Wybrana kategoria

Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

2019-11-14

Jesteś właścicielem dużego domu w atrakcyjnej turystycznie okolicy? Pomyśl o wynajmowaniu miejsc noclegowych. Jak prowadzić taką działalność gospodarczą?

 

Wynajem miejsc noclegowych w prywatnym domu – o czym warto wiedzieć?

 

Wynajem miejsc noclegowych to działalność ściśle związana z turystyką. Usługi takie prowadzi wiele osób w malowniczo położonych miejscowościach, na przykład w górach, nad morzem czy wszędzie tam, gdzie panują warunki uzdrowiskowe. Prywatny wynajem miejsc noclegowych dotyczy zatem zwykle ośrodków turystycznych i mniejszych miast oraz wsi, gdzie zapotrzebowanie na noclegi przewyższa dostępną infrastrukturę hotelową.

 

Ponadto niekiedy usługi noclegowe skierowane są do osób sezonowo uczących się lub pracujących w danej miejscowości.

 

Osoby oferujące noclegi nie dysponują dostateczną liczbą miejsc, by można było zakwalifikować ich działalność jako prowadzenie hotelu czy pensjonatu. Ponadto często prowadzą działalność sezonowo (np. w okresie letnim nad morzem, zimowym przy ośrodkach narciarskich itd.).

 

Jak otworzyć wynajem miejsc noclegowych?

 

By rozpocząć działalność noclegową, należy dysponować przystosowanym do tego lokalem – zazwyczaj jest to po prostu dom prywatny. Wynajmowane pokoje muszą spełniać warunki sanitarne i przeciwpożarowe. Powinny też zostać odpowiednio wyposażone.

 

Wynajmowanie kwater gościnnych turystom to działalność gospodarcza, należy więc ją zarejestrować oraz opodatkować. Możliwe są wszelkie formy prawne poza spółką partnerską, a właściwe numery PKD to:
55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania;
55.90.Z – Pozostałe zakwaterowanie.

 

Po wpisie do CEIDG lub KRS działalność trzeba jeszcze zgłosić do ewidencji prowadzonej przez odpowiedni dla położenia lokalu organ administracji państwowej – prezydenta miasta, burmistrza albo wójta.

 

Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 6. ustawy Prawo przedsiębiorców, wynajem pokoi, a także sprzedaż posiłków domowych i świadczenie innych usług agroturystycznych przez rolników nie jest działalnością gospodarczą.

 

Ponadto, jeśli osoba decyduje się na udostępnianie turystom pokoju w prywatnym mieszkaniu (tzw. wynajem prywatny), podlega jedynie opodatkowaniu i również nie jest to działalność gospodarcza.

 

Wynajem miejsc noclegowych – VAT

 

Zarówno osoby wynajmujące pokoje prywatnie jak i prowadzące działalność gospodarczą muszą odprowadzać podatek od towarów i usług. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT-u. Limit zwolnienia podmiotowego w 2020 r., podobnie jak w latach ubiegłych, będzie wynosić 200 tys. złotych.

 

Należy pamiętać, że wynajem miejsc noclegowych nakłada obowiązek odprowadzania również innych podatków. Niezbędne jest odprowadzanie podatku dochodowego – w przypadku najmu prywatnego można to robić na zasadach ogólnych bądź zdecydować się na ryczałt (stawka do 100 tys. zł wynosi 8,5%, nadwyżka – 12,5%). Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może wybrać skalę podatkową, 17-procentowy ryczałt albo podatek liniowy. Warto również pamiętać, że wynajem miejsc noclegowych w ramach działalności gospodarczej wiąże się też m.in. z obowiązkiem zgłoszenia i opłacania składek ZUS.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj