Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

 
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • jak wygląda sytuacja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego,
  • czy bezrobocie w mieście jest wysokie,
  • do kogo często kierowane są oferty od pracodawców,
  • gdzie może szukać pracy osoba z Ukrainy posługująca się / nieposługująca się językiem polskim.

 

Sprawdź też oferty typu praca Gorzów Wielkopolski

 

Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski

 

Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny – Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy “Interior”, Lubuski Ośrodek Innowacji i inne.

 

W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny, elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.

 

Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2022 r.) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 364 podmioty gospodarcze różnej wielkości. 94,9% z nich należy do sektora prywatnego.

W mieście działają zakłady pracy różnej wielkości. Są to:

 

  • mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 725,
  • małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 486,
  • średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 133,
  • duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
  • bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.

 

Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,6% wszystkich działalności. Z kolei 14,3% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest również firm z branży nieruchomości – 9,5%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 10,0%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,1% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

 

Gorzów Wielkopolski – bezrobocie

 

Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej wahania pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Obecnie sytuacja się stabilizuje, a bezrobocie spada. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny:

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:

 

  • Polska – 6,1%,
  • województwo lubuskie – 6,1%,
  • Gorzów Wielkopolski – 3,7%.

 

Stopa bezrobocia w lutym 2022 r.:

 

  • Polska – 5,5%,
  • województwo lubuskie – 5,0%,
  • Gorzów Wielkopolski – 2,6%.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w tym mieście pracy.

 

Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski

 

Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2022 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano duży deficyt:

 

  • lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • nauczycieli języków obcych i lektorów,
  • spawaczy.

 

Za mało jest też gotowych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania pracodawców przedstawicieli kolejnych 119 zawodów. W mieście brakuje między innymi kandydatów do pracy:

 

  • w IT – administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów komputerowych, grafików komputerowych, specjalistów telekomunikacji, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków,
  • w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy,
  • w motoryzacji, branży elektromaszynowej – mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów i operatorów różnego rodzaju maszyn, specjalistów do spraw elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników przetwórstwa metali, pracowników przetwórstwa spożywczego, operatorów maszyn włókienniczych, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, a także z gumy i tworzyw sztucznych, optyków i pracowników wytwarzających protezy, robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów, rzemieślników obróbki szkła i metali szlachetnych, przetwórców mięsa i ryb, specjalistów do spraw zarządzania produkcji i innych,
  • w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, florystów, ślusarzy, sprzedawców i kasjerów, specjalistów do spraw reklamy i marketingu, specjalistów do spraw rynku nieruchomości, sprzątaczek i pokojowych, portierów, woźnych,
  • w gastronomii – kucharzy, szefów kuchni, barmanów i kelnerów, piekarzy, cukierników.

 

To tylko część z zawodów deficytowych w tym mieście. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się też między innymi w budownictwie i urbanistyce, oświacie, opiece zdrowotnej, księgowości.

 

Na rynku pracy jest z kolei zbyt dużo szukających posady:

 

  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • specjalistów administracji publicznej.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczysz listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możesz także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć bezpłatne konto.

 

Samorządową instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim jest tutejszy urząd pracy:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim
Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Telefon: 95 736 06 40

 

Możesz się w nim zarejestrować jako osoba bezrobotna / poszukująca pracy. Strona urzędu pracy dostępna jest w różnych wersjach językowych (także po ukraińsku). Żeby zobaczyć aktualne ogłoszenia o pracę, przejdź do zakładki Oferty pracy w powiecie.

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Praca dostępna jest także dla Ukraińców nieznających języka polskiego. Możesz:

 

  • znaleźć oferty na stronie praca.pl – wpisz w pasku wyszukiwania nazwę interesującego Cię stanowiska w języku ukraińskim,
  • zarejestrować się w urzędzie pracy, który pomoże Ci w szukaniu zatrudnienia, przeglądać oferty z urzędu w języku ukraińskim,
  • skorzystać z infolinii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Numery telefonu to 95 7360665 (oddział w mieście) i 95 7228025 (oddział zamiejscowy),
  • zadzwonić na ogólnopolską infolinię i uzyskać informacje dotyczące zatrudnienia – numer telefonu 19524.

 

W Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 5 działa punkt wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konsultant znający język ukraiński udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-18:00. Jest także dostępny pod numerem 697 662 349.

 

Ukraińska wersja językowa: Гожув Велькопольський - ринок праці та його специфіка

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.