Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

 
Handel detaliczny - definicja, formy, funkcje, zadania

Ze sprzedażą detaliczną mamy do czynienia każdego dnia. Czym jednak jest dokładnie, jakie obszary obejmuje?

 

Sprzedaż detaliczna - definicja

 

Handel detaliczny dotyczy sprzedaży towarów w małych ilościach, zaspokajających potrzeby pojedynczego nabywcy. Może obejmować produkty, ale też usługi. Jest realizowany każdego dnia, praktycznie na całym świecie. O tej formie sprzedaży często mówi się również jako o końcowym ogniwie w łańcuchu między producentem a kupującym. To ostatni etap procesu.

 

Formy handlu detalicznego

 

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje handlu: handel stacjonarny, handel ruchomy i handel wysyłkowy.

Sprzedaż stacjonarna odbywa się w różnego rodzaju punktach, mniejszych lub większych (w tym np. sklepach specjalistycznych, supermarketach). Punkt sprzedaży detalicznej jest najczęściej dostosowywany do konkretnego obszaru - np. osiedla, dzielnicy lub miasta.

 

Ruchomy handel detaliczny opiera się oczywiście o zmianę miejsca, ale też oferty towarowej. Sprzedaż na ulicy, codziennie w innych punktach, daje możliwość dotarcia do różnego typu klientów, pozwala zmieniać docelowych nabywców. Sprzedawca jest w stanie przemieścić się także do ośrodków, w których wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na jego produkty (np. gdy prowadzi sklepy na kółkach).

 

Ostatnim z rodzajów jest handel wysyłkowy. Dzięki katalogom, w którym znajdują się opisy produktów, konsument dokonuje wyboru, po czym kontaktuje się ze sprzedawcą w celu zakupu.

 

Wyżej wymienione formy handlu detalicznego są jednymi z wielu. Można rynek detaliczny podzielić również ze względu na asortyment, rodzaj kontaktu z klientem, status prawny itd.

 

Funkcje handlu detalicznego

 

Jakie są funkcje handlu detalicznego? Najważniejsza to dostarczenie konsumentom w odpowiednim miejscu i czasie potrzebnych produktów i usług. To kluczowa kwestia, by w określonym momencie klient w najbliższym otoczeniu mógł znaleźć niezbędny asortyment. Punkty sprzedaży detalicznej zapewniają również inne usługi związane z handlem – np. przyjmują reklamacje lub zwroty.

 

Zadania handlu detalicznego

 

Jakie jeszcze inne zadania handlu detalicznego możemy wymienić? Punkty sprzedaży najczęściej posiadają zapasy towarów, by w każdym momencie móc uzupełnić opróżnione półki. Ich zaletą jest właśnie to, że w sposób ciągły konsument ma sposobność do dokonania zakupu. Właściciele sklepów detalicznych wyszukują także odpowiednich dostawców, starają się sprostać wymaganiom konsumenta. Sprzedawcy detaliczni widzą, jak kształtują się trendy sprzedażowe i się do nich dostosowują.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.