Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Długotrwałe bezrobocie – definicja, skutki

Długotrwałe bezrobocie – definicja, skutki

 
Długotrwałe bezrobocie – definicja, skutki

Długotrwałe bezrobocie – co to jest


Zarówno Główny Urząd Statystyczny, jak i urzędy pracy właściwe dla danego regionu, prowadzą statystyki związane z liczbą i charakterystyką osób pozostających bez pracy. Bezrobotni klasyfikowani są ze względu na płeć, wiek, kwalifikacje, staż pracy, obywatelstwo, prawo do zasiłku czy też okres, w którym byli zarejestrowani w urzędzie. Z uwagi na ten ostatni czynnik wyróżnia się bezrobocie:
    • krótkookresowe – do 3 miesięcy,
    • średniookresowe – do 12 miesięcy,
    • długookresowe – powyżej 12 miesięcy.

Ze zjawiskiem długotrwałego bezrobocia mamy zatem do czynienia w przypadku osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotnej przez okres powyżej 12 miesięcy. Jest to zjawisko niekorzystne z punktu widzenia rynku pracy, ponieważ najczęściej świadczy o tym, że bezrobotny nie ma zamiaru czy możliwości podjęcia zatrudnienia bądź uzyskuje dochody z nielegalnych źródeł (np. praca „na  czarno”). Długotrwałe bezrobocie często dotyczy też kobiet, które po urodzeniu dziecka mają trudności z powrotem na zajmowane wcześniej stanowisko.

Długotrwałe bezrobocie w Polsce


Informacji dotyczących długotrwałego bezrobocia dostarcza raport GUS-u „Bezrobocie rejestrowane I kwartał 2019 r.”. Według raportu pod koniec I kwartału 2019 r. w urzędach pracy w Polsce zarejestrowanych było łącznie  380,7 tys. długotrwale bezrobotnych. Stanowili oni tym samym 38,7% ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Jest to wartość o 11,5% niższa od notowanej w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Jak dowiadujemy się z raportu, długotrwałe bezrobocie częściej dotyczy kobiet: „Prawie 43,3% kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu marca 2019 r. pozostawała bez zatrudnienia przez okres powyżej 12 miesięcy. Wśród mężczyzn w końcu I kwartału 2019 r. odsetek długotrwale bezrobotnych wyniósł 32,9%”.

Długotrwałe bezrobocie skutki


Jak wspomnieliśmy bezrobocie długotrwałe wiąże się z szeregiem negatywnych zjawisk. Może się ono przyczyniać do:
    • utraty umiejętności zawodowych,
    • obniżenia samooceny,
    • pogłębiającej się niezaradności życiowej, całkowitego polegania na wsparciu państwa,
    • depresji,
    • wystąpienia problemów finansowych, popadnięcia w długi,
    • wystąpienia zachowań niezgodnych z prawem (np. chęci zatrudnienia się nielegalnie, przestępstw),
    • obniżenia stopy życiowej,
    • konfliktów rodzinnych,
    • alkoholizmu.

Urzędy pracy starają się przeciwdziałać zjawisku długotrwałego bezrobocia, organizując dla poszukujących pracy kursy, szkolenia, spotkania informacyjne, proponując staże i wdrażając inne programy aktywizujące. Najważniejsze jest jednak to, by długotrwale bezrobotny sam chciał na nowo podjąć zatrudnienie. Niekiedy powrót na rynek pracy wiąże się z koniecznością przekwalifikowania się, rozszerzenia umiejętności czy nawet przejścia wcześniejszej psychoterapii.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.