Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć hotel? Czy ten biznes się opłaca?

Jak otworzyć hotel? Czy ten biznes się opłaca?

 
Jak otworzyć hotel? Czy ten biznes się opłaca?

Zanim zaczniemy planować otworzenie własnego hotelu, zastanówmy się, czym w zasadzie jest taki obiekt. Okazuje się bowiem, że prowadzenie działalności gospodarczej w branży hotelarskiej jest unormowane szeregiem przepisów prawa. Jak otworzyć własny hotel, by mieć pewność, że spełniamy wszystkie wymogi?

 

Jak otworzyć hotel

 

Przyszły hotelarz powinien zapoznać się przede wszystkim z zapisami Ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Jak otworzyć hotel? Trzeba spełnić wymogi dotyczące wyglądu i wyposażenia pokojów i innych pomieszczeń dostępnych dla gości.

 

Te zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. W przypadku, gdy planujemy prowadzić w naszym obiekcie restauracje, niezbędne będzie przestrzeganie wymogów sanepidu w tym zakresie. Oczywiście warto znać również prawa i obowiązki wynikające z Prawa przedsiębiorców w zakresie zakładania własnej firmy, a także przepisy Kodeksu pracy – gdy będziemy zatrudniać pracowników.

 

Jak widzimy, założenie hotelu wiąże się ze spełnieniem wielu wymagań. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

 

Czym jest hotel? To obiekt o minimum 10 pokojach, w większości 1- i 2-osobowych, świadczący szeroki zakres usług dla gości. Podstawową jest oczywiście możliwość wynajęcia w pokoju na określony czas za opłatą. Czym innym niż hotel będzie na przykład pensjonat – obiekt o minimum 7 pokojach, w których świadczona jest również usługa związana z wyżywieniem gości. Motele z kolei różni od hoteli to, że są położone przy drogach oraz dysponują własnym parkingiem.

 

Te trzy typy obiektów – motele, hotele i pensjonaty – mogą mieć pięć kategorii oznaczanych gwiazdkami.

 

Podstawowym wymaganiem przy otwieraniu hotelu jest dysponowanie budynkiem i przystosowanie go do norm budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych. Po spełnieniu standardów ujętych u wymienionej ustawie obiekt musi być zaszeregowany jako hotel. Należy uzyskać wpis do ewidencji obiektów hotelarskich, prowadzonej przez marszałka województwa. Co należy zrobić?

 

Przede wszystkim złożyć wniosek do urzędu marszałkowskiego, uiścić opłatę za ocenę obiektu przez kontrolera (jej wysokość zależy od liczby gwiazdek, w przypadku hoteli od 600 do 1500 zł). Istotne jest to, że nie trzeba czekać na ukończenie budowy czy remontu budynku przeznaczonego na hotel.

 

Przedsiębiorca jeszcze w trakcie prac może postarać się o uzyskanie tzw. Przyrzeczenia (inaczej promesy) zaszeregowania obiektu. Wniosek o promesę również składa się w urzędzie marszałkowskim.

 

Osoba prowadząca hotel musi też oczywiście spełnić wszystkie wymagania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powinna zarejestrować firmę, podając kod PKD: 55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Dopuszczalne są wszelkie formy prawne prowadzenia działalności poza spółką partnerską.

 

Biznesplan – hotel

 

Jak otworzyć swój hotel, by zaczął przynosić dochody i się utrzymał? Przede wszystkim niezbędne jest rzetelne badanie rynku. Czy na pewno w danej miejscowości znajdzie się miejsce na kolejny taki obiekt? Prócz największego wydatku, jakim jest zapewnienie budynku lub budynków i przystosowanie ich do wymogów, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z wyposażeniem, zatrudnieniem pracowników, właściwą reklamą oraz wydatki stałe.

 

Hotel pomysłem na biznes – czy to opłacalny biznes?

 

Jak każda działalność gospodarcza, również ta niesie ze sobą ryzyko. Przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę nie tylko konkurencję, ale też czy jest to miejscowość o walorach turystycznych, zapewniającą stały dopływ klientów np. w ciągu sezonu lub dwóch. Nawet jeśli tak nie jest, napływ klientów hotelu mogą zapewnić szczególne warunki gospodarcze, np. bliskość dużych zakładów przemysłowych, specjalnej strefy ekonomicznej skupiającej liczne firmy lub bliskość granicy państwa, zapewniającej napływ imigrantów zarobkowych.

 

W takim wypadku być może dobrym pomysłem będzie biznes – hotel pracowniczy. Taki ośrodek może działać jako hotel (czyli firma oferująca wynajem pokojów) lub obiekt świadczący usługi noclegowe. W tym drugim przypadku wymagania są nieco inne, a nazwa ośrodka nie będzie mogła zawierać takich słów jak hotel, hostel, motel, pensjonat, schronisko i inne zastrzeżone dla obiektów hotelarskich.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.