Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy dentysta może wystawić L4?

Czy dentysta może wystawić L4?

 
Czy dentysta może wystawić L4?

Ból zęba potrafi być bardzo dokuczliwy. Niekiedy łagodzą go środki przeciwbólowe, ale zdarza się i tak, że te dostępne bez recepty nie działają. Trudno byłoby pracować z opuchniętą twarzą i dotkliwym bólem zęba. Zamiast więc do pracy, trzeba wybrać się do gabinetu stomatologicznego. I tu pojawia się pytanie – czy dentysta może wystawić L4? Czy zwolnienie dostaniemy nie tylko, gdy boli, ale też na dzień wybielania zębów albo skalingu i piaskowania?

 

Czy dentysta wystawia L4?


Na wstępie wyjaśnijmy, że dawne L4 zostało zastąpione tak zwanym e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie), które lekarz przesyła do zakładu pracy i do ZUS-u. Pacjent nie musi wykonywać już żadnych dodatkowych czynności, nie dostaje papierowego dokumentu. Obowiązuje go tylko np. telefoniczne powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim i nieobecności z tego powodu.

Czy stomatolog może wystawić zwolnienie? Tak, dentysta, jako lekarz, ma do tego uprawnienia, jednak wyłącznie, jeśli ma podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Bez znaczenia jest to, czy prowadzi prywatną praktykę, czy ma umowę z NFZ. Planując więc np. skomplikowaną ekstrakcję ósemki, warto wcześniej zadzwonić do gabinetu i dowiedzieć się, czy dentysta wystawia L4.

 

L4 od dentysty – w jakich przypadkach nie jest możliwe?


Do stomatologa udajemy się nie tylko, kiedy boli ząb, ale też aby zadbać o profilaktykę czy po prostu piękny uśmiech. Zwykle wizyta jest krótka, ewentualne znieczulenie schodzi w ciągu kilkudziesięciu minut. Szybko możemy więc wrócić do swoich zajęć i obowiązków. W takich przypadkach dentysta nie wystawi nam zwolnienia lekarskiego. L4 byłoby bowiem bezzasadne.

Decyzja, czy pacjent powinien dostać zwolnienie, jest zawsze indywidualna i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim rodzaju zabiegu. Po wyrwaniu zęba, szczególnie jeśli konieczne było nacięcie dziąsła i założenie szwów, możemy nawet przez kilka dni odczuwać ból wymagający zażywania środków przeciwbólowych, mieć opuchnięty, a nawet zasiniony policzek, trudności z jedzeniem i mówieniem. To przesłanki do wystawienia zwolnienia.

L4 dostaniemy też, kiedy dokucza nam silny ból zęba, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, nie tylko przy ekstrakcji. Stomatolog bierze pod uwagę również rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Co bardzo ważne, zwolnienie może być wystawione nie tylko na dzień wizyty w gabinecie i zabiegu, ale także na inne dni – jeśli oczywiście jest to uzasadnione ewentualnymi dolegliwościami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.