Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

 
Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Wykonałeś kawał dobrej roboty, przez cały czas trwania projektu zawodowego to Ty pilnowałeś, by dopiąć każdy szczegół. Tymczasem w czasie rozmowy z szefem Twój współpracownik przypisuje sobie większość zasług, przedstawia pracę nad zadaniem tak, jakby to był jego osobisty sukces. Zamiast dusić w sobie złość – reaguj! Przypisywanie sobie cudzych zasług jest niezgodne z etyką pracy i masz prawo to zgłosić.

 

Jak zareagować, kiedy współpracownik przypisał sobie moje sukcesy?

 

Najlepiej od razu. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie Ci na nowo podjąć tę kwestię na przykład w rozmowie z przełożonym.

 

Wiele osób ma kłopoty z mówieniem o własnym wkładzie pracy, boją się, że zostaną odebrane jako ktoś o zbyt wysokim ego, wywyższający się. To onieśmielenie bywa wykorzystywane przez innych. Takie cechy jak bezczelność i bezkompromisowość, a niekiedy także błędy poznawcze, np. złudzenie ponadprzeciętności, pozwalają im bez mrugnięcia okiem przypisać sobie cudze zasługi.

 

Pamiętaj, że należy Ci się szacunek oraz sprawiedliwe traktowanie. Mówienie o tym, jaka część projektu należała do Ciebie, to nie przechwałki tylko stwierdzenie rzeczywistego stanu rzeczy. Jeśli podczas spotkania współpracownik pominie Twój wkład, możesz np.:

 

  • zabrać głos zaraz po nim i dokonać sprostowania – możesz po prostu wymienić, kto co zrobił w projekcie,
  • po spotkaniu prosić o rozmowę w cztery oczy z szefem – jeśli prezentacja kolegi lub koleżanki nieco mijała się z prawdą, powiedz mu o tym,
  • porozmawiać z osobą, która przypisuje sobie Twoje zasługi. Nie podnoś głosu i nie wpadaj w złość – kłótnia w pracy niczego nie rozwiąże. Powiedz otwarcie, co Ci się nie podoba w zachowaniu kolegi lub koleżanki z pracy. Zależnie od sytuacji, możesz oczekiwać oficjalnego sprostowania np. w e-mailu do wszystkich pracowników organizacji.

 

Jak zapobiec przypisywaniu sobie moich zasług przez kolegę z pracy?

 

Dlaczego nie powinieneś przemilczeć sprawy przypisywania sobie zasług przez współpracownika? Przede wszystkim dlatego, że kiedy przyjdzie czas, w którym przełożony sięgnie do funduszu premiowego lub będzie chciał przyznać awanse – prawdopodobnie zrobi to na podstawie wkładu pracowników w projekt. W efekcie zostanie nagrodzona osoba, która wydawała mu się się najbardziej zaangażowana i odpowiedzialna.

 

Jak przeciwdziałać sytuacjom, w których jesteś pomijany w pracy? Możesz zaproponować przejrzysty system raportowania, w którym będzie dokładnie widoczne, kto ile zrobił oraz za co odpowiadał.

 

Warto także poruszyć problem na forum firmy. Możesz zasugerować przełożonemu zaproszenie coacha zawodowego lub poprosić pracownika działu HR o zorganizowanie spotkania dotyczącego etyki pracy oraz wartości promowanych w przedsiębiorstwie.


Sprawdź także, czym jest fundusz premiowy

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?