Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Długość snu a jakość pracy

Długość snu a jakość pracy

 
Długość snu a jakość pracy

Jedni mówią, że wystarczy sześć, inni, że osiem godzin, jeszcze inni postulują robienie krótkich drzemek w ciągu dnia – czy wiadomo, ile powinno się spać?

 

Optymalna długość snu

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka jest najlepsza długość snu dla człowieka. Liczba godzin, którą powinno poświęcić się na nocny odpoczynek, uzależniona jest od wielu czynników, a najpowszechniejsze kryterium to wiek. Najwięcej snu potrzebują dzieci, najmniej dorośli i starsi ludzie. Zresztą nietrudno jest zaobserwować te wymagania w codziennych sytuacjach – noworodki i niemowlęta budzą się prawie wyłącznie na karmienie i przesypiają (przynajmniej z założenia) kilkanaście godzin na dobę, natomiast starsi ludzie często już od 3 czy 4 nad ranem są bardzo aktywni.

 

Warto zwrócić uwagę, że inne są też regulacje, jeżeli chodzi o pory snu. Pieszczotliwie nazywane poranne skowronki wstają z pierwszymi promieniami słońca lub jeszcze przed nimi, z kolei nocne marki kładą się spać w środku nocy.

 

Najważniejsze w tym wszystkim jest, by dać organizmowi czas na regenerację, a optymalna długość snu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. W objęciach Morfeusza ciało się regeneruje, odpoczywa, odpręża. Wspomnienia są segregowane, doświadczenia porządkowane, reguluje się gospodarka hormonalna.

 

Bezsenność a zmęczenie pracą

 

Brak snu prowadzi do wielu negatywnych skutków. Człowiek staje się rozdrażniony, zmęczony, brakuje mu energii. Widać to zarówno w wykonywaniu czynności fizycznych, jak i przy pracy umysłowej. Trudności z koncentracją, problemy w zapamiętywaniu niejednokrotnie potrafią utrudnić nawet najzwyklejszy dzień w pracy. Dlatego coraz popularniejsze jest wprowadzenie w korporaacjach pomieszczeń, w których można pozwolić sobie na drzemkę w pracy. 

 

W niektórych zawodach bezsenność może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Chociażby w zawodzie kierowcy ważny jest odpowiedni wypoczynek. Brak skupienia podczas jazdy, spowolnienie reakcji niejednokrotnie powodowały tragiczne wypadki. Podobnie ryzykowne jest zmęczenie wśród lekarzy, ratowników lub pielęgniarzy.

 

Przyczyny braku snu mogą być najróżniejsze, czasem dopada nas bezsenność, mimo zmęczenia wywołanego intensywnym dniem. Nawet jeśli mamy świadomość konieczności wypoczynku, za nic nie możemy zasnąć. Osłabienie się potęguje i zaczynamy wpadać w błędne koło, wypełnione brakiem snu i brakiem satysfakcji z pracy.

 

Brak snu spowodowany może być także stresem, który spotyka nas w życiu zawodowym. Konieczność podjęcia ważnych decyzji, ryzyko, które wiąże się z wykonaniem konkretnego zadania, potęgują napięcie i nie pozwalają zasnąć. Im dłużej się pracuje, tym mniej się śpi – taki wniosek można wysnuć, porównując zależność wykonywania stresujących obowiązków do komfortu zasypiania. Czas spędzany w pracy jest pojedynczym najważniejszym czynnikiem wpływającym na długość naszego snu.

 

Jak się wyspać przed pracą?

 

Dobrze jest mieć świadomość, jak wiele czynników może wytrącić nas z równowagi i zaburzyć wypoczynek. Stres, zdenerwowanie, choroba, leki, odgłosy z zewnątrz, wszystko to w różnym stopniu wpływa na długość snu. Warto więc znać metody przeciwdziałania tym negatywnym impulsom.

 

Po pierwsze warto zadbać o miejsce do spania. Nie bez przyczyny powszechne jest przysłowie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Właściwa temperatura w wywietrzonym pomieszczeniu, możliwość zasłaniania światła dochodzącego z zewnątrz, często też uspakajające barwy w sypialni pomogą zapaść w zdrowy sen. Warto zainwestować w odpowiednio twardy materac, poduszki, pozwalające na przyjęcie wygodnej, nieskrępowanej pozycji przez całą noc.

 

Najlepiej też pozbyć się z sypialni przedmiotów, które mogą przeszkadzać w zasypianiu. Co chwilę wibrujący telefon komórkowy, program telewizyjny puszczony w tle, laptop przypominający o niedokończonych obowiązkach sprawiają, że rośnie w nas napięcie utrudniające zasypianie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!