Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inwestycje kapitałowe - definicja, na czym polegają

Inwestycje kapitałowe - definicja, na czym polegają

 
Inwestycje kapitałowe - definicja, na czym polegają

Inwestycje kapitałowe - definicja


Definicję inwestycji można znaleźć m.in. w ustawie o rachunkowości. Wedle tego dokumentu przez inwestycje: „rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści. W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji przez inwestycje rozumie się lokaty”.

Można zatem powiedzieć, że inwestuje się, aby z określonych aktywów osiągnąć zysk, aby zwiększyć majątek. Sposobów na osiągnięcie tego celu jest kilka, a inwestycje są klasyfikowane ze względu na różne cechy, m.in. długość trwania, cel.

W jednym z podziałów bierze się pod uwagę przedmiot inwestycji i w związku z nim wyróżnia:
- inwestycje rzeczowe (materialne) - np. w nieruchomości, sprzęt, grunty, dzieła sztuki,
- inwestycje niematerialne - patenty, licencje, wzory użytkowe czy autorskie prawa majątkowe,
- inwestycje kapitałowe (finansowe) – polegają na ulokowaniu kapitału na rachunku bankowym, w papierach wartościowych, np. akcjach czy obligacjach.


Inwestycje kapitałowe - na czym polegają?


Inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstwa to skomplikowany obszar. Aby mnożyć zasoby i nie stracić, trzeba przede wszystkim trafnie analizować aktualną sytuację rynkową i skutecznie prognozować. W inwestycje jednak naturalnie wpisane jest ryzyko. Nie zawsze uda się osiągnąć zysk, dlatego ważne, aby po pierwsze inwestować takie środki, których strata nie będzie dla firmy katastrofą i po drugie, świadomie zarządzać ryzykiem, licząc się np. z inflacją, niedotrzymaniem warunków umowy przez drugą stronę, stopą procentową czy płynnością.

Inwestycje są przeciwieństwem konsumpcji. To oznacza, że zamrożone środki mogą przynieść zysk dopiero za jakiś czas i przez ten okres nie będą dla przedsiębiorcy dostępne. Zanim zapadnie decyzja, w co zainwestowane zostaną pieniądze, warto dokładnie określić cel. Może nim być np. zakup konkretnej rzeczy (wtedy inwestycja powinna być równa cenie zakupu). Inną opcją jest maksymalizacja kapitału bądź uzyskanie stałego, regularnego dochodu. Można też wybrać inwestycję obarczoną minimalnym ryzykiem utraty kapitału, która pozwoli uniknąć straty, ale będzie też mniej zyskowna. Dla niektórych firm ważna jest płynność finansowa i wybierają one taki instrument, który pozwala bezproblemowo odzyskać gotówkę w dowolnym czasie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.