Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elektryk - kim jest, praca, zarobki

Elektryk - kim jest, praca, zarobki

 
Elektryk - kim jest, praca, zarobki

Elektryk - kim jest?


Elektryk to zawód, który związany jest z wykonywaniem prac montażowych oraz naprawą instalacji elektrycznych. Co robi elektryk oprócz tego? Praca elektryka polega również na wykonywaniu działań konserwacyjnych oraz naprawiania instalacji licznikowych.

Aby zostać elektrykiem należy skończyć odpowiednią szkołę. W drodze po wyższe zarobki liczy się oczywiście szkoła/uczelnia, jednak najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności.

 

Jak zostać elektrykiem?


Elektrykiem można zostać po:

    • szkole zawodowej (ZSE elektryk lub ZSE elektryk),
    • technikum,
    • szkole policealnej (elektryk),
    • kwalifikacyjnym kursie zawodowym,
    • studiach wyższych,
    • otrzymaniu odpowiednich uprawnień, które nadawane są w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych, jak np. Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Szczegółowe zasady związane z nabywaniem wyżej wymienionych uprawnień określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku.


Praca elektryk


Praca elektryka jest złożona i przebiega wielopoziomowo. Osoba w tym zawodzie w zależności od doświadczenia wykonuje pracę, która polega na projektowaniu instalacji i sieci elektrycznych, montażu instalacji elektrycznych w zgodzie z zapisami dokumentacji technicznej. Elektryk odpowiada także za instalację i uruchamianie maszyn oraz urządzeń elektrycznych, a także regulowanie parametrów związanych z ich pracą.

Do jego obowiązków należy także wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji, napraw instalacji, maszyn oraz urządzeń elektrycznych, linii napowietrznych i kablowych oraz układów automatyki. W zakresie jego obowiązków znajdują się także pomiary i próby po montażach i naprawach związanych z instalacją elektryczną, opieka nad maszynami i urządzeniami elektrycznymi, a także ocena ich stanu technicznego.


Ile zarabia elektryk?


Według Barometru Zawodów elektrycy znajdują się w grupie zawodów deficytowych. Oznacza to, że osób gotowych i zdolnych do podjęcia pracy w tym zawodzie jest znacznie mniej niż ofert pracy dla elektryków. Zapotrzebowanie rynkowe jest ogromne i w związku z tym stawki są coraz wyższe. Jednak porównując to, ile zarabia elektryk w Niemczech, a ile w Polsce nadal jest spora różnica.

Według ankiety przeprowadzonej przez Sedlak&Sedlak mediana zarobków elektryków wynosi 3318 brutto. Dla porównania stawka godzinowa elektryka w Niemczech wynosi średnio 13 euro. Do tego dochodzą diety i inne dodatki.

Inaczej wyglądają też zarobki elektryka, zarobki elektromontera, młodego elektryka, elektryka z uprawnieniami, zarobki technika elektryka i zarobki technika elektronika, czy zarobki inżyniera elektryka.
 
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca R11 Automation Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 dni
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.