Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

 
Gorzów Wielkopolski – rynek pracy i jego specyfika

Gorzów Wielkopolski to miasto położone w zachodniej części Polski, niedaleko granicy z Niemcami, na południe od Szczecina i na północ od Zielonej Góry. Wbrew nazwie, Gorzów Wielkopolski znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Miasto stanowi rozwijający się ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, a usytuowanie w otoczeniu wspaniałej przyrody – na południe od Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Warty i pobliżu licznych jezior – podwyższa potencjał turystyczny tej miejscowości. Co miasto ma z kolei do zaoferowania, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Jeśli interesuje Cię temat: praca – Gorzów Wielkopolski, czytaj dalej i dowiedz się:

 • jak wygląda sytuacja gospodarcza miasta,
 • czy bezrobocie w Gorzowie Wielkopolskim maleje,
 • do kogo często kierowane są oferty od pracodawców.

Inwestycje, firmy – Gorzów Wielkopolski

 

Gorzów Wielkopolski to jeden z największych ośrodków gospodarczych północno-zachodniej części kraju. Inwestorów przyciągają między innymi bardzo dobra lokalizacja (do granicy z Niemcami jest stąd około 50 kilometrów, do Zielonej Góry 112 kilometrów) i zarazem dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych. W efekcie firmy mogą korzystać z szerokich rynków zbytu w Polsce i za granicą. W Gorzowie Wielkopolskim panują ponadto korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Działają tu takie instytucje wspierające biznes i technologiczne jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy Interior, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych i inne.

 

W mieście rozwija się przemysł chemiczny, farmaceutyczny, energetyczny, maszynowy, motoryzacyjny czy elementów budowlanych. Funkcjonuje tu największe centrum handlowe w województwie lubuskim oraz liczne mniejsze sklepy. Warto wspomnieć także o dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej.

 

Omawiając sytuację gospodarczą miasta oraz warunki panujące na tutejszym rynku pracy, warto przywołać dane statystyczne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lipca 2021 r., źródło: Główny Urząd Statystyczny) w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą działalność 18 244 podmioty gospodarki narodowej różnej wielkości. 95% z nich należy do sektora prywatnego.

 

Podmioty gospodarki narodowej w Gorzowie Wielkopolskim wg przewidywanej liczby pracujących (lipiec 2021 r., REGON):

 • mikropodmioty zatrudniające 0-9 osób – 17 605,
 • małe podmioty zatrudniające 10-49 osób – 487,
 • średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób – 132,
 • duże podmioty zatrudniające 250-999 osób – 18,
 • bardzo duże podmioty zatrudniające co najmniej 1000 osób – 2.

Najwięcej jest w mieście sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią łącznie 20,8% wszystkich działalności. Z kolei 14,2% gorzowskich podmiotów gospodarczych to przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest także firm z branży nieruchomości – 9,7%, jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową, techniczną – 9,7%, a także firm zajmujących się transportem i magazynowaniem – 7,8%. 6,2% podmiotów to z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego.

 

Jak podaje Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2021 r. w Gorzowie Wielkopolskim wyniosło 4779,64 zł brutto (dla porównania w Zielonej Górze było nieznacznie wyższe – 4923,56 zł brutto).

 

W podanym okresie w Gorzowie Wielkopolskim zarobki były najwyższe w:

 • przemyśle – 5437,30 zł brutto, (w Zielonej Górze 5117,26 zł brutto),
 • obsłudze rynku nieruchomości – 5127,55 zł brutto (w Zielonej Górze 4597,73 zł brutto).
 • budownictwie – 4991,99 zł brutto, (w Zielonej Górze 4447,62 zł brutto).

 Z kolei przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Gorzowie Wielkopolskim wyniosło 20857 osób (w Zielonej Górze 24465).

 

Gorzów Wielkopolski – bezrobocie

 

Kolejnym istotnym wskaźnikiem wiele mówiącym o sytuacji na rynku zatrudnienia jest stopa bezrobocia. W szczególności jej fluktuacje pozwalają ocenić zmiany, jakie zachodzą w lokalnej i ponadlokalnej gospodarce. Po wybuchu pandemii koronawirusa w całym kraju można było zaobserwować gwałtowny skok bezrobocia w całym kraju – wzrost bezrobocia rejestrowanego nie ominął również województwa lubuskiego. Mimo to obecnie sytuacja wydaje się stabilizować. Widać to na podstawie statystyk prowadzonych przez GUS.

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2020 r.:

 • Polska – 6,1%,
 • województwo lubuskie – 6,1%,
 • Gorzów Wielkopolski – 3,7%.

 

Stopa bezrobocia w lipcu 2021 r.:

 • Polska – 5,8%,
 • województwo lubuskie – 5,5%,
 • Gorzów Wielkopolski – 3,1%.

Obserwowany jest wyraźny spadek wskaźnika w skali rocznej. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że obecnie stopa bezrobocia w omawianym okresie znajduje się znacznie poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej. To bardzo dobry prognostyk dla osób szukających w Gorzowie Wielkopolskim pracy.

 

Główną instytucją wspierającą bezrobotnych i osoby szukające w tej miejscowości posady jest PUP Gorzów Wielkopolski:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim

Adres: ul. Walczaka 110, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Telefon: 95 736 06 40

 

Barometr zawodów – Gorzów Wielkopolski

 

Do kogo kierowane są często w Gorzowie Wielkopolskim oferty pracy? Badanie Barometr zawodów wykonywane co roku z polecenia resortu pracy pozwala rozeznać się w zapotrzebowaniu pracodawców na kadrę. W 2021 r. na gorzowskim rynku pracy zanotowano deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia przedstawicieli aż 102 zawodów. Na liście są między innymi pracownicy:

 • branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, technicy informatycy, graficy komputerowi,
 • pracownicy finansów – samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
 • inżynierowie, technicy, specjaliści różnych branż – inżynierowie i technicy budownictwa, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści rolnictwa i leśnictwa,
 • mechanicy – maszyn i urządzeń, pojazdów samochodowych,
 • operatorzy maszyn i urządzeń – aparatury medycznej, sprzętu do robót ziemnych, maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, maszyn włókienniczych, obrabiarek skrawających, urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • monterzy – instalacji budowlanych, konstrukcji metalowych, okien i szklarze, maszyn i urządzeń, monterzy elektronicy,
 • kierownicy – budowy, ds. logistyki, ds. produkcji, ds. usług,
 • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, przedszkoli, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu.

Warto zapoznać się ze wszystkimi zawodami deficytowymi w Gorzowie Wielkopolskim – wykaz dostępny jest na stronie badania. W mieście wskazano także jedną grupę profesji nadwyżkowych. Na rynku pracy jest zbyt dużo szukających posady pracowników biur podróży i obsługi turystycznej.

 

Jak szukać pracy? Najlepiej pozyskując ogłoszenia z różnych źródeł. Dobrze jest sprawdzić oferty urzędu pracy i agencji zatrudnienia, pytać znajomych i przede wszystkim zarejestrować się na dobrym portalu z ofertami pracy – bezpiecznym, darmowym i popularnym. Na praca.pl oferty pracy z Gorzowa Wielkopolskiego znajdziemy po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tego miasta i kliknięciu w przycisk Szukaj. Zobaczymy listę z aktualnymi propozycjami od pracodawców, począwszy od najnowszych ogłoszeń. Za pośrednictwem portalu możemy także wziąć udział w rekrutacji, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną czy przygotować CV – wystarczy założyć u nas bezpłatne konto.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty