Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak polubić swoją pracę?

Jak polubić swoją pracę?

 
Jak polubić swoją pracę?

Podobno ci, którzy wykonują pracę z pasją, tak naprawdę nie przepracowują ani jednego dnia – gdyż obowiązki są dla nich przyjemnością. A co z osobami, dla których wybór zawodu nie był podyktowany osobistymi zainteresowaniami, ale splotem złożonych okoliczności? Co mogą zrobić, by polubić to, co robią? I czy wady pracy można przekuć w zalety?

 

Praca w zawodzie a satysfakcja

 

Na początek warto zastanowić się, co składa się na zadowolenie z pracy. Znaczenie mają przede wszystkim takie kwestie jak:

  • preferencje – każdy z nas ma obszary bardziej pobudzające wyobraźnię, kreatywność, oraz takie, które nas po prostu nudzą i nużą,
  • predyspozycje – bardziej lubimy to, w czym się sprawdzamy, do czego mamy talent,
  • efektywność – ważnym składnikiem satysfakcji z pracy jest też poczucie sprawczości, tj. dostrzeganie realnych efektów wykonywanych czynności,
  • poczucie sensu – wykonywana praca musi być częścią jakiegoś projektu, który ma dla nas sens, jest uzasadniony np. zaspokajaniem ludzkich potrzeb, budowaniem pozycji firmy, tworzeniem czegoś innowacyjnego, ważnego lub przydatnego w jakiś inny sposób,
  • wynagrodzenie – musi być na poziomie, który nie tylko zaspokaja podstawowe potrzeby, ale i daje poczucie bezpieczeństwa finansowego,
  • warunki zatrudnienia – stabilna umowa, pewność, że pracodawca przestrzega prawa pracy i innych przepisów, możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb i wreszcie zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym – przyczyniają się do zadowolenia z zatrudnienia,
  • otoczenie – musi spełniać normy BHP, ponadto satysfakcję mogą podnosić przyjazne rozwiązania np. w pokojach socjalnych,
  • bonusy – dodatki do pensji, praca zdalna, ubezpieczenie, opieka medyczna czy możliwość przyprowadzania do biura psa,
  • współpracownicy – bardzo istotne są zarówno właściwe relacje z szefem, jak i dobra atmosfera w zespole,
  • utożsamianie się z firmą – na satysfakcję z pracy ma wpływ również to, czy utożsamiamy się z wartościami, które reprezentuje i promuje firma. Jeśli tak faktycznie jest, wytwarzają się więzi i poczucie przynależności do organizacji, które mają ogromne znaczenie dla poziomu zadowolenia ze ścieżki zawodowej,
  • lokalizacja firmy – nawet, jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, ale miejsce pracy znajduje się zbyt daleko miejsca zamieszkania, wkrótce zaczniemy odczuwać uciążliwość podróży i rozłąki z bliskimi, co znacząco obniża ogólne zadowolenie.

 

Ciekawa praca: wyznaczniki

 

Nie zawsze decyzja o wyborze ścieżki kariery jest w pełni przemyślana. Zwykle podejmujemy ją jako młode, uczące się osoby, a nasze zainteresowania i priorytety mogą się przecież zmieniać. Co zrobić, gdy po zdobyciu kwalifikacji praca w zawodzie okazuje się nudna? Zanim podejmiemy decyzję o przebranżowieniu, zastanówmy się, czym jest dla nas dobra praca.

 

Przede wszystkim to, co robimy, musi nas w jakiś sposób interesować. Ciekawa praca oznacza jednak mniej więcej tyle, że jest w stanie nas motywować, pobudzać kreatywność, sprawiać, że chcemy dowiedzieć się na jakiś temat więcej i po prostu nas cieszy. Warto zauważyć, że do tego, by praca była interesująca, potrzebne są:

  • ciągłe wyzwania – nasz umysł ma tendencję do szybkiego nudzenia się. Wielokrotne powtarzanie tych samych czynności, czyli monotonia pracy, należy do czynników uciążliwych, które każdy pracodawca ma obowiązek minimalizować. Stały dopływ nowości, np. w postaci kolejnych projektów, nowych narzędzi, zadań, czyni pracę bardziej interesującą i pozwala sprawdzać się w różnych sytuacjach;
  • rozwój zawodowy – możliwość podnoszenia kwalifikacji, nabywania nowych umiejętności i wreszcie uzyskania awansu – sprawiają, że pracownik wyznacza przed sobą cele, których realizacja działa mobilizująco;
  • feedback – ciekawa praca to również taka, którą można dzielić się z innymi. Ważne, by manager widział nasz wkład i informował nas o tym, co robimy dobrze, a co powinniśmy poprawić. Dzięki temu rozwijamy się, rośnie nasze poczucie przynależności do zespołu i możemy się uczyć od innych.

 

„Nie lubię swojej pracy” – co robić?

 

Jak polubić swoją pracę? Warto wypróbować kilka rozwiązań, w zależności od źródła naszego niezadowolenia z miejsca zatrudnienia, np.:

  • rozwiązać konflikty ze współpracownikami,
  • zmienić stanowisko, dział – warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przeniesienia w obrębie firmy,
  • zmienić zakres obowiązków – kwestia ta wymaga zgody przełożonego,
  • zacząć wykonywać pracę zdalnie lub w innej siedzibie firmy – czasami pomaga sama zmiana otoczenia,
  • wyznaczyć sobie małe i duże cele w obrębie stanowiska,
  • brać udział w szkoleniach i spotkaniach branżowych, szukać nowych możliwości rozwoju w zawodzie,
  • skorzystać z pomocy coacha zawodowego, który podpowie, jakie zmiany warto wprowadzić.

 

Czasami jedynym rozwiązaniem jest zmiana zawodu lub zatrudnienie się w innej firmie. Warto jednak przemyśleć tę decyzję i najpierw ustalić, co sprawia, że praca nie daje nam satysfakcji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.