisko.

 

Jak duże jest zaangażowanie Polaków w projekty kosmiczne?

Wydajemy na nie kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie. To bardzo mało zakładając, że duży satelita kosztuje około 200 milionów dolarów, a jego wystrzelenie kolejne 200 milionów dolarów.

 

Czy dużo jest firm w sektorze kosmicznym w naszym kraju?
Raczej niewiele, a w zasadzie kilka firm ma dział, który zajmuje się jakimś kawałkiem kosmosu.

 

Co by Pan powiedział studentom inżynierii kosmicznej, którzy za jakiś czas znajdą się na rynku pracy?
To bardzo fajna praca, nie ma w niej rutyny, ciągle trzeba się uczyć nowych rzeczy i pracuje się w międzynarodowym towarzystwie, ale są aspekty mniej przyjemne, np. do każdego satelity produkuje się więcej dokumentacji niż waży sam satelita.  

 

Gościem portalu Praca.pl był dr inż. Marcin Stolarski, Inżynier kosmiczny, Creotech Instruments S.A. Dziękujemy za możliwość zapoznania się z ciekawymi i ważnymi dla przyszłych inżynierów aspektami zawodu. Życzymy kolejnych sukcesów. Polecamy:

facebook.com/inzynieriada/

youtube.com/user/mstolarski 

marcinstolarski.pl/

 


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Magazynier - Suwnicowy

    Raven PL Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Praca ta polega na załadunkach i rozładunkach materiałów hutniczych (blacha, profile) za pomocą suwnic sterowanych z poziomu roboczego „0”. Ponadto do Twoich obowiązków będzie należało: właściwe oznakowanie towaru, prawidłowe przyjęcie i wydanie, dbanie o ład i...
  • Cosmedica
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jesteś idealnym kandydatem, jeśli: Posiadasz wykształcenie wyższe farmaceutyczne; Pomaganie Ludziom jest dla Ciebie na pierwszym miejscu Jesteś odpowiedzialny, uczciwy oraz zaangażowany; Jakich osób szukamy? Empatycznych oraz otwartych na kontakt z Pacjentem Zaangażowanych, dokładnych i...
  • Lekarz weterynarii – dział hematologii

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, przygotowanie i ewidencjonowanie preparatów, ocena preparatów hematologicznych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Pracownik lotniska ze znajomością języka niemieckiego

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   78,00 - 83,00 zł brutto/godz.
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Transfer i załadunek bagażu do samolotu oraz jego wyładunek i dostawa na lotnisko. Obsługa sprzętu do przemieszczania bagażu. Bezpieczne zarządzanie towarami specjalnymi, w tym niebezpiecznymi. Sortowanie bagażu przed załadunkiem i po rozładunku.
  • Inżynier procesów przemysłowych

    Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” Sp. z o.o.   Żarów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania: Opieka nad stanem technicznym pieców i suszarek przemysłowych. Nadzór nad procesami wypalania i suszenia. Udział w inicjatywach polepszania wydajności. Analiza problemów i działania naprawcze. Zarządzanie dokumentacją i instrukcjami urządzeń. Planowanie modernizacji i...

Najnowsze artykuły

Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na znalezienie dobrej pracy. Osoba dopiero wkraczająca na ścieżkę zawodową może przygotować podanie, w którym przekona pracodawcę, że jest odpowiednim kandydatem do pracy w jego firmie. Wyjaśniamy, jak napisać podanie o pracę, które rzeczywiście zwróci uwagę działu HR i zamiast do archiwum lub – co gorsza – do kosza, trafi na biurko pracodawcy.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.